TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Skialp stretko na Popradskom plese v apríli 2010 s promítáním sjezdu severní stěnou Piku Lenina 2001

Od čtvrtku 8. dubna 2010 probíhalo v Horském hotelu na Popradském plese Zimní setkání horolezců a skialpinistů připraveném Jamesem a HO Iames Bratislava. Hlavním vedoucím byl Stanislav Melek z Banské Bystrice (viz: Skialpinizmus – Horské lyžovanie). Původně jsem měl promítat o výletu Pik Lenina 2001 – prvosjezd na lyžích severní stěnou v pátek večer, ale nakonec se to přehodil na čtvrtek.

Zahájení horolezeckého a skialpinistického setkání
Zahájení horolezeckého a skialpinistického setkání

Cestou z Chorvatska (Chorvatské lyžování a skialp s výhledem na Jadran – Platak v dubnu 2010) jsem nestíhal a na Popradské pleso dorazil až kolem půl sedmé večer. Až na místě jsem se dozvěděl, že promítám až jako poslední v devět hodin večer. Přestože byl čtvrtek, tak už přijelo hodně skialpinistů nejenom ze Slovenska, ale také z České republiky.

Hodnocení od hlavního organizátora:
Stretnutie skialpinistov a horolezcov, Popradské pleso

Vysvětlení lavinové předpovědi uváděné na webu laviny.sk
Vysvětlení lavinové předpovědi uváděné na webu laviny.sk

Setkání uvedl Stano Melek a Marian Šajnoha, kteří zdůraznili rozvíjející se spolupráci s TANAPem, díky níž by snad bylo v budoucnosti možné za splnění určitých podmínek provozovat skialpinistické aktivity i ve vybraných lokalitách za hranicemi současných skialpinistických areálů.

Podrobný historický přehled vývoje skialpinistických aktivit ve Vysokých Tatrách
Podrobný historický přehled vývoje skialpinistických aktivit ve Vysokých Tatrách

Druhou přednášku měl Stano Melek: Historické pozadie používania lyží v lokalite Tatier, v níž uvedl řadu údajů z historie rozvoje lyžařského sportu ve Vysokých Tatrách, z nichž jsem mnohé neznal. Při probírání historie byly výstižně a podrobně probrány a na fotkách ukázány všechny oblasti, v nichž by se mohlo při tomto stretku v následujících dnech lyžovat. Fascinující byla také devítidenní túra Viktora Beránka z roku 1986, kdy na lyžích (a případně pěšky v údolích) přešel Západní Tatry, Vysoké Tatry, Nízké Tatry, Velkou a Malou Fatru. Mezi pohořími (tj. např. z Vysokých Tater do Nízkých Tater) se přesunoval pěšky a nevyužil žádné dopravy!

Podobně si koncem osmdesátých let udělal Viktor Beránek výlet na Haute Route z Chamonix do Zermattu. Aby to nebylo tak lehké a krátké, vystoupil napřed na Mt. Blanc, sjel z něj na lyžích a přes Argentiére došel do Zermattu. Na rozdýchání se na závěr si dal ješte Monte Rosu. Potřeboval na to také devět dní.

Za přibližně 45 minut jsem odpromítal severní stěnu Piku Lenina a k tomu připojil i pár obrázků z klasické výstupové trasy. Na motivaci odjinud jsem ještě pustil film Matúša Kuchyni z našeho výletu na Kamčatku v roce 2009.

Přednášení skončilo v deset hodin večer a následovala diskuze na pivem či čepovanou kofolou. Milan Lizuch ze Strediska lavinovej prevencie přitom ukázal svou útlou knihu z konce roku 2009 – ABC LAVÍN a bylo výborné s ním diskutovat nad nebezpečností různých sněhových profilů.

Bohužel jsem kvůli pracovním povinnostem nemohl zůstat na pátek a sobotu, takže jsem se k lyžím ani nedostal. Mohl jsem tak přítomným jenom popřát, ať jim vyjde počasí a sněhové podmínky jsou co nejlepší.

Z oficiální anotace:
„Pozývame Vás na Zimné stretnutie horolezcov a skialpinistov vo Vysokých Tatrách, ktoré organizuje Slovenský horolezecký spolok JAMES a HO Iames Bratislava v dňoch 8. až 11. apríla 2010 v Horskom hoteli na Popradskom plese. Programom podujatia budú individuálne a spoločné horolezecké a skialpinisticko – horolezecké túry s inštuktormi horolezectva a skialpinizmu na vrcholy a sedlá v Mengusovskej a Zlomiskovej doline.“
Plné oznámení je na: Zimné stretnutie horolezcov a skialpinistov na Popradskom plese

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org

 
 
160x600afil-awards.jpg
ladiran-160x600.jpg