TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Skialpinistický výstup na jižní vrchol Aragatse (3879 m) v Arménii

Aragats je čtvrtý na výšku na arménské plošině a nejvyšší vrchol moderní Arménie. Jeho maximální výška je 4090 metrů. Aragats má čtyři vrcholy, z nichž nejvyšší je severní (4090 m), dále západní (4007 m), východní (3916 m) a nejnižším je jižní vrhol (3879 m). Mezi nimi je kráter sopečného původu o hloubce 350 m a šířce 2,5 km. Na Aragats jsme se vydali v rámic výletu Skialp a snowboarding v Arménii a Gruzii 2011.

Dlouhé pláně pod Aragatsem
Dlouhé pláně pod Aragatsem

Plná verze článku a fotogalerie:
Армения. Восхождение на южную вершину Арагаца (3 879 м)

Vítr si vyhrál s vymodelováním povrchu sněhu
Vítr si vyhrál s vymodelováním povrchu sněhu

Na jižních svazích Aragatse je ve výšce 2300 m pevnost Amberd. Jedná se o historický komplex ze staveb z VII. století a kostela z XI. století.

Matúš, Hajkos a palič cestou k jižnímu vrcholu Aragatse
Matúš, Hajkos a palič cestou k jižnímu vrcholu Aragatse

Na jihovýchodním svahu se na okraji obce Byurakan (1490 m) nachází observatoř Byurakan – jeden z nejlepších vědeckých ústavů Akademie věd Arménie. Komplex budov observatoře je architektonickou památkou. V současné době je observatoř pět přístrojů. Největší dalekohledy byly postaveny v roce 1976.

Mkhitar v silném větru a sněžení
Mkhitar v silném větru a sněžení

V nadmořské výšce 3200 m byla na břehu horského jezera od 40. let 20. století postupně budovány výzkumné stanice pro studium kosmického záření a meteorologii. Jerevanský Fyzikální ústav tady pozoruje sluneční aktivitu, provádí průběžné sledování slunečního záření, neutronů, mionů, a další kosmických částic.

Palič ve výšce asi 3400 metrů
Palič ve výšce asi 3400 metrů

V noci před odjezdem k Aragatstu jsme se vrátili do Jerevanu z jihovýchodní Arménie velmi pozdě. Na ráno 10. února jsme po snídani v 8.30 hodin odjeli směrem k Aragatsu do obce Byurakan. Nevěděli jsme, kde bude začínat sníh

Palič ve výšce kolem 3400 metrů
Palič ve výšce kolem 3400 metrů

V létě vede k výzkumné stanici ke studiu kosmického záření ve výšce 3200 m asfaltová silnice. V únoru 2011 jsme narazili na větší množství sněhu už v nadmořské výšce asi 2000 metrů – bylo ho tam více než na samotném Aragatsi. Pokusy sehnat rolbu na přesun nahoru selhal, a tak jsme podle GPS měli z místa, kde jsme stáli, vzdálenost 20 km v přímém směru. Ve 14:00 hodin jsme vyrazili nahoru ke stanici. Na lyžích (Mišo na snowoardu) jsme šli po cestě, občas jsme si zkrátili některé traverzy přímo. Když se setmělo kolem 18:00 h, do stanice nám zbývalo ještě asi 5–6 km. Teplota rychle klesala a velmi silný vítr ji ještě snižoval. Poslední dvojice dorazila ke stanici u jezera do 21.00 hodin. Kdo přišel první, měl už připravenou večeři, a po najezení jsme ulehli ve studených pokojích.

Sledujeme výklad k arménsko-japonskému vědeckému projektu na měření kosmických částic
Sledujeme výklad k arménsko-japonskému vědeckému projektu na měření kosmických částic

Výstup byl na další den naplánován na 8,30 hodin. Počasí ráno bylo natolik nepříjemné, že jsme směrem k jižnímu vrcholu Aragatse vyrazili až v 10,30 hodin. Přešli jsme přes zamrznuté jezero a začali stoupat. Síla větru rostla, viditelnost se zmenšovala a do toho začalo silně sněžit. Sníh byl povětšinou ze svahů úplně zfoukaný a všude byly kamenná pole. Kolem výšky 3700 metrů většina zhodnotila, že nemá smysl pokračovat dále ve výstupu a rozjeli jsme se zpátky dolů. Jen tři z nás, Boris, Michal a Hajkos, se rozhodli pokračovat v cestě.

Centrum sledování kosmických částic
Centrum sledování kosmických částic

Po jejich návratu, kdy dosáhli jižního vrcholu Aragatse, uviděli na chvíli v mlze kráter a svahy Aragatse, nám oznámili velmi špatné sněhové podmínky. Zhodnotili, že žádný z vrcholů Aragatse není za aktuálních sněhových podmínek lyžovatelný. Nemělo smysl zůstávat u jezera a další den jsme sjeli dolů.

Západ slunce u jezera ve výšce 3200 metrů
Západ slunce u jezera ve výšce 3200 metrů

Mišo paličkuje na snowboardu dolů kopcem
Mišo paličkuje na snowboardu dolů kopcem

Malý a Velký Ararat jsou na dohled
Malý a Velký Ararat jsou na dohled

Touto cestou jsme se přesouvali do údolí, vzadu vpravo oba Araraty
Touto cestou jsme se přesouvali do údolí, vzadu vpravo oba Araraty

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org