TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Recenze - stany Husky ze série Extreme Light Baron 3 os a Beast 3 osoby

Při únorovém výletu Skialp a snowboarding v Arménii a Gruzii 2011 nám firma Husky poskytla pro skialpinistickou část v jihovýchodní Arménii stany ze řady Extreme Light Husky Baron 3 os. a Husky Beast 3 os..

Lyže připraveny včetně stoupacích pásů jenom k naskočení
Lyže připraveny včetně stoupacích pásů jenom k naskočení

Stany Husky jsou k dostání tady: Expediční stany na Quillcz.cz

Výlet Skialp a snowboarding v Arménii a Gruzii 2011 podpořili KAMA, Tilak, Baston, Skialpshop, HUSKY, Vodahory, Společnost Medici a 155. Horolezecký oddíl Vsetín.

Stavba stanů na svazích Ishkanadzaru
Stavba stanů na svazích Ishkanadzaru

Stany jsme měli v úmyslu použít při pětidenním přechodu v jihovýchodní Arménii přes několik třítisícových vrcholů počínaje Khoustupem (3210 m). Nakonec jsme v oblasti díky tristním sněhovým podmínkám pobývali jenom dva dny a na přechod kvůli nedostatku sněhu rovnou zapomněli. Následně jsme byli dva dny u vrcholu Ishkanadzar (3550 m) severně od města Sisian nedaleko arménsko-ázerbajdžánské hranice. Podobně se nám vedlo i v Gruzii, takže stany jsme nakonec použili v menších rozsahu než byl původní předpoklad.

Sněhu bylo ve výšce asi 2300 metrů celkem málo, ale valy proti větru se postavit daly
Sněhu bylo ve výšce asi 2300 metrů celkem málo, ale valy proti větru se postavit daly

Zato podmínky pro praktické vyzkoušení byly vynikající – silný vítr a teplota v noci klesající pod –20 C. Stany jsme ve druhém případě postavili na jižních svazích Ishkanadzaru ve výšce 2200–2300 metrů. Sníh byl před naší návštěvou z větší části odsunut silným větrem neznámo kam, a stejně tak se to průběžně dělo s jeho zbytky během našeho pobytu na místě. Stany jsme postavili na upravených plošinách na přibližně dvacet centimetrů vysoké vrstvě sněhu. Stavba byla rychlá a snadná, jediným problémem byly u námi použitých dvou stanů nedostatečně zajištěné koncovky duralových nosných prutů, kdy koncovky při předělávání vyjížděly z prutů. Jako provizorní oprava stačilo použít kousek papíru kolem koncovky a nebo prut kolem koncovky zmáčknout.

Stany jsme přisypali proti větru
Stany jsme přisypali proti větru

Stavba obou stanů byla ve dvou lidech velmi jednoduchá. Po rozložení vnitřního stanu se zastrčily nosné pruty do přislušných otvorů a na vzniklé překřížující se oblouky se pomocí protisměrně orientovaných plastových úchytek rychle přichytil vnitřní stan. Vnější stan se následně přehodil přes stan vnitřní a napnul se přes nosné pruty. Přichycení tropika k vnitřnímu stanu je pomocí klasických plastových spon, což je bezproblémové pro použití v období bez sněhu. V případě sněhové pokrývky s měkkým nebo prachovým sněhem je malou nevýhodou tohoto řešení, že se spony mohou snadno zacpat sněhem a je potřeba je před sepnutím čistit. Na druhou stranu jsme neměli sebemenší problém s jejich zamrznutím. Dodatečné vypnutí stanů je pomocí tenkých lanek pro Husky Beast pouze pro případ silného větru, u Husky Baron je potřeba vždy vypnout alespoň předsíňku.

Foukalo hodně, takže se místo sněhových límců použil samotný sníh
Foukalo hodně, takže se místo sněhových límců použil samotný sníh

Vzhledem k malému množství sněhu nemělo smysl používat pro uchycení stanů sněhové kotvy. S omezením se daly použít teleskopické a lyžařské hole, stejně jako při použití větší fyzické síly klasické hliníkové stanové kolíky.

Boris-gas vaří, pokus o upálení byl jindy, nohy jsou moje a Aljony
Boris-gas vaří, pokus o upálení byl jindy, skelety jsou moje a Aljony

Větrací otvory u obou stanů jsou dostatečně velké, stejně jako zcela prodyšné síťové části vnitřního stanu. Při našem použití (silný vítr a noční teplota pod –20 C) jsme neměli velký problém s rosením nebo namrzáním na vnitřních stěnách vnitřního stanu nebo tropika. A to přesto, že jsme kvůli větru obestavili stany sněhovou stěnou. Ale pozor, fyzika nepustí, vlhkost je na vnitřní straně tropika v každém stanu a v zimě je potřeba počítat i s jemnou vrstvou námrazy.

Kromě silného větru a nízkých teplot bylo naše tábořiště ideální
Kromě silného větru a nízkých teplot bylo naše tábořiště ideální

U stanu Beast nebylo úplně nejlépe vyřešené uchycení šnůr na tropiko, aby bylo možné stan pořádně vypnout, takže se stan Beast nepodařilo pořádně vypnout kvůli nevhodně umístěným úchytům napínacích šňůr.

Zátiší s arménskými vařiči a tureckými plynovými bombami – viděno ze spacáku
Zátiší s arménskými vařiči a tureckými plynovými bombami – viděno ze spacáku

Stany jsou sice z nehořlavého materiálu, ale nejsou odolné vůči tureckému plynu v tureckých napichovacích plynových bombách na území Arménie. Kolegovi se tak podařilo při vaření snídaně a při snaze upravit upevnění bomby ve vařiči dosáhnout toho, že vše okolo něj začalo hořet před vchodem do stanu Baron. Zevnitř stanu tak byla vidět jeho černá silueta a všude kolem stěna ohně přibližně dva metry na šířku a 1 až 1,5 metru na výšku. Vařič sice pohotově odhodil bokem a další (málem podpálený) kolega jej odkopl do dáli, nicméně hořící plynové výpary přišly do kontaktu se stanem. Výsledkem bylo seškvaření dvou částí vnějšího stanu a zmizení kusu síťoviny vnitřního stanu a díra v podlážce – více na fotografíích. Situace vyžadovala rychlou akci, takže jsme zapomněli, že místo hasení můžeme testovat hořlavost materiálu.

Parádní ranní výhledy při velké zimě
Parádní ranní výhledy při velké zimě

Popis stanů:
Oba stany jsou ze stejného materiálů a jejich základní charakteristika je totožná, tj. dvouplášťové samonosné stany s vnitřní konstrukcí a duralovými nosnými pruty o průměru 8,5 mm. Oba stany jsou určené pro tři osoby, ale různě vysoké a fyzicky stavěné osoby. Tropiko je z materiálu 210T Polyester RipStop – PU zátěr 5 000 mm/cm2. Vnitřní stan je z prodyšného materiálu Nylon 190T a síťové moskytiéry. Podlážka je je PU zátěr 8 000 mm/cm2

Větráme spacáky po návratu z vrcholu Ishkanadzar
Větráme spacáky po návratu z vrcholu Ishkanadzar

Stan Husky Baron 3 os. je na webu výrobce uveden podtitulkem „Šlechtic mezi stany…“ a z obou stanů se mi díky velké předsíni jeví jako výhodnější pro dlouhotrvající výlety. Stan je velký nejenom z venku, ale hlavně zevnitř. Výška 125 cm, vnější rozměry spací části 220×210 cm a celkové rozměry potom 220×410 cm. Spací část je natolik velká, ženebyl problém se tam vejít v pěti lidech pro společenské hry, šestý člověk potom seděl tak, že nohy měl do předsíně. Velká předsíň umožňuje nejenom pohodlné obouvání a vyzouvání v jakémkoliv počasí, ale také vaření i v době, kdy je část předsíně vyplněna bagáží. Hmotnost 3,5 až 3,9 kg.

Balení stanů, napřed ten neupálený
Balení stanů, napřed ten neupálený

Stan Husky Beast 3 os. je na webu výrobce uveden podtitulkem „Stan který postavíte i potmě…“. Stan je určen pro tři lidi spíše menší postavy kvůli výrazně menším rozměrům spací části oproti stanu Baron. Výška stanu je větší – 130 cm, ale vnější rozměry spací části jsou 190×210 cm, a celkové rozměry 190×300 cm. Výsledkem je stan, který je dostatečně široký pro tři spáče, ale příliš krátký i pro normálního člověka s výškou do 180 cm. Hmotnost je díky menším rozměrům samozřejmě menší, v rozsahu 2,8 až 3,3 kg.

Z tábořiště byly vidět jenom předvrcholy Ishkanadzaru
Z tábořiště byly vidět jenom předvrcholy Ishkanadzaru

Závěr:
Oba stany se osvědčily při použití na skialpinistických a snowboardových výletech v silném větru a nízkých teplotách. Ze dvou zkoušených stanů bych pro celoroční použití při sportovních aktivitách v evropských a asijských horách jednoznačně preferoval stan Husky Baron. Pokud bych měl volit stan jen na zimní skialpinistické přechody a krátkodobé pobyty na jednom místě s hvězdicovými výlety po okolí, volil bych Husky Beast. Pro čistě zimní použití by se hodily sněhové límce.

Stany Husky jsou k dostání tady: Expediční stany na Quillcz.cz

Matúš a Mišo balí
Matúš a Mišo balí

Klady:

 • nízká hmotnost vzhledem k velkému využitelnému prostoru
 • rychlost a jednoduchost stavby a rozložení stanu
 • opravárenský set s úchyty a kusy všech materiálů použitých na stanu
 • nízká cena vzhledem k možnosti i velmi náročného použití i v zimních velehorách

Matúš a Mišo balí, v pozadí za nimi předvrcholy Ishkanadzaru
Matúš a Mišo balí, v pozadí za nimi předvrcholy Ishkanadzaru

Zápory:

 • pro tři vysoké lidi, tj. 185 až 200 cm není v Beast dostatek místa
 • opravárenský set nestačí na rozsáhlejší poškození látky stanu – výrobce zřejmě nepočítá s tím, že uživatel se pokusí podpálit stan tekutým propanbutanem
 • nedostatečné upevnění koncovek v duralových nosných prutech v případě námi zkoušených stanů
 • u stanu Beast by se pro případy špatného počasí – déšť a sněžení – velmi hodila aspoň malá předsíň, když vchodová apsida je nedostatečná

Výška obou stanů je obrovská, uvnitř se v pohodě posadí i ti, kteří hodně narostli
Výška obou stanů je obrovská, uvnitř se v pohodě posadí i ti, kteří hodně narostli

Při balení stanů jsme měli u některých prutů tento problém
Při balení stanů jsme měli u některých prutů tento problém

Výsledek činnosti upalovače Boris-gasa – část první
Výsledek činnosti upalovače Boris-gasa – část první

Výsledek činnosti upalovače Boris-gasa – část druhá
Výsledek činnosti upalovače Boris-gasa – část druhá

Výsledek činnosti upalovače Boris-gasa – část třetí
Výsledek činnosti upalovače Boris-gasa – část třetí

Turecký plyn hořící v prostoru se na stanu vyřádil
Turecký plyn hořící v prostoru se na stanu vyřádil

Dobalit a mizíme
Dobalit a mizíme

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org

 
 
160x600afil-awards.jpg
ladiran-160x600.jpg