TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Zimním Laponskem na běžkách

Během jarních prázdnin jsme se ve dnech 5. – 11. 3. vydali autem na běžkařský výlet do finských národních parků Pyhä-Lusoto a Pallas-Yllästunturi. Útočný tým tvořily dvě holky z ČR, které se jenom tak něčeho nezaleknou, jeden Moravák a jeden reprezentant finského národa. Výlet jsme si díky nádhernému počasí, neskutečným polárním zářím a stovkám kilometrů denně upravovaných běžeckých tras nesmírně užili.

Aurora Borealis
Aurora Borealis

Odkazy:
Pyhä-Lusoto
Visit Finland Pyhä-Luosto
Pallas-Yllästunturi

Nečekané průměrné ranní teploty –20°C
Nečekané průměrné ranní teploty –20°C

Jarní prázdniny se kvapem blížily a s nimi i začátek běžkařské sezóny v Laponsku. Plánovat výlet ve Finsku, kde je možnost spát v open huts, jenž jsou rozesety v hojném počtu v každém větším parku, se může zdát jednoduché, ale i přesto jsme měli plno otázek k řešení. Jaká bude teplota? (Během února se teplota přes den pohybovala cca od –15 do –35°C). Pojedeme na běžky nebo pěšky? (Kromě mě a Petra neměl nikdo výbavu). Budou trasy udržované a dobře značené? (Ztratit se v národním parku během zimy je ve Finsku více než jednoduché. Všechny stromy jsou obaleny silnou vrstvou sněhu, přičemž váha této pokrývky může být i 3 tuny/1 strom. A to se nezmiňuji, že všude, kam se rozhlédnete, to vypadá jako přes kopírák). Kdo s námi pojede jako 3. a 4. osoba? Nakonec se k nám přidal Niko, kterému jsme vybavení horko-těžko sehnali a Janča, která poprvé stála na běžkách den před odjezdem na sever. Jakožto instruktorce lyžování jsme jí ale věřili a ještě ke všemu, je to holka z Moravy, tak musí něco vydržet. No a zbytek nejasností? Ty jsme se rozhodli odsunout na dobu, až je bude opravdu nezbytné řešit.

Národní park Pyhä-Luosto – rovinatá část
Národní park Pyhä-Luosto – rovinatá část

V pondělí ráno vyjíždíme v až po střechu nabalené C3 směr národní park Pyhä-Luosto. Vzdálenost mezi Oulu a Pyhou je 350 km, takže na finské poměry to je co by kamenem dohodil. Na místo přijíždíme v odpoledních hodinách. Balíme batohy věcmi pro přespání na jednu noc a vyrážíme směr chatka, která je vzdálena 3,3 km. Ani ne po 400m natrefíme na daytriphut a usuzujeme, že přespat můžeme i tady. V noci se nám poštěstilo a viděli jsme nádherné aurory (polární záře), které slábly a opět sílily asi po dobu 2–3 hodin. Hlavně pro nás Čechy to byl neskutečný zážitek.

Útočný česko-finský team: Janča, Peťa, Klára a Niko
Útočný česko-finský team: Janča, Peťa, Klára a Niko

Ráno se probouzíme do nádherného, ale mrazivého (-22°C) počasí. Před námi je 38km běžkování, takže není čas se dlouho ve vyhřáté chatce povalovat. Po pár ujetých kilometrech se rychle zahříváme a užíváme si perfektně upravené trasy, kterou ještě před námi nikdo neprojel. Cestou potkáváme jen pár nadšenců, což nás překvapuje. Krásné počasí, plno sněhu, běžkařské možnosti, o kterých se může jenom zdát. (Málo lidí jsme potkávali během celého výletu).Zhruba co 5–10km také natrefíte buď na chatičku, ve které si můžete na ohni udělat makkaru (špekáček), a nebo kafeterii , jenž jsou pro Finy, jakožto největší spotřebitele kávy na světě, nezbytností. Zpět k naší chatce dojíždíme pozdě odpoledne. Musím napsat, že smekám před Jančou, která byla poprvé na běžkách a která bez jakýchkoliv problémů ujela 38 km.

Chatky, kde se můžete zahřát, upéct makkaru nebo i přespat
Chatky, kde se můžete zahřát, upéct makkaru nebo i přespat

Další den opět jedeme trasu v parku Pyhä, ale to už jen 15km, protože odpoledne autem přejíždíme cca 180 km do jižní části parku Pallas-Yllästunturi. Zde trávíme tři dny běžkováním a užíváním si finských „velehor“. Stejně jako Pyhä, tak i Ylläs je výborně značen a je skoro nemožné se ztratit. Taktéž kafeterie a chatky jsou ve velkém počtu rozptýleny na opět perfektně upravených běžeckých trasách. Kromě slunečných dní jsme jeden den zažili pěknou sněhovou bouři, kterou není radno ve Fisku podceňovat. I když jsou trasy značené a upravované, silný vítr na otevřených pláních a mokřadech zamete během pár minut vše, co mu přijde do cesty.

Značení běžeckých tras
Značení běžeckých tras

Výlet jsme si všichni náramně užili a až se mě někdo zeptá, kdy opět pojedu navštívit Finsko, tak jednoznačně odpovím, že v březnu – na běžkařskou sezónu v Laponsku.

KARHU a karhu
KARHU a karhu

5-ti hvězdičkový hotel, který není problém vytopit během hodiny i na 38°C
5-ti hvězdičkový hotel, který není problém vytopit během hodiny i na 38°C

Běžkování na jezeře je běžnou záležitostí ve Finsku
Běžkování na jezeře je běžnou záležitostí ve Finsku

Nepokřtěná běžecká trasa
Nepokřtěná běžecká trasa

Pallas-Yllästunturi – část Ylläs
Pallas-Yllästunturi – část Ylläs

Způsob, jakým se běžkuje ve Finsku
Způsob, jakým se běžkuje ve Finsku

Zamrzlé jezero Särkijärvi
Zamrzlé jezero Särkijärvi

Náš druhý domov – Citroen C3
Náš druhý domov – Citroen C3


Zvětšit mapu
Zvětšit mapu

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org