TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Makedonská horská služba v akci v lyžařském středisku Pelister - březen 2012

Poslední den našeho březnového výletu JERKY SNOW CAMP 2012 Macedonia – slunečný skialp a základové laviny jsme se pohybovali na jihu Makedonie u hranic s Řeckem. Při odpoledním návratu z výletu na předvrchol 2468 m jsme mohli zahlédnout v akci místní horskou službu a záchranku z Rotary Club Bitola. Starost o zraněného (ne KLIENTA jak je zvykem označovat v poslední době u nás) byla trochu nestandardní.

Dojezd na saních téměř k silnici
Dojezd na saních téměř k silnici

Po parádním sjezdu s fantastickými výhledy desítky kilometrů daleko kolem dokola – Skialpový výlet na předvrchol nejvyššího kopce makedonského Pelisteru – 2601 m vysokého vrcholu Baba – jsme dojeli k dolní stanici lyžařského střediska Pelister. Chvíli před námi dorazili místni členové horské služby s paní, co měla z lyžování zraněné koleno. Na svahu asi udělali základní ošetření – dlaha a ovázání.

Rozcvičit se, budeme skákat k silnici
Rozcvičit se, budeme skákat k silnici

Čekalo se na sanitku a pacientka seděla celou dobu na svozném prostředku. Asi nebylo vhodné, aby si o dva metry dále sedla normálně na židli. Přijela sanitka z Rotary Club Bitola obsazená znuděným nezúčastněným řidičem a dvěma paními v bílem. Jedna z nich sice pohotově vyrazila s dlahou ke zraěné, ale když zjistila, že už ji stihla ošetřit horská služba, tak se s obtížemi (přece jen ten sníh klouzal) vrátila na suchou cestu.

Paní napřed měla skákat sama, což i chvíli činila, ale nakonec jí podepřeli dva chasníci
Paní napřed měla skákat sama, což i chvíli činila, ale nakonec jí podepřeli dva chasníci

Zraněnou napřed nechali skákat bez opory po jedné noze, a když si zúčastnění záchranáři všimli, že by se jim mohla ještě více zranit, tak se jí dva z nich chytili za ruce jako podporu. Vypadalo to, že to bude velká legrace, když přišlo na skákání ze schodů – ovázanou nohu bylo potřeba pokrčit. To však nebylo nic proti tomu „vyskočit“ do sanitky pod dohledem sedmi lidí.

Seskákat ze schodů a šup do sanitky, nezúčastněný řidič sanitky je ten pruhovaný pán
Seskákat ze schodů a šup do sanitky, nezúčastněný řidič sanitky je ten pruhovaný pán

Nevím, co si o tom myslet, v našich končinách je zvykem, že Horská služba i osádky sanitek na místě ošetřeni a při transportu kmitají. Na Pelisteru to vypadalo tak, že je všem všechno jedno a zraněná ať se nějak postará sama o sebe. Buď tedy paní byla zraněná a činnost záchranných složek tomu měla odpovídat, nebo jí nic nebylo, simulovala a pro povyražení si nechala ovázat nohu a zavolat sanitku.

Hmmm, podlaha sanitky je dost vysoko, jak do ní?
Hmmm, podlaha sanitky je dost vysoko, jak do ní?

Byla to sranda – ovázané a odlahované koleno, kolem sedm lidí, a stejně se noha musela pokrčit k nasotupení do sanitky
Byla to sranda – ovázané a odlahované koleno, kolem sedm lidí, a stejně se noha musela pokrčit k nasotupení do sanitky


Zvětšit mapu

Podobné články

Komentář

  1. Ropak - 27. květen 2012, 13:29 #
  2. palic - 28. květen 2012, 07:13 #

    [1] Hmmm, to je teda hodně drsné… asi by to chtělo zjistit více podrobností a časový průběh celé akce v Thalhofergrad (poblíž Vídně), následně přeložit… a až zase někdo někde na světě bude prudit, že Češi, Slováci (Poláci), atd. se neumí na horách chovat, tak předvést, jací jsou v Rakousku jističi (asi výjimečně) a jak tam pracují záchranné složky (asi výjimečně).

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org

 
 
160x600afil-awards.jpg
ladiran-160x600.jpg