TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Ski Kamčatka 2013 - prvosjezd z vulkánu Bakening (2278 m)

První květnové dny jsme během Ski Kamčatka 2013 – co a jak se dělo při skialpinistickém výletu trávili v oblasti vulkánu Bakening (2278 m), kde jsme byli podle dostupných pramenů prvními Čechy a Slováky. V osmičlenné skupině jsme vystoupili na vrchol a následně sjeli dolů na lyžích.

Vulkán Bakening s naší výstupovou a sjezdovou trasou
Vulkán Bakening s naší výstupovou a sjezdovou trasou (CLICK TO ENLARGE)

Další čtení a fotogalerie:
Ski Kamčatka 2013 – co a jak se dělo při skialpinistickém výletu
Ski Kamchatka 2013 – Bakening volcano (2278 m)
Kamcatka 2013 od Matúša

Video z Kamčatky:
Ski Kamčatka 2013 – krátké video ukázky od Pažouta

Ski Kamcatka 2013 Bakening volcano – 2. až 5. květen 2013 v oblasti vulkánu Bakening (2 278 m n.m.) – prvosjezd na lyžích z vrcholu Bakeningu a dale vrchol Palec (1 225 m n.m.)

Cesta k Bakeningu-Happeningu je poněkud rovinatě jednotvárná
Cesta k Bakeningu-Happeningu je poněkud rovinatě jednotvárná (CLICK TO ENLARGE)

Вулкан Бакенинг je klasický stratovulkán ve tvaru konusu s průměrem základny kolem pěti kilometrů. Svou majestátnost v porovnání s okolními vrcholy podtrhuje tím, že je v relativní výšce více než dvojnásobně převyšuje. Při pohledu z vrcholu si tak je člověk jistý, že v jeho okolí nic vyššího není. Bakening byl poprvé popsán v osmnáctém století. Dříve byl nazýván Vrchol Kamčatky, neboť od něj vytékají tři největší kamčatské řeky – Kamčatka, Avača a Bystraja.

Když si hrají mraky, na pozadí Bakening, v popředí vpravo vrchol Palec
Když si hrají mraky, na pozadí Bakening, v popředí vpravo vrchol Palec (1225 m) (CLICK TO ENLARGE)

V zimním období se na jeho svazích (i přes značnou vzdálenost od klasických letišť) už provozoval heliskiing, a v letním období je jeho okolí populární pro svou odlehlost od civilizace a doposud zanedbatelný (v porovnání s jinýmim místy na Kamčatce) zájem turistů.

Západ slunce od našich stanů
Západ slunce od našich stanů (CLICK TO ENLARGE)

Do oblasti Bakeningu (2278 m) je možné se dostat po hlavní kamčatské cestě vedoucí z Petropavlovska-Kamčatského do Milkova a dále na sever. Prvních 150 km je oproti minulosti cestování velmi pohodlné, když byl na silnici nedávno položen asfalt a místy jsou svodidla. Další cesta až po řeku Pravaja Kamčatka je už kamčatsky standardní – uválcovaný štěrk.

Kdo to tady chodí nedaleko stanů? Medvěd, a má poraněnou tlapu...
Kdo to tady chodí nedaleko stanů? Medvěd, a má poraněnou tlapu… lyže Dynafit Manaslu mají ve špičce šířku cca 120 mm (CLICK TO ENLARGE)

Od silnice jsme vyrazili někdy v odpoledních hodinách a čekal nás rovinatý přesun na skialpech ve výšce přibližně 600 metrů nad mořem. Na pláni částečně pokryté kamennými břízami a jen pár metrů od břehu řeky Pravaja Kamčatka se zastavilo a postavili jsme stany. Počasí bylo fantastické a svahy Bakeningu (2278 m) byly krásně nasvícené postupně zapadajícím sluncem. Krásný podvečer jsme vylepšili o velký oheň.

Klára a Pažout při jednom z vodních přechoů cestou k Bakeningu
Klára a Pažout při jednom z vodních přechoů cestou k Bakeningu (CLICK TO ENLARGE)

Přes noc se počasí zkazilo, zatáhlo se a začalo foukat. Při šlapání na skialpech k úpatí vulkánu jsme museli 2–3 krát přecházet přes řeku. Někde to šlo po sněhovém mostu, jinde ne. Z dálky to vypadalo, že výstup přímo hlavním svahem z údolí řeky Pravaja Kamčatka nebude z hlediska možného lavinového nebezpečí ideální. Měli jsme za to, že zvolíme raději esovitě pokroucený svah vlevo od hlavního. Poté, co jsme se přes pláně dostali k samotnému vulkánu, jsme se shodli na výstupu hlavním svahem.

Mlha a mraky se stahují kolem vrcholu Bakeningu
Mlha a mraky se stahují kolem vrcholu Bakeningu (CLICK TO ENLARGE)

Většina z naši skupiny šla na lyžích do výšky asi 1730 metrů, jen Pažout a Katka pokračovali se stoupacími železy na vázání řady Dynafit TLT až do výšky těsně přes 2000 metrů. Lyže dali také na batoh, kvůli tomu, že na posledních více než dvou stech výškových metrech to vypadalo na nafoukaný sněhový polštář, což také potvrdila vykopaný sněhový profil.

Pažout a Katka v tuto chvíli ještě šlapali na lyžích, my ostatní už pěšky
Pažout a Katka v tuto chvíli ještě šlapali na lyžích, my ostatní už pěšky (CLICK TO ENLARGE)

V oblasti vrcholového hřebene byl silný vítr, a hustá mlha s mraky. K nejvyššímu místu hřebene se vydal pouze Roman, ostatní jsme zůstali o kousek níže poblíž předpokládané trasy sjezdu, neboť viditelnost se výrazně zhoršovala. Horní část sjezdu byla v difúzním světle. Níže se viditelnost zlepšila, ale sníh byl místy horší, a tak jsem raději kus sjezdu absolvoval po starším laviništi.

Pod námi je převýšení asi 1700 metrů
Pod námi je převýšení asi 1700 metrů (CLICK TO ENLARGE)

Dojeli jsme ke stanům, kde už byla ve sněhu vykopána velká společenská místnost (výška sněhové pokrývky byla u stanů kolem 210 cm) dobře chránící před větrem – akorát jsme dovykopali místo na oheň.

Mirka se připravuje ke sjezdu z Bakeningu
Mirka se připravuje ke sjezdu z Bakeningu, když bylo chvíli vidět (CLICK TO ENLARGE)

V dalším dnu nás čekali dva výstupy svahem řídce pokrytým kamennými břízami a se sklonem místy přesahujícím 40 stupňů na vrchol Palec (1225 m). Jednalo se o české a slovenské prvovýstupy a prvosjezdy na skialpech, resp. podle dostupných pramenů na tomto vrcholu s lyžemi ještě nikdo nebyl. Z Palce následovaly krásné sjezdy do sousedního údolí a okruhem návrat zpátky ke stanům.

Marta v dolní části sjezdu z Bakeningu
Marta v dolní části sjezdu z Bakeningu (CLICK TO ENLARGE)

Shrnutí:
Oblast vulkánu Bakening (2278 m) je pro zimní i letní aktivity ideální. Pro skialp je možné od stanů snadno dosáhnout nejenom na vrchol vulkánu, ale i mnoha dalších menších kopců. Z nich je možné jezdit jak volnými pláněmi, potočními zářezy nebo řídkým porostem z kamenných bříz. V jarním období je nutné dávat pozor na probouzející se medvědy – potkali jsme čerstvé stopy od dvou až tří medvědů.

Výstup na Palec začínal laviništěm
Výstup na Palec (1225 m) začínal laviništěm (CLICK TO ENLARGE)

Aljona a Katka při stoupání na Palec
Aljona a Katka při stoupání na Palec (CLICK TO ENLARGE)

Jak se kroutí řeka Pravaja Kamčatka, a k ní naše čtyři stany
Jak se kroutí řeka Pravaja Kamčatka, a k ní naše čtyři stany (CLICK TO ENLARGE)

Aljona ve sjezdu z vrcholu Palec
Aljona ve sjezdu z vrcholu Palec (1225 m) (CLICK TO ENLARGE)

Naše sněhová společenská místnost s ohništěm
Naše sněhová společenská místnost s ohništěm (CLICK TO ENLARGE)

Koho to tu máme? Další medvěd se tady procházel těsně před námi
Koho to tu máme? Další medvěd se tady procházel těsně před námi (CLICK TO ENLARGE)

Mirka u čerstvé medvědí stopy
Mirka u čerstvé medvědí stopy (CLICK TO ENLARGE)


Zvětšit mapu
Zvětšit mapu

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org