TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Update: Dva týdny v nových skialpinistických skeletech Dynafit TLT 6 na Kamčatce

Při výletu Ski Kamčatka 2013 – co a jak se dělo při skialpinistickém výletu jsem měl nové skelety Dynafit TLT6 a lyže Dynafit Manaslu. Dynafit TLT6 jsem už důkladně vyzkoušel v Dolomitech v lednu 2013 – Několikadenní vyzkoušení prototypu nových skialpinistických skeletů Dynafit TLT6, takže na Kamčatce se jednalo o dlouhodobé otestování „ostrého“ modelu Dynafit TLT 6. Dopadlo výborně.

Vrchol vulkánu Vijlučinskij
27. 4. 2013 – Vrchol vulkánu Vijlučinskij (CLICK TO ENLARGE)

S botkama Dynafit TLT 6 jsem se potkal v Brně pár hodin před odletem na Kamčatku. Zda mi sedí, jsem si vyzkoušel až na letišti ve Vídni, když jsme se převlékali a přezouvali do letadla. Naštěsti to vypadalo, že při pohybu po letišti jsem žádný problem s velikostí a tlačením neměl. Vše bylo perfektní i během celého pobytu na Kamčatce, kdy jsem v době od 25. 4. do 12. 5. neměl skelety na nohou pouze jeden den. Stejně jako při Několikadenní vyzkoušení prototypu nových skialpinistických skeletů Dynafit TLT6 jsem si úmyslně nevzal ani jeden (černý a zelený) výměnný jazyk, neboť jsem na základě dolomitských zkušeností usoudil, že je nebudu potřebovat.

Jan Pala při sjezdu z vulkánu Viljučinskij. Foto: Roman Gregus
27. 4. 2013 – Jan Pala při sjezdu z vulkánu Viljučinskij. Foto: Roman Gregus (CLICK TO ENLARGE)

V lednu jsem si při zkoušení prototypu Dynafit TLT 6 stěžoval pouze na délku velcro stahovacího pásku kolem komínu boty. Na mě byl krátký, takže jsem ho byl schopen taktak zapnout pouze při sjezdu. Dynafit splnil to, co v lednu slíbil, takže velcro pásek je v „ostré“ verzi bot delší, takže jsem ho bez problému a s velkým přesahem zapnul i při výstupu.

Horní část sjezdu z vulkánu Viljučinskij je za námi
27. 4. 2013 – Horní část sjezdu z vulkánu Viljučinskij je za námi (CLICK TO ENLARGE)

Rovinné přesuny a výstupy jsem všechny absolvoval pouze s rozepnutou horní přezkou, zatímco dolní přes nárt byla zapnutá – na rozdíl od kolegů se Scarpa Maestrale, kteří rozepínali všechny přezky. Obě botky seděly od prvního okamžiku na vídeňském letišti při všech nesjezdových aktivitách výborně. Na sněhu byly boty použity při pěším výstupu bez stoupacích želez a se stoupacími železy, při dlouhých rovinatých přesunech na lyžích, při výstupu na lyžích se stoupacími pásy do mírných a strmých svahů (v oblasti vulkánu Bakening se traverzy stoupalo svahem do 42 stupňů – změřeno). Nikde nic netlačilo, žádné otlaky – ideální skialpinistická obuv. Stoupací železa (měl jsem rychloupínací Grivel G12) se nasazovaly a sundávaly velmi snadno – dal bych vždy přednost rychloupínacím stoupacím železům.

Pod vulkánem Viljučinskij
29. 4. 2013 – Pod vulkánem Viljučinskij (CLICK TO ENLARGE)

Po vystoupání na hřeben či vrchol jsem byl s přepínáním na sjezd s obrovským náskokem první – stačilo se trochu sklonit, lehce naklonit dopřed a současně zapnout obě horní přezky. Záležitost na několik málo sekund. Tato rychlost má ovšem jednu nevýhodu – je potřeba čekat, až se podaří přepnutí bot na sjezd ostatním…

Už jsme téměř nahoře - oblast vulkánu Viljučinskij
30. 4. 2013 – Už jsme téměř nahoře – oblast vulkánu Viljučinskij (CLICK TO ENLARGE)

Sjezd v botách Dynafit TLT 6 – i bez doplňkových jazyků paráda! Za různorodých sněhových podmínek, s nimiž jsme se setkali na Kamčatce boty vždy dobře „podržely“ a sjezd bylo možné si pořádně užít. Trochu problém jsem měl jen, když jsem při rozepnuté horní přezce dojížděl v mokrém sněhu a sníh lehce trhal s lyžemi – bylo nutné si dávat větší pozor na předo-zadní rovnováhu.

S Viljučinskim na pozadí
30. 4. 2013 – S Viljučinskim na pozadí (CLICK TO ENLARGE)

V komentářích u předchozího článku o Dynafit TLT 6 bylo uvedeno: „Zaujimave bude sledovat zivotnost CR vlozky.“ Toto mohu posoudit jen po výletu na Kamčatku, kdy jsem neměl skelety na nohou víceméně jen v době spánku. Při této „krátkodobé“ zátěži byla CR vložka naprosto v pohodě.

Dolem kopcom ve skeletech Dynafit TLT6 a na lyžích Dynafit Manaslu
30. 4. 2013 – Dolem kopcom ve skeletech Dynafit TLT6 a na lyžích Dynafit Manaslu (CLICK TO ENLARGE)

Shrnutí:
Po čtyřdenním zkoušení v Dolomitech a dvoutýdenním intenzivním zkoušení na Kamčatce bych si dovolil tvrdit, že nová skialpinistická bota Dynafit TLT 6 je vynikající při všech skialpinistických aktivitách – lehké a těžké sjezdy, výstupy na lyžích, rovinaté přesuny na lyžích, výstupy pěšky a se stoupacími železy.

Palič při výstupu na Korjakskij s Avačinskou na pozadí
7. 5. 2013 – Při výstupu na Korjakskij s Avačinskou na pozadí (CLICK TO ENLARGE)

Na vrcholu vulkánu Korjakskij - palič
7. 5. 2013 – Na vrcholu vulkánu Korjakskij – palič (CLICK TO ENLARGE)

Na vrcholu Avačinské - neskáču si přes kaluže
8. 5. 2013 – Na vrcholu Avačinské (2741 m) – neskáču si přes kaluže (CLICK TO ENLARGE)

V dešti se sněhem jsme dojeli k silnici a čekáme na odvoz
9. 5. 2013 – V dešti se sněhem jsme dojeli k silnici a čekáme na odvoz (CLICK TO ENLARGE)

Podobné články

Komentář

 1. Jan Macek - 16. červenec 2013, 19:18 #

  Ahoj Paliči,
  byli jsme spolu s Čendou na skialpu v Rodně…Mám dotaz na velikost TLT 6 kterou jsi zvolil oproti tvé konfekční velikosti boty. Taky po nich lehce pošilhávám… Měl jsem několikery Scarpy a ty se vytáhly časem radikálně…
  Mám 8 UK a asi bych šel taky do 8 UK u TLT 6.
  Díky za info.
  Skol
  H.M.

 2. palič - 22. červenec 2013, 15:55 #

  [1] Ahoj, měl jsem 27.5, což je i má konfekční velikost (záleží ovšem na výrobci). Vnitřní botička velmi natěsno – rychle se ale přizpůsobí na nohu. Dohromady jsem v nich letos byl necelých 20 dnů a z hlediska vnitřní botky výborné.

 3. Aleš - 13. prosinec 2013, 20:34 #

  Ahoj, jednalo se o boty TLT 6 performance nebo mountain? A asi doporučujete spíš vložku CR než CL?Díky. Aleš

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org