TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

S novými botami AKU Transalpina GTX 342 v Malé Fatře a na Ukrajině

Od července mám novinku italské obuvnické firmy AKU na rok 2013 – lehké boty určené pro turistiku a lehký trekking AKU Transalpina GTX 342. Stihnul jsem je důkladně vyzkoušet v Malé Fatře a při týdenním přechodu Slunečné ukrajinské Rachovské hory s CK Alpina 2. až 11. srpna 2013.

S botkami AKU Transalpina GTX 342 na hřebenu Pop Ivana Maramurešského na ukrajinsko-rumunské hranici
S botkami AKU Transalpina GTX 342 na hřebenu Pop Ivana Maramurešského na ukrajinsko-rumunské hranici (CLICK TO ENLARGE)

Jaké jsou zkušenosti po dvou týdnech chození nalehko na Slovensku a po horském přechodu na Ukrajině? Veskrze kladné – boty jsou výborné pro činnost, na níž jsou určeny, tj. výše zmíněná turistika a lehký trekking. Mají několik AKU- vlastností a zajímavých novinek, které je odlišují od standardních bot této kategorie.

Botky AKU Transalpina na ukrajinsko-rumunském pomezí
Na hřebenu Pop Ivana Maramurešsského v AKU Transalpina (CLICK TO ENLARGE)

Firma AKU dlouhodobě používá svůj osvědčený systém AIR8000®, u něhož byla laboratorně potvrzena až jedenáct krát lepší prodyšnost oproti běžně používaným materiálům. K tomu byla u nového modelu AKU Transalpina GTX 342 použita další novinka – INFINITY AIR, který zajišťuje zlepšení těchto vlastností až na 12000g/m2/24 h (laboratorně). Laboratorní hodnoty jsou jedna strana mince (teoretická), ale reálné použití a zkušenosti z terénu jsou důležitější druhou stranou mince (praktickou).

Přechod hřebene Popa Ivana Maramurešského v botech AKU Transalpina GTX 342
Přechod hřebene Popa Ivana Maramurešského v botech AKU Transalpina GTX 342 (CLICK TO ENLARGE)

Na konci července byly použity za vysokých teplot na několika výletech v centrální části Krivánské Malé Fatry, např. Velký Kriváň, Chleb, Hromové, Steny, Poludňový Grúň, Jánošikové diery, apod. Začátkem srpna jsem potom byl jako průvodce na výletu Slunečné ukrajinské Rachovské hory s CK Alpina 2. až 11. srpna 2013, kde byly po celou dobu opět vysoké teploty s výjimkou dvou asi půlhodinových ochlazení s náznakem deště. Boty jsem měl na nohou každý den přibližně od půl deváté ráno do sedmé hodiny večer, kdy byly zaměněny za sandály. V obou horských oblastech jsem použil trekkové ponožky AKU a subjektivní hodnocení prodyšnosti bylo jasné – boty výrazně lépe „dýchají“ nejenom v porovnání s klasickými botami do hor ať už těžkými či lehkými (to ostatně musí vzhledem k úplně jiné konstrukci, výšce boty, použití, apod.), ale i v porovnání s botami na turistiku a lehký trekking, tj. stejná kategorie. Nebylo možné posoudit, zda a jak je vysoká prodyšnost těchto bot velkou výhodou pro případ použití v chladném počasí – to bude vyzkoušeno až na podzim.

Standardní došlap na malofatranské skalky, v pozadí Velký Rozsutec
Standardní došlap na malofatranské skalky, v pozadí Velký Rozsutec (CLICK TO ENLARGE)

Kromě výše uvedených AIR8000® a INFINITY AIR k tomu určitě dopomáhá i děrovaná výstelka vnitřní strany jazyku boty a oblasti kolem kotníku a achilovky. Na jednu stranu děrovaná výstelka zlepšuje odvod potu a prodyšnost, na druhou stranu je přímo spojená s jedinou subjektivní nevýhodou tohoto způsobu řešení. Při chůzi ve vysoké trávě, lese a všude, kde může cokoliv napadat do bot – pokud nejsou použity návleky – se dost z těchto nevhodných elementů rádo zachycuje v dírách krytí výstelky a v samotném materiálu výstelky. Odstranění a vyčištění od těchto částeček je potom časově náročnější než jen prosté vysypání boty na konci celodenního výletu.

Nové boty AKU Transalpina GTX 342 umožňují velký předozadní rozsah pohybu nohy od kotníku výše - ideální pro rozmanitý a velmi rychle se měnící terén
Nové boty AKU Transalpina GTX 342 umožňují velký předozadní rozsah pohybu nohy od kotníku výše – ideální pro rozmanitý a velmi rychle se měnící terén (CLICK TO ENLARGE)

Jako velmi povedená se dá zhodnotit další novinka AKU použitá na botách AKU Transalpina GTX 342 – otáčivé rolny na nártu boty v kombinaci s klasickými háčky v dolní části holeně. Jedná se o na první pohled zanedbatelnou novinku, ale v praxi toto řešení velmi zvyšuje uživatelský komfort při zavazování bot a následně i rozvazování. Tkaničky se snadno a rychle dotahují a nemůže u nich časem dojít k roztřepení a případnému přetržení.

Podrážka Vibram je zárukou spolehlivosti v terénu a na botách je použita řada dalších vychytávek počínaje IMS3 - Internal Midsole systém tlumení, přes AIR8000 a Infinity Air systém, až po očko pro snadnou manipulaci s botou
Podrážka Vibram je zárukou spolehlivosti v terénu a na botách je použita řada dalších vychytávek počínaje IMS3 – Internal Midsole systém tlumení, přes AIR8000 a Infinity Air systém, až po očko pro snadnou manipulaci s botou (CLICK TO ENLARGE)

Podrážku Vibram a AKU Internal Mid Sole systém není ani potřeba komentovat – v botech se chodí výborně a žádné problémy s předčasnou únavou jsem neměl. Podrážka dobře držela na všech podkladech, s nimiž jsem se setkal. Noha mi ujela jen jednou na malých kamenech (víceméně štěrku), ale to by ujela každá podrážka.

Vibram bezpečně drží i jen na kousku podrážky
Vibram bezpečně drží i jen na kousku podrážky (CLICK TO ENLARGE)

Shrnutí:
Po dvoutýdenním použití bot AKU Transalpina GTX 342 na Slovensku a Ukrajině jsou tyto boty plně vyhovující pro jakékoliv turistické použití. Dají se v nich bez problémů sbíhat i prudké svahy s přiměřenou zátěží (batoh do 15 kg). Boty jsou výborně prodyšné v horkém počasí díky standardním i novým řešením firmy AKU.

AKU Transalpina GTX 342 v celé své kráse
AKU Transalpina GTX 342 v celé své kráse (CLICK TO ENLARGE)

Výhody:

 • vyřešení zavazování tkaniček s otáčivými rolnami na nártu boty – obutí, zavázání a naopak rozvázání a vyzutí boty je oproti klasickým turistickým a trekkingovým botám velmi snadné
 • výborně a pevně sedí na noze – subjektivně pro mou nohu, nové boty jsem bez problémů rozchodil bez jakýchkoliv otlaků – jediný vzniknul, když jsem si špatně obul ponožku a nedal pozor na tlak z boku paty
 • výborná prodyšnost – vyzkoušeno a ověřeno při vyšších teplotách, boty skutečné lépe dýchají tak, jak výrobce slibuje
 • děrovaná výstelka kolem kotníku pro lepší odvětrání boty – oproti plnému materiálu je to v horkém létě dost poznat
 • hmotnost

Nevýhody:

 • pro chůzi ve vysoké trávě, lese a všude, kde může z okolí něco padat do bot vrchem je malou nevýhodou při nepoužití návleků (typicky v horkém létě) to, že vnitřní výstelka v okolí kotníku je děrovaná a to, co napadá do bot, ráda zapadává do těchto děr – vyčištění je potom časově trochu náročné

Nenápadné vychytávky, které velmi potěší - dotažení nebo povolení tkaniček je velmi snadné díky otáčivým rolnám na nártu boty AKU Tanslapina GTX 342
Nenápadné vychytávky, které velmi potěší – dotažení nebo povolení tkaniček je velmi snadné díky otáčivým rolnám na nártu boty AKU Tanslapina GTX 342 (CLICK TO ENLARGE)

Vlastnosti AKU Transalpina GTX 342:
Goretexová obuv určená pro turistiku a lehký trekking (hiking).
Barva: 109 – šedo zelená a 071 – šedá
Hmotnost – 1/2 pár č.8: 600 g
Svršek: Kůže + AIR8000® 1,8mm + GORE-TEX®
Podrážka: VIBRAM® Cloud
Mezipodešev: PU / EVA
Stélka: CustomFit IMS 162 – Internal Mid Sole systém
Velikost: 3 – 13
Doporučená maloobchodní cena: 4130,00 Kč s DPH

Detail otáčivých rolen a klasických háčků na dotažení tkaniček kolem holeně
Detail otáčivých rolen a klasických háčků na dotažení tkaniček kolem holeně (CLICK TO ENLARGE)

Průchody vodními toky a stojatou vodou nedělají botám AKU Transalpina GTX 342 žádný problém
Průchody vodními toky a stojatou vodou nedělají botám AKU Transalpina GTX 342 žádný problém (CLICK TO ENLARGE)

Po výstupu z vody zůstávají na povrchu bot pouze kapky vody
Po výstupu z vody zůstávají na povrchu bot pouze kapky vody (CLICK TO ENLARGE)

Stojkování na vrcholu Pop Ivana Černohorského
Stojkování na vrcholu Pop Ivana Černohorského (CLICK TO ENLARGE)

Skoro stojkování na nejvyšším ukrajinském vrcholu - 2061 m vysoká Hoverla
Skoro stojkování na nejvyšším ukrajinském vrcholu – 2061 m vysoká Hoverla (CLICK TO ENLARGE)

Podobné články

Komentář

 1. Petr Tégláš - 2. září 2013, 11:27 #

  Tyto botky jsme si zakoupili já i manželka a po dvou tůrách (Súlovské skály a Malý Rozsutec, obě v jeden víkend za horkého slunečného počasí) jsme zatím spokojeni.

  Boty jsme rozcházeli pouze pár hodin doma a i přesto jsme neměli žádné otlaky ani puchýře (používáme ponožky Lorpen) a to je manželka na tyto problémy dost citlivá. Noha je v botě zafixovaná všemi směry perfektně, ale pohodlně, nenastal problém ani v prudkém klesání nebo stoupání.

  Podrážka držela suprově na čisté skále i na prašném podkladu (Šarkania diera v Súlovských skalách) i v prudkém štěrkovém sestupu (Malý Rozsutec), pouze v Jánošíkových Dierách na mokré skále jsme museli dávat pozor, ale tam nedrží na 100% žádná Vibramka. Došlap na jakýkoliv povrch je komfortní a do noh necítíte žádné nárazy. Trošku mám ale výhrady ke kvalitě Vibramu. Po těchto dvou vcelku nenáročných tůrách jsem si všiml, že ze vzorku na podrážce jsou jakoby vytrhané malinké části na jednotlivých zubech. Těžko říct, jestli to způsobily kovové žebříky nebo ostrá skála, uvidíme časem na dalších terénech.

  Kladkové šněrování je super, máme už Asola s tímto systémem a nelze mít k němu mít žádné výhrady.

  Ochrana proti vodě a propustnost botek je již zmíněná v článku, souhlasím s autorem.

  Kvalita dílenského zpracování těchto botek je na vynikající úrovni, jsou to moje první boty od AKU a byl jsem mile překvapen. Také střih mi sedí i přesto, že vypadaly jako užší. Moje širší chodidla se v těchto botech cítí jako v papučích, mám dostatek prostoru a ani po tůře jsem necítil unavené nebo pálící nohy, stejně se vyjádřila i moje žena.

  Moje doporučení – pokud hledáte komfortní a přitom dostatečně pevné boty s atraktivním vzhledem, od jara do podzimu na tůry po Beskydech, Fatrách nebo Tatrách, neuděláte chybu, když si tyto boty koupíte, já své investice nelituji.

 2. hynek - 19. září 2013, 14:36 #

  no to jsou boty samochodky

 3. Petr Tégláš - 21. září 2013, 06:16 #

  Takže po dalších dvou tůrách (od Šútovského vodopádu na Chleb a z Visalájí na Lysou horu) bohužel jeden zub na Vibramu úplně vytržený, další tři zuby ulomené z menší půlky a pár dalších poškozených mírně. Vše pouze na jedné botě ze čtyř. Jinak podrážka se neopotřebovává ani neodlepuje, možná se jedná o vadný kus, nevím. Po sezóně to budu řešit výměnou Vibramu v Restday ve Zlíně. Jinak s botkami absolutní spokojenost.

  Nemohl by autor článku napsat, jak to vypadá s jeho podrážkou na těchto botech? Přeci jenom má s nimi více našlapáno.

 4. palič - 22. září 2013, 09:20 #

  [3] Ahoj, v botech mám k dnešnímu dni našlapáno něco kolem 200 km v různorodém terénu,jeden z posledních výletů např. slovinský Grintovec – http://mountainski.cz/…skych-alpach. Na uváděných Vibram podrážkách nejsou patrné žádné změny oproti vybalení z krabice.

 5. Petr Tégláš - 25. září 2013, 22:44 #

  Děkuji za informaci o stavu Vibramky na botech AKU Transalpina GTX od autora článku. Těžko se mi tomu věří, protože moje levá podrážka Vibram po čtyřech tůrách (celkem asi 60km), našlapáno s lehkým batohem, normální chůzí 45letého, zkušeného turisty, vypadá takto:
  http://petrteglas.zonerama.com/Album/165188

  Je zajímavé, že pravá bota je OK. Věřím, že se jedná o výrobní vadu Vibramu.

 6. palič - 26. září 2013, 06:45 #

  [5] Ahoj, přiznám se, že jsem nic takového ještě neviděl ani u nových bot, ani u několik let použitých bot, že by části podrážky vypadaly vůbec ne ochozeně, ale doslova vyškubány/vytrhány. To musí být nějaký omyl toho Vibramu.

 7. Petr Tégláš - 21. říjen 2013, 18:12 #

  Tak nakonec jsem se rozhodl boty reklamovat. Musím pochválit zaměstnance kamenné prodejny Alpisport v Příboře za jejich ukázkový přístup a ochotu. Reklamace byla bez sebemenšího problému uznána jako oprávněná.

  Z možností, které mi byly nabídnuty, jsem zvolil výměnu za ty samé boty, jen jsem pár dní počkal na novou dodávku zboží.

  Dnes již mám botky doma, následující víkend je beru na Velký Rozsutec, snad už bude Vibramka v pořádku.

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org