TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Povedená pomůcka nejenom na ledovec - Mammut RescYou

Koncem října 2013 se mě kolega zeptal: „Máš už hen ten bazmek na ledovec se spoustou špagátů. Vyrábí to Mammut a je to prý fajne“, což byla dostatečná motivace k tomu se podívat, o co vlastně jde. Původní nápad jen se podívat se rychle změnil v alternativní – hned koupit. Proč takové rychlé rozhodnutí k pořízení Mammut RescYou?

Mammut RescYou připraven k použití při nácviku sebezáchrany - lanko je i na vysokého člověka hodně dlouhé
Mammut RescYou připraven k použití při nácviku sebezáchrany – lanko je i na vysokého člověka hodně dlouhé (CLICK TO ENLARGE)

O co jde? Každý, kdo se pohybuje v horách, na ledovcích a třeba také v jeskyních, občas potřebuje něco vytahovat (případně někoho) nebo sebe zachraňovat. Doposud se to dalo řešit různými způsoby:

 • prusíky – jednoznačně nejlevnější varianta, která je vždy po ruce – k prusíkování stačí už jen jeden prusík, pokud místo druhého použijete nosné lano, na němž visíte
 • jümar (prototyp v roce 1958, výroba firmou Petzl od roku 1967 Historie blokantů) na šplhání – jeden ruční a jeden pro stoupání nohou
 • Petzl Tibloc doplněný o karabiny
 • komplet sada PETZL: Crevasse Rescue Kit skládající se z kladky s blokantem Mini Traxion, dvou karabin Ok Screw-lock, nouzového blokantu Tibloc, kladky Oscillante a 120 cm dlouhé smyčky Stanineau
 • vlastní skládačka z kladek, prusíků a karabin nebo jen bez kladek
 • A NEBO Mammut RescYou - poslední volba je (neuvažůjí-li se prusíky) ideální

I tahání pouhou rukou je docela v pohodě
I tahání pouhou rukou je docela v pohodě (CLICK TO ENLARGE)

Mammut RescYou jsme poprvé prakticky vyzkoušeli na začátku listopadu – Jak dopadl ledovcový kurz pro Hedvábnou stezku v listopadu 2013. První poznatek – vytažení z obalu, ať už je RescYou v ruce nebo zavěšené na sedacím úvazku, je snadné, přestože obal je dost minimalizovaný. Hůře je to naopak, kdy strčit RescYou zpět do obalu vyžaduje jisté úsili a cvik, aby nic nezůstalo venku.

Přitaženo, bude možné nasadit druhou část RescYou
Přitaženo, bude možné nasadit druhou část RescYou (CLICK TO ENLARGE)

Jelikož vše napřed zkoušíme tak, že o návodu k použití nevíme, chvíli trvalo, než bylo pochopeno, co dělat se spodní kladkou po nasazení horní kladky na lano, když jste ve visu – nedělat nic. Stačí počkat na první přitažení a posun lana, poté už jde spodní kladka krásně nasadit a není třeba přemýšlet, jaký by mohl být její smysl při zapnutí do oka lana navázaného na úvazek ci někde poblíž.

I když jste hodně vysocí, lanko je pro sebezáchranu ve visu příliš dlouhé
I když jste hodně vysocí, lanko je pro sebezáchranu ve visu příliš dlouhé (CLICK TO ENLARGE)

Jakmile jsou horní či obě kladky na laně, výstup při sebezáchraně je snadný. Zpočátku je pouze nutné si přivyknout na způsob uvolňování a posunu kladek a potom už se jen stoupá. Při sebezáchraně se také objevila jedna subjektivní nevýhoda univerzálnosti RescYou – lanko je dlouhé i pro hodně vysokého člověka a je nutné jej dost omotat kolem tahacího plastového černého madla. Naopak, pokud se RescYou použije pro vytahování někoho z trhliny nebo tahání břemene, je delší lanko výhodou, neboť výrazně zvětšuje pracovní rozsah a tím do jisté míry usnadňuje tahání.

Jede se po laně nahoru
Jede se po laně nahoru (CLICK TO ENLARGE)

Nemáme vyzkoušeno, jak to vypadá, když je nosné lano s Mammut RescYou na sněhu, případně i trochu ve sněhu. Jak se to projeví ve snadnosti manipulace? Co a jak se stane, když se do kladek a blokujícího mechanismu dostane sníh? Také jsme nezkoušeli manipulaci s RescYou v palcových nebo obecně tlustých rukavicích. Jsou to otázky k zamyšlení a při nejbližší vhodné příležitosti s dostatkem sněhu to vyzkoušíme.

Detail hlavní kladky, resp. trojkladky, s pojistkou
Detail hlavní kladky, resp. trojkladky, s pojistkou (CLICK TO ENLARGE)

Výhody:

 • velmi kompaktní a skladný komplet, s nímž se dají dokázata divy
 • použití je velmi jednoduché, jakmile si jednou vyzkoušíte manipulaci s RescYou
 • hmotnost – gramoví nadšenci sice budou ohrnovat nos, že RescYou má hmotnost téměř odpovídající jednomu jejich skialpovému skeletu, nicméně hmotnost je také dobrá, pokud se vezme v potaz, co vše je součástí kompletu
 • RescYou se dá vhodně využít kdekoliv, kde je potřeba přemisťovat cokoliv těžkého – sebezáchrana z ledovcové trhliny, vytažení někoho z ledovcové trhliny, k výstupu ve velmi obtížném skalním a horském terénu, ve speleologii… a v neposlední řadě, když potřebujete na chatu vysoko nad silnicí dotáhnout sud s pivem

Nevýhody:

 • od výrobce dodané příliš dlouhé lanko, plný rozsah nemohl při sebezáchraně ve visu využít ani kolega, co má přes 190 cm
 • použití slova inovativní u různých prodejců v České republice

Spodní trojkladka s karabinou na zavěšení do úvazku
Spodní trojkladka s karabinou na zavěšení do úvazku (CLICK TO ENLARGE)

Závěr:

Pokud nejste gramový maniak, a v terénu s pravděpodobnou možností vytahování sebe sama nebo někoho jiného z trhliny či jiné bryndy více než jednou ročně, popřemýšlejte o pořízení Mammut RescYou. Cenou ani hmotností se nemůže sadě prusíků, kterou stejně musíte mít s sebou, ale v případě problémů, velmi špatného počasí, apod. může velmi dobře usnadnit a urychlit záchranné či jiné práce.

Spodní trojkladka s karabinou - pohled trochu z druhé strany
Spodní trojkladka s karabinou – pohled trochu z druhé strany (CLICK TO ENLARGE)

Špagát je moc dlouhý, je potřeba udělat motanici
Špagát je moc dlouhý, je potřeba udělat motanici (CLICK TO ENLARGE)

Komplet Mammut RescYou
Komplet Mammut RescYou (CLICK TO ENLARGE)

Detail blokantů
Detail blokantů (CLICK TO ENLARGE)

Karabina je také označena Mammut RescYou
Karabina je také označena Mammut RescYou (CLICK TO ENLARGE)

Jak uvádí obchod Vodahory.cz – Mammut RescYou:

 • určeno pro horolezce, skialpinisty a osoby pohybující se na ledovci
 • snadné nošení na úvazku v pohotovostní pozici
 • systém s dvěma kompaktními lanovými svěrkami, 6 kladkami a jednou malou zpětnou pojistkou na reep šňůře
 • obsahuje instruktážní kartičku pro vytažení z trhliny
 • certifikováno v souladu s normou CE EN 567 (lanové svěry)
The RescYou is an innovative rescue device in the event of a fall into a crevasse. It can be used to rescue yourself or other climbers. After braking a fall into a crevasse, the device is attached to the climbing harness (self-rescue) or a fixing point (rescue of another person). After this, the two rope clamps are clipped to the rope and the compact six-fold pulley, which connects the two rope clamps, is operated. This allows the person who has fallen into the crevasse to be rescued as quickly and easily as possible. The RescYou eliminates the need for complicated installations and maneuvers in the event of a crevasse rescue, making this groundbreaking device an essential piece of equipment on any glacier expedition.

Podobné články

Komentář

 1. David - 6. prosinec 2013, 17:00 #

  Ahoj,
  Mammut rescue jsem měl možnost použít několikrát cvičně v suchu a jednou cvičně při vytahování z thliny.

  Nebyl s tím sebemenší problém při použití v suchu, ale na sněhu mi to moc nevyhovovalo. První postřeh byl vámi popisované dlouhé lanko které mi neustále překáželo při posunování kladek. Dále sníh umrzal na „záseku“ lan a naviják začínal prokluzovat. Musel jsem si dávat neustálý pozor na správné nastavení všech páček aby mi kamarád nespadl zpátky dolů.

  Poslední věc jsi si uvědomil až o několik dní později. Trojitá kladka sice výrazně snižuje sílu ale stejně tak prodlužuje dráhu. Takže já jsem nahoře běhal jak blázen a člověk dole se posunu nahoru třeba jen o deset čísel…

  Můj subjektivní pocit byl negativní…především díky složitosti zařízení.

  David

 2. palic - 7. prosinec 2013, 00:57 #

  [1] Ahoj Davide, jak jsem uvedl v článku, tak posouzení toho, co a jak dokáže RescYou, když leží na sněhu, případně, když se sníh dostane do kladek, vyzkoušíme co nejdříve. Zhodnocení bude následovat.

  Nicméně bych už předem dovolil nesouhlasit s popsaným zásekem lan a prokluzováním. Vše závisí na tom, o jaký sníh se jedná, jak moc je RescYou ve sněhu zabořené, apod. Tj. za určitých hodně nepříznivých podmínek může dojít k situaci, tak jak ji popisuješ. Obecně s tím ale nesouhlasím.

  Ad trojitá kladka a délka – proto je to lanko tak dlouhé, aby v případě toho, že je RescYou použité na vytahování někoho či něčeho jiného, tak aby byla delší pracovní dráha a nedošlo k posunu v řádu centimtetrů až deseti centimetrů.

  Poté, co jsme to poprvé cvakli na lano a vyzkoušeli posun, se mi to (subjektivně) zdálo dost jednoduché na ovládání…

 3. PK - 9. prosinec 2013, 06:36 #

  Vyhodu Rescyou vidim v tom:

  • pouziva lanko staticke, pri kladkostroji z dynamickeho lana je to evidentna prednost
  • excelentne prekonavanie brzdiacich uzlov na ladovci
  • je potrebna mensia sila na vytahovanie. Na kurze nam vytahovala 45 kg dievcina 110 kg „obet“. Sice dlhsia draha, ale pre nu v podste jedina moznost.

  Ak ma clovek dost skusenosti, tak na samozachranu IMHO uplne postacuju prusiky /kladkostroj.
  Crevasses Rescue Set ma zhruba rovnaku hmotnost ( najma nova verzia s Microtraxion a Partner) a jeho sucasti su pouzitelne aj na lezenie. U Rescyou je takto pouzitelna iba jedna karabina.

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org

 
 
160x600afil-awards.jpg
ladiran-160x600.jpg