TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Z Kamčatky za lyžemi do Evropy, část 1 - Harrachov

Jet lyžovat z Kamčatky v lednu do Evropy? Zdánlivě bláznivý nápad, což může umocnit to, že na Kamčatce napadly v minulých dnech kvanta sněhu, zatímco u nás prší a na sjezdovkách se většinou zuby nehty drží pouze zbytky umělého sněhu. Jako první místo pro aklimatizaci na evropský sníh jsem pro návštěvu z Kamčatky zvolil Skiareál Harrachov.

Místní už tuší... zatímco návštěva z Kamčatky ještě neví, že je otevřená pouze jedna sjezdovka
Místní už tuší… zatímco návštěva z Kamčatky ještě neví, že je otevřená pouze jedna sjezdovka (CLICK TO ENLARGE)

V Harrachově jsem byl naposledy v roce 2009 – Odpolední lyžování 20. dubna v Harrachově, a při večerním pohledu na stránky Skiareál Harrachov byly aktuální informace takové, že je uzavřená černá sjezdovka, a vše ostatní je v plném provozu.

Tady jedině travní, pařezový a kamenný freeride
Tady jedině travní, pařezový a kamenný freeride (CLICK TO ENLARGE)

Proto jsme nezaváhali a v nedělní ráno dorazili na Rýžoviště. Jaké bylo naše nepříjemné překvapení, když se až na místě ukázalo, že je otevřená pouze sjezdovka Červená II. Překvapivě provozovatel nechtěl ani slyšet o nějaké slevě, když mu většina areálu nefunguje – no nic, aspoň poučení pro příště.

Asi na půl hodiny bylo vidět i slunce... a obecně bylo něco vidět
Asi na půl hodiny bylo vidět i slunce… a obecně bylo něco vidět (CLICK TO ENLARGE)

Vyjeli jsme nahoru, v mlze sjeli do Harrachova a zastavili se na konci fronty. I když lidí bylo hodně, fronat se kupdivu pohybovala dost rychle. Horší to bylo na sjezdovce, kde od relativně strmější pasáže až k mostkům byla hustotat lidí s lyžemi, snowboardy či jen tak pěšky na metr čtvereční chvílemi dost neúnosná. V místě obhospodařovaném LV Doplík už byla téměř hlava na hlavě. Něco podobného jsem zažil zatím jenom jednou v životě před dávnými lety na Tesáku v Hostýnských vrších… kdy jsem doufal, že to už nikdy v životě nezažiju. Tak teď zažil.

Zrovna jsou všichni asi na obědě, že je sjezdovka tak prázdná
Zrovna jsou všichni asi na obědě, že je sjezdovka tak prázdná (CLICK TO ENLARGE)

Teplota nad nulou a velké množství lidí, z nichž měla spousta problémy nejenom na svahu, ale také při výstupu z lanovky, mělo za následek, že trochu strmější část sjezdovky byla na české poměry fantasticky upravená – MULDY! Výška, délka, sklony svahů muld a jejich materiál (různé konzistence technického sněhu) byly naprosto parádní pro nácvik jízdy v muldách, skákání, vyhýbání se terénním nerovnostem, odpružení v kolenou, atd. Nemělo to chybu… teda, jednu malou chybu to mělo – v mlze nebyly muldy časo vidět. Aspoň to bylo výživnější.

Taťána - muldy jsou tady nejlepší!
Taťána – muldy jsou tady nejlepší! (CLICK TO ENLARGE)

Na poslední jízdu jsme vyjeli opět nahoru a po uzavřené červené sjezdovce sjeli na Rýžoviště. Sobotní provoz nebo déšť nebo kdovícojiného, dalo této sjezdovce pořádně zabrat, a místy jsme se věnovali slalomu po flecích sněhu.

Jedem, jedem, žádné prostoje
Jedem, jedem, žádné prostoje (CLICK TO ENLARGE)

Po skončení lyžování jsme zamířili na prohlídku Sklárny Novosad & syn v Harrachově. Prohlídka neměla chybu, stejně jako následná konzumace piva z místního minipivovaru a k tomu jídla. Můžeme vřele doporučit.

Kamčatský oblouk na harrachovské sjezdovce
Kamčatský oblouk na harrachovské sjezdovce (CLICK TO ENLARGE)

Závěr:

  • návštěva z Kamčatky byla i přes davy lidí a minimum sněhu (na Kamčatce je standard výška sněhu ve městě od dvou metrů výše) se sportovním a kulturním programem spokojená. Taťána se snowboardem si dokonce maximálně pochvalovala muldy
  • česká sekce byla poněkud nespokojená s množstvím lidí a cenou neodpovídající jedné otevřené sjezdovce. Muldy byly ovšem vynikající!

Tak co si dnes dáme dobrého?
Tak co si dnes dáme dobrého? (CLICK TO ENLARGE)

První kolo vybráno - je to dobré
První kolo vybráno – je to dobré (CLICK TO ENLARGE)


Zvětšit mapu
Zvětšit mapu

Foto: Aljona a palič

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org

 
 
160x600afil-awards.jpg
ladiran-160x600.jpg