TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Skialpový dvoudenní výlet do Slovinska a Rakouska koncem března

Předposlední březnový víkend jsme ve čtyřčlenné skialpové skupině převážně z okresu Vsetín vyrazili do Slovinska. Předpověď počasí nebyla moc ideální, což se na místě potvrdilo a museli jsme výrazně přehodnotit naše aktivity a zkrátit působení v alpských oblastech o jeden den. Sněhu místy byly spousty, ale vývoj počasí nám nepřál. Výsledkem bylo 1,5 ve Slovinsku a půl dne v Rakousku.

Šlapu na pásech do sedla Vršič - vybavení: 1. vázání Fritschi Diamir Vipec, 2. lyže Mountain Wave, 3. ABS lavinový batoh Ortovox, 4. ultra lehké skialpinistické hole Kohla. Foto: Bruder
Šlapu na pásech do sedla Vršič – vybavení: 1. vázání Fritschi Diamir Vipec, 2. lyže Mountain Wave, 3. ABS lavinový batoh Ortovox, 4. ultra lehké skialpinistické hole Kohla. Foto: Bruder (CLICK TO ENLARGE)

Něco málo fotek:
Skialp trip to Slovenia and Austria, March 21–22, 2014 – FB

Sněhové řetezy jsme s sebou sice měli... ale do sedla Vršič jsme si s autem opravdu netroufli, stejně se nikde blízko nevyskytoval kolesar
Sněhové řetezy jsme s sebou sice měli… ale do sedla Vršič jsme si s autem opravdu netroufli, stejně se nikde blízko nevyskytoval kolesar (CLICK TO ENLARGE)

V našich původních plánech figurovalo několik vrcholů nebo sedel, což se po příjezdu do Slovinska změnilo. Kolem Kamnišsko-Savinských Alp jsme jen projeli, protože sněhová čára byla dost vysoko. Dojeli jsme do Julských Alp a řešili, do které oblasti se vydat. Věděli jsme (a aktuální vývoj to potvrzoval), že počasí nebude dobré, takže se budeme věnovat jen relaxačnímu skialpu. Dojeli jsme proto do Kranjske Gory a odbočili směrem na sedlo Vršič. Sníh společně s popadanými stromy nás zastavil téměř vzápětí. Aut tam bylo povícero, stejně jako rolba.

Nad sedlem Vršič šlapeme pod Malou Mojstrovku ve starém laviništi
Nad sedlem Vršič šlapeme pod Malou Mojstrovku ve starém laviništi (CLICK TO ENLARGE)

Obuli jsme skelety, nasadili tulení pásy a vyrazili vzhůru k sedlu Vršič. Cestou jsme se kochali, protože počasí bylo zatím ještě polooblačné. K malé zastávce nás nalákala Koča na Gvozdu, kde jsme neodolali pivu a menšímu občerstvení. Následně jsme po cestě a o kousek výše potočním korytem pokračovali do sedla Vršič (1611 m). Cesta byla postavena za první světové války ruskými zajatci, které při stavbě zasypala lavina a přibližně 400 z nich zemřelo. Proto je pod sedlem jejich pohřebiště, kaple… a ze sedla směrem do Kransjke Gory je značení Ruska cesta.

Mira téměř u konce našeho výstupu pod 2322 metrů vysokou Malou Mojstrovku
Mira téměř u konce našeho výstupu pod 2322 metrů vysokou Malou Mojstrovku (CLICK TO ENLARGE)

V sedle bylo sněhu nadbytek, většina dopravních značek byla z větší části pod sněhem. Některé z nich byly i vtipné v tom, že doporučovaly použití sněhových řetězů na auto, přičemž sedlo bylo aktuálně sjízdné maximálně rolbou nebo skútrem. Také cyklistů nahoře moc nebylo.

Bruder práší - i když mokrým sněhem - při sjezdu z pod Malé Mojstrovky
Bruder práší – i když mokrým sněhem – při sjezdu z pod Malé Mojstrovky (CLICK TO ENLARGE)

Po zhodnocení počasí a sněhových podmínek jsme se rozhodli jen pro výstup pod Malou Mojstrovku (2322 m), neboť sníh byl mokrý a těžký. Celkový dojem umocňovaly laviny popadané všude okolo nás. Sníh byl v takovém stavu, že jsme část výstupu stoupali starým laviništěm a výše po jednom traverzovali nebezpečně vyhlížející úsek.

Mira prakticky předvádí, že prašan v Julských Alpách koncem března nebyl
Mira prakticky předvádí, že prašan v Julských Alpách koncem března nebyl (CLICK TO ENLARGE)

S Mirou jsme vyšlápli na hranu s převěji do druhé doliny, zatímco Magistr a Bruder zůstali o kousek níže. Sundali jsme pásy, zacvakli se na sjezd a vyrazili. Už první oblouky nás přesvědčily o tom, že sjezd nebude díky sněhu moc zábavný. Nakonec ale sjezd zábavný byl díky tomu, že sníh zapříčinil řadu zajímavých sjezdových kreací a pádů. Ze sedla jsme potokem sjeli o kus níž a k večeři, večírku a přespání jsme dojeli na Koču na Gvozdu.

Mira se pomocí skoků dostává do nižších nadmořských výšek potočním korytem
Mira se pomocí skoků dostává do nižších nadmořských výšek potočním korytem (CLICK TO ENLARGE)

Jídlo na koči vynikající, pivo pitné, pokoj výborný. Jelikož jsme dostali i ručníky, tak jsme se dokonce i osprchovali! Po deváté hodině večer jsme zůstali v restaurační části sami, jelikož všichni Slovinci už zalezli spát. My jsme se spánkem nespěchali, neboť na sobotu byl slíbený déšť až do 1500 metrů. A déšť skutečně přišel.

Na pásech jsme šli trochu naokolo, zatímco Magistr napálil výstup přímo pěšky
Na pásech jsme šli trochu naokolo, zatímco Magistr napálil výstup přímo pěšky (CLICK TO ENLARGE)

Po vydatné snídani jsme se v dešti vydali zpátky do sedla Vršič. Vylezli jsme jen ne menší boční vrchol nad Vršičem velmi strmým svahem částečně pokrytým rozptýlenými stromy. Na kopečku byl stožár, na který neprodleně vylezl Mira nalehko. Bruder se nechtěl nechat zahanbit, a tak jak byl… s batohem a na něm připnutými lyžemi, na stožár vylezl také – viz foto.

Šlapu na pásech do kopce, u vázání Diamir Vipec jsou paty na nejvyšším stupni
Šlapu na pásech do kopce, u vázání Diamir Vipec jsou paty na nejvyšším stupni (CLICK TO ENLARGE)

Sjeli jsme výborným svahem k sedlu a jinou cestou odbočili do strže nad potokem. Kolem se pri jízdě sesouval těžký mokrý sníh, což bylo občas nepříjemné kvůli snaze o podražení nohou. Dojeli jsme na koču, dobalili zbytečnosti a pokračovali za různě hustého deště dále do údolí. Naložili jsme se do auta a vyrazili na sever k rakouským hranicím.

Bruder vyhlíží slunce
Bruder vyhlíží slunce (CLICK TO ENLARGE)

Po zhodnocení situace se sněhem a počasím jsme zavrhli výstup cca 1500 výškových metrů na pěknou dvoutisícovku z důvodu nedostatku času a nutnosti šlapat prvních tři sta výškových metrů pěšky s lyžemi na zádech (sestup samozřejmě také pěšky) a zamíříli jsme do Obertauernu. Po neúspěšném pokusu o získání finančně adekvátního ubytování jsme opět nasazovali stoupací pásy.

Mira při akrobatické jízdě dole kopcom
Mira při akrobatické jízdě dole kopcom (CLICK TO ENLARGE)

Stoupali jsme částečně po sjezdovce, ale většinou volným terénem s tím, že jsme skončili kousek nad sedlem mezi Gamskarlspitz (2411 m) a Platenspitz (2293 m). Po celou dobu jsme měli výhled na přicházející frontu, která měla během noci a neděle přinést do Obertauernu několik desítek centimetrů sněhu. Sbalili jsme se a v osm hodin večer začal náš noční sjezd bez použití čelověk do Obertauernu.

Sjezd mokrou kaší na lyžích Mountain Wave
Sjezd mokrou kaší na lyžích Mountain Wave (CLICK TO ENLARGE)

Sjezd byl až na horší viditelnost výborný. Jediným zádrhelem bylo počkání kvůli traverzu přes sjezdoku, kdy tam měla rolba upravující svah natažené nosné lano. Dojeli jsme domů, přebalili se a vyrazili směr Vídeň. Do okresu Vsetín jsme dorazili někdy po druhé hodině ráno. Mohli jsme tak celou neděl věnovat relaxaci místo toho,abychom se někde v dešti nebo hustém sněžení snažili pohybovat po horách.

Stoupáme nad Obertauernem při zapadajícím slunci - paráda
Stoupáme nad Obertauernem při zapadajícím slunci – paráda (CLICK TO ENLARGE)

Přes nepřízeň počasí byl výlet povedený… sněhu je v Julských Alpách více než dost až do pozdního května, takže tam lyžařská sezóna určitě jen tak brzo neskonční.

Bruder v akci - noční sjezd do Obertauernu bez čelovek
Bruder v akci – noční sjezd do Obertauernu bez čelovek (CLICK TO ENLARGE)

Pro sjezd jsme si vybrali tento volný terén, bez čelověk to bylo mezi vykukujícím skalkami docela zábavné... v Obertauernu je apres ski v plném proudu
Pro sjezd jsme si vybrali tento volný terén, bez čelověk to bylo mezi vykukujícím skalkami docela zábavné… v Obertauernu je apres ski v plném proudu (CLICK TO ENLARGE)

Po nočním sjezdu do Obertauernu bez čelovek vypadají kolegové spokojeně - zřejmě jim budu muset napříště připravit něco podobného
Po nočním sjezdu do Obertauernu bez čelovek vypadají kolegové spokojeně – zřejmě jim budu muset napříště připravit něco podobného (CLICK TO ENLARGE)

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org

 
 
kansas-160x600.jpg
ladiran-160x600.jpg