TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Testy lavinových vyhledávačů na webu DAV do roku 2009

Lavinové vyhledávače se testují různě možně po světě a v poslední době to dělá pravidelně němeký DAV. Já jsem se o něco podobného pokoušel v dávné době také, viz Lavinové vyhledávače – testování 2006–2007, což vyšlo v tehdy oblíbeném a vydávaném časopise Test – Lavinové vyhledávače pod lupou – časopis Outdoor 1/2007. Následně jsem něco podobného udělal také pro První testování nového lavinového vyhledávače Pieps Freeride. Od té doby se objevila řada nových různě dobrých přístrojů, na což dobře reaguje právě DAV.

DAV test lavinových vyhledávačů 2009
DAV test lavinových vyhledávačů 2009

Nejnovější testy se objevily na sezonu 2008–2009, kdy na stránce Update LVS-Gerätetest Winter 2008/09 je odkaz na stažení LVS test 2009.pdf. Na poslední stránce tohoto pdf souboru je tady uvedená ofocená tabulka. Z tabulky vyplývá, že u aktuálního testu ve všech zkoumaných vzájemných polohách antén, dohledání a vyhledávání více zasypaných prošel plnohodnotně pouze Pieps DSP. Ostatní vyhledávače do jisté míry splnily minimální vzdálenost zachycení prvního signálu 20 metrů pouze pro antény v ose.

DAV test lavinových vyhledávačů 2008
DAV test lavinových vyhledávačů 2008

Předchozí testování bylo v březnu 2008 a jeho výsledky jsou uvedeny na Update LVS-Gerätetest Marz 2008 odkud opět vede odkaz na stažení pdf souboru: Update LVS-Gerätetest in pdf. I v testu z března 2008 ve všech zkoumaných vzájemných polohách antén, dohledání a vyhledávání více zasypaných prošel plnohodnotně pouze Pieps DSP. Ostatní vyhledávače do jisté míry splnily minimální vzdálenost zachycení prvního signálu 20 metrů pouze pro antény v ose.

V nejnovějším testu při souosé poloze vysílací a hlavní vyhledávací antény splnily všechny vyhledávače 20 m minimální hranici bez problémů, pro případy kolmo posazené nebo k nebi směřující s kolmo posazeným hledacím přístrojem vysílací antény byly patrné výrazně horší citlivosti. Rozptyl při vzájemně kolmé poloze antén byl od 7 m (Pieps Freeride) po 37 m (Pieps DSP). Pokud byl vysílající vyhledávač směřován hlavní anténo k nebi a hledající byl na něj kolmo svou hlavní anténou, rozptyl byl od 10 m (DTS Tracker) do 34 m (Pieps DSP).

Chcete-li si vychválený Pieps DSP pořídit, vhodným místem k nákupu jsou internetové obchody VodaHory a Quill-Outdoor. Při jeho pořízení od těchto oficiálních prodejců navíc máte jednodenní lavinový kurz zdarma – podrobnosti na stránkách uvedených internetových obchodů.

Závěr:

Co z výše uvedeného plyne? Na první pohled by měl člověk po vyhodnocení testu DAV všechny lavinové vyhledávače zahodit s výjimkou Pieps DSP. Škoda je, že se v testech neobjevily i starší vyhledávače jako Ortovox M2 a byl jen letmo uveden takový Barryvox Opto 3000. Naše měření Lavinové vyhledávače – testování 2006–2007 ukázala u všech vyhledávačů vyšší hodnoty zachycení prvního signálu než v testech DAV. Problematické je hodnocení označování více zasypaných, monitorování jejich životních funkcí, apod. když tímto disponují jenom nejnovější vyhledávače. Ať už máte jakýkoliv vyhledávač, důležité je s ním umět výborně pracovat a znát jeho slabá místa, tj. třeba malou citlivost pro určitou vzájemnou polohu vysílací a hlavní přijímací antény.

Podobné články

Komentář

  1. Brko - 1. listopad 2009, 08:25 #

    Mrkni se na http://quill-outdoor.cz/…y-vyhledavac
    Ortovox M2 a Barryvox Opto 3000 byly jednoznačně jedny z nejhorších vyhledávačů a to zejména díky odchylkám frekvence, kterou vykazovaly a konkrétně Barryvox Opto 3000 i strašně malou vzdálenstí od příjímače v kolmém směru na anténu.
    Samozřejmě školení bylo marketingové, ale jelikož je Pieps DSP opravdu nejlepší, mohl si k testování přinést kdokoliv cokoliv a i Janek měl většinou vyhledávače zastoupeny vícekrát, aby se nedalo říct, že měl jen jeden konkrétní špatný model.
    Myslím, že to byl fakt přínos. Myslím, že všem běhal mráz po zádech, když jsme nemohli najít s Mammut Pulse Ortovox F1, který vykazoval 30Hz odchylku (v normě) a našel ho až prakticky těsně u něho = smrt !!! Pak se nedivím, že DAV má takové výsledky.
    Jediné co chybělo k testování byla Arva 3 Axes, ale tu mám doma, tak ve vlastním zájmu test udělám. Jinak Arvy vycházely v našem názorném testu velmi dobře.

  2. palic - 1. listopad 2009, 12:38 #

    [1] Proč bych někam mrkal? Ty se mrkni tady: http://palic.ho-vsetin.com/…ce-testovani schválně byl použit Ortovox F1 jako hledaný… a všechny vyhledávače ho bez problémů detekovaly včetně Mammut Pulse. To, že to teď Pulse nezvládnul kvůli údajné odchylce frekvence 30 Hz od středové není problém Ortovox F1, ale tohoto konkrétního modelu Mammut Pulse, norma je +/- 82 Hz.

    Ad Ortovox M2, viz ten odkaz, byl schopen první detekce ve vzdálenosti, o níž se to Pieps DSP může jenom zdát, tj. 70–80 m v souosém postavení antén, 50 m při hledaném orientovaném k nebi a pouze při kolmé poloze antén to bylo méně 22–33 m. Pokud chceš něco s velkou citlivostí, co tak Barryvox VS2000 PRO: http://palic.ho-vsetin.com/…stemem-recco

    Toto jsem nějak nepochopil: „našel ho až prakticky těsně u něho = smrt!!!“ Proč je tady nějaké rovnítko?

  3. Pjotr - 1. listopad 2009, 12:50 #

    Jedna ze slabosí Mammutu je velmi snížená citlivost na vysílače, které nejsou přesně naladělé. A to i v rozsahu +/- 82 Hz, které povoluje norma.

    V praxi to znamená, že dosah takového vyhledávače může klesnout na velmi kritické hodnoty. Při prohledávání laviniště je pak pouze otázka „náhody“, že projdeš těsně (řádově dm) kolem zasypaného, aby jej vyhledávač vůbec zaregistroval. Tyto případy pak končí tragicky.

    Na druhou stranu jsou to právě Ortovoxy, které vykazují větší odchylky. Obvykle v rámci normou povolené tolerance, ale často i vyšší.

    Pro tyto případy je výborná f-ce vyhledávače Pieps DSP, která umožňuje odchylku jiných vyhledávačů změřit. Myslím, že od FW ver. 6.

  4. Brko - 1. listopad 2009, 18:34 #

    Rovnítko je jasné. Zcela jistě se ti nestane, že by jsi při vyhledávání šel náhodně až k hledanému objektu a radoval se, že jsi něco nalezl.
    Ano, souhlas. To, že to byla tak kriticky malá vzdálenost kdy Pulse zareagoval bych přisoudil vzájemné odchylce Mammutu a Ortovoxu.
    Nesouhlas s 80m. Dobré výsledky při souosém postavení antén vykazovaly prakticky všechny vyhledávače. Bohužel Ortovox M2 spadl taky na polovinu při vyosení o 90°. Všem je jasné, že souosé postavení antén při zasypání lavinou je blbost, ne?

  5. palic - 1. listopad 2009, 21:52 #

    [4] Jaký nesouhlas s 80 m? Po vánocích proměříme na Žabích plesách, když nevěříš… Brko, podívej se do těch testů DAV i do toho, co jsem páchal já… na to, pro jaké polohy antén se měří citlivost na první zachycení signálu. A podívej se, kde popadaly ostatní vyhledávače při kolmém postavení antén :-)

    Rovnítko není jasné, nech to na ty Rysy nebo první víkend v prosinci na Vsetíně. A propo, něco mi dlužíš, viz sms.

  6. Matus - 1. listopad 2009, 22:43 #

    Mladenci,

    rad by som sa zapojil do tejto uzitocnej a nepochybne zaujimavej debaty, ale kedze ma z elektrotechnickej fakulty vyhodili po prvom semestri (vdaka bohu!), nenachadzam v sebe dostatok odvahy.

    Mozno by nebolo zle, keby vyrobcovia lavinakov vybavili svoje modely olovnicou pripadne nejakym digitalnym uhlomerom. Po zasypani, by si obet jednoducho otocila lavinak tak, aby ostatne lavinaky nemali problem ho najst. Ake jednoduche (ano, aj toto si dam patentovat). Mam v zasobe este jeden zlepsovak: lavinak vybaveny malym jadrovym reaktorom, ktory by sa aktivoval po zasypani a zabezpecil by rozpustenie laviny v rosahu cca 10 az 15 km kubickych. Nemam este doriesene ako zrekonstruovat obet laviny na zaklade oziarenej a vyparenej DNA.

    Vsetky lavinaky vsak strci do vrecka jeden nemenovany potomok, ktory je aj bez pripravy schopny prekricat priblizne 4m metre utlaceneho snehu. Mam to vyskusane. Na aktivaciu postaci prepnut potomka do polohy ON. Prepinanie sa deje napriklad tak, ze potomkovi priamo pred jeho ocami skonzumujeme jeho oblubeny jogurt s lentilkami (pripadne mu aspon oznamime, ze to spravime, ked nas bude este chvilu srat).

  7. Jaroslav Všetička - 1. listopad 2009, 23:16 #

    matušu ahoj :-)

    co k tomu dodat? prostě sem se fakt po dlouhé době od srdce zasmál :-D a tůj názor nemá chybu a je naprosto dokonalý :-). Měj se pane a pozdravuj rodinu

    p.s. prosimtě prozraď mi kde ty na to chodíš?:-)protože ani po hodne dobrem zelenem vecirku by mě tohle asi fakt nenapadlo :-D

  8. Matus - 1. listopad 2009, 23:25 #

    Vseto, je to jednoduche. Staci v nedelu vecer, ked nemenovany potomok zaspi, zapnut PC a pracovat. Potom ta mozu napadnut len same blbosti. Usetris za drogy a este aj zarobis. Vseto, este sa mas odo mna co naucit.

  9. Jaroslav Všetička - 1. listopad 2009, 23:46 #

    to mám :-) jestli budu lyžovat někdy jako ty nebo tvoje vedúca :-) tak si budu gratulovat…jinak omamne tabakove latky uz neberu a po vecerech taky pracuju :-D ale i tak proste sem dycky z tvych komentaru paf :-D

  10. Matus - 2. listopad 2009, 00:01 #

    Vseto, za to pochlebovanie ohladom lyzovania mas u mna giganticke +. Len tak dalej!

    Zaroven ocenujem, ze si skoncoval so svojim smradlavym zlozvykom (mam na mysli tabakove vyrobky, nie vypustanie omamnych plynov z produkcie tvojho metabolizmu)

  11. Brko - 2. listopad 2009, 11:01 #

    [5]Palič: Jestli nebude lepší půjčit si testovací sadu od Piepsu a reálně vyzkoušet rychlost hledání s jednotlivými pípáky v praxi. Protože o nic jiného přece v té diskusi nejde.

    k SMS: Netuším jak to bylo. Myslím, že jsem nic neplatil.

  12. palic - 2. listopad 2009, 21:36 #

    [11] A s kterým vyhledávačem teda budeš rychlejší až nejrychlejší? Ja to mám v praxi vyzkoušené celkem dost, i bez testovací sady :-)

  13. Matus - 3. listopad 2009, 11:50 #

    Ked som bol pred par rokmi na lavinovom skoleni, tak pri testoch rychlosti hladania bol najrychlejsi Tracker DTS. Uvidime, ako dopadnu preteky pod Rysmi.

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org