TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Procházka z Chamonix do Zermattu

Idea přejít, případně přejet na lyžích z francouzského oblíbeného letoviska zimních sportů do malebného městečka švýcarských Alp napadala dobrodružství chtivé horaly již v předešlých stoletích. První pokusy nebyly cela úspěšné, ať už kvůli nedostatku zásob, extrémní terénní náročnosti či nevhodnému počasí.

Něco málo z historie

Jako pěší túra byla poprvé zdolána roku 1861 členy Alpského klubu. Postupně však alpinisté nacházeli nové cesty. Zimní přechod byl prvně dokončen v roce 1911 trasou vedoucí přes 23 ledovců s celkovým převýšením 10 000 výškových metrů. Ta dala základ dnešní podobě klasické Haute Route. Pozor, Haute Route byste na území Galského kohouta našli mnoho, avšak pouze jedna vede z Chamonix do Zermattu.

Haute Route Chamonix - Zermatt
Haute Route Chamonix – Zermatt

Jedna z nejkrásnějších alpinistických scenérií

Haute Route je velmi populární, jednak díky spojení dvou významných horských epicenter, symbolů evropských hor, a samozřejmě kvůli nezapomenutelným výhledům na překrásnou krajinu s mocnými alpskými masivy. Začíná se v Chamonix s majestátným Mont Blancem za zády a finišuje se pod švýcarským klenotem – Matterhornem v Zermattu. Na trase dlouhé cca 110 km se nabízí několik zajímavých variant, ovšem za nejdrsnější a nejobtížnější se považuje právě ta nejstarší – Classic Haute Route.

Jedná se o náročnou, ledovcovou túru, které se zúčastňují zkušení alpinisté a znalí místních podmínek. Pro pěší přechod je třeba počítat nejméně s 11 dny. Na lyžích jste schopni trasu přejet zhruba za týden. Vše se ovšem odvíjí od vámi zvolené trasy, zejména od vaší fyzické zdatnosti a též psychické odolnosti. Haute Route se může absolvovat prakticky kdykoliv během roku. V zimě jsou ale velkou nevýhodou příliš krátké dny. Nicméně na oplátku si můžete být jisti, že na svazích nepotkáte živou duši. Za nejideálnější období, co do počasí i podmínek pro lyžování, je považován konec března až květen.

Fantastické alpské scenérie během Haute Route
Fantastické alpské scenérie během Haute Route

Rychlostní rekordy

Odvážlivci si na zdolání Haute Route tradičně vyhrazují několik dní volna. Skialpinistická špička je však schopná tuto obtížnou túru zvládnout non stop v rámci jediného dne. Jaké je vaše sázení na absolutní rekord ve zdolání Haute Route? Průlom v čase zaznamenali Lionel Bonnel se Stéphanem Brossem, kteří v květnu 2008 absolvovali tuto unikátní trasu za 21 hodin a 11 minut. Poprvé pod 20 hodin se dostala trojice Jean-Francois Premat, Alain Premat a Sébastien Baud, kteří od dubna 2011 s časem 18 hodin 51 minut drží doposud nepřekonaný rychlostní rekord.

Při Haute Route se občas musí stoupat po svých
Při Haute Route se občas musí stoupat po svých

Vyberte si svou trasu

Pokud se rozhodnete pro absolvování Haute Route, pořádně a pečlivě si vše naplánujte a zorganizujte tak, aby vám tato adrenalinová dovolená co nejvíce vyhovovala. Haute Route nabízí široké spektrum tras a možností přechodu na vlastní pěst nebo s horským vůdcem, expertem. Tato verze je určitě vhodná pro ty, kteří se o pokoření legendární cesty nikdy dříve nepokusili. Mezi frekventované trasy bezesporu patří tato.

Začátek u kostela v Chamonix, následně přes Col du Chardonnet, Col de la Grande Lui, La Fouly, Col du Basset, Bourg Saint Pierre, Plateau du Grand Couloir, Col se Sonadon, ledovec Glacier d´Ottema, Col de l´Eveque, Col du Mont Brulé a Col de Valpelline až do Zermattu, kde se dočáte cíle rovněž u místního kostela. Na této trase nastoupáte rovných 8 350 m a sjedete 7 750m.

Oblíbená je taktéž verze: Chamonix – Argentiere – Aig. Verte – sjezd do Trient Hut – Champex – Bourg Saint Pierre – Valsorey Hut – Chanrion Hut – Vignettes Hut a závěr opět v Zermattu.

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org

 
 
kansas-160x600.jpg
ladiran-160x600.jpg