TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

MTB výlet na vrchol Filka (759 m) v rámci Vrchařské koruny Valašska 2016

Od roku 2013 je pořádána cyklistická Vrchařská koruna Valašska a jedním z vrcholů vybraných do ročníku 2016 je i Filka (759 m) nad Zděchovem. Tropického odpoledne 10. července 2016 jsme s Brkem využili k výletu na Filku vylepšeném o následné zchlazení v bazénu ve Zděchově.

Těsně pod sedlem Stříbrník
Těsně pod sedlem Stříbrník

Zatímco pořadatelé Vrchařská koruna Valašska doporučují výjezd na Filka (759 m) od koupaliště ve Zděchově, nám se tato možnost nelíbila, jelikož jsem se chtěli na vrchol dostat v rámci okruhu. Z Jablůnky jsme vyjeli klasicky po cyklostezce podél Bečvy. U školy na Hovězí jsme přejeli Bečvu a přes místní část Hořansko začali stoupat ke konci údolí. Ignorovali jsme přitom odbočující žlutou a modrou turistickou značku.

Žlutá turistická značka nad sedlem Stříbrník není úplně přívětivá pro výjezd na horském kole
Žlutá turistická značka nad sedlem Stříbrník není úplně přívětivá pro výjezd na horském kole

Přes Stříbrník jsme začali rychleji nabírat výšku – stále po asfaltu. Až u posledních domů skončila zpevněná silnice, která přešla do rozježděnou polní cestu strměji stoupající do sedla Stříbrník. Kousek nad sedlem nám došlo, že v tropickém počasí není tato vybraná trasa úplně ideální – čekalo nás několik set metrů tlačení kola do strmého kopce rozbitou cestou přímo ve spádnici.

V tropickém vedru tlačíme kola do kopce
V tropickém vedru tlačíme kola do kopce

Výše se sklon cesty snížil a bylo možné opět šlapat na kole. Hřebenovka přes Tanečnici (736 m) na Filku (759 m) je parádní s občasnými krásnými výhledy do velké dálky. U Tanečnice navíc začíná červený trail Tanečnica vedoucí z hřebene ke koupališti ve Zděchově. Rozcestník pod Filkou je ve výšce 750 m a k vrcholu je potřeba popojet pár metrů. Vrchol se nedá přehlédnout, jelikož je na něm vysílač a obslužná budova. Bohužel, v mapy.cz je vrchol a turistické trasy kolem něj uvedeny špatně.

Zaparkoval jsem u rozcestníku Filka (750 m)
Zaparkoval jsem u rozcestníku Filka (750 m)

Z Filky je nejlepší zajet zpátky k výše zmíněnému červenému trailu Tanečnica a jím sjet ke koupališti ve Zděchově. Trail je pěkný a dlouhý, jen jsem se nedokázal vyrovnat se spoustou zatáček s malým poloměrem. V horkém odpoledni jsme na koupališti naplavali pár set metrů a takto zregenerovaní jsme mohli na kole pokračovat Zděchovem do Huslenek a následně podél Bečvy do Jablůnky.

Vedle vysílače na vrcholu Filka
Vedle vysílače na vrcholu Filka

Délka okruhu: 50 km
Čas: 2:35:00 h
Převýšení: cca 580 m

Výhledy z hřebenovky mezi Filkou a Tanečnicí
Výhledy z hřebenovky mezi Filkou a Tanečnicí

Mapka trailů u koupaliště ve Zděchově
Mapka trailů u koupaliště ve Zděchově

Zděchovský bazén s příjemně osvěžující vodou
Zděchovský bazén s příjemně osvěžující vodou

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org