TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Nová norma ferratových setů počítá s hmotností 40 až 120 kg

Na jaře 2017 začala konečně platit nová norma pro ferratové sety – EN 958:2017. Delší dobu bylo upozorňováno na nedostatky ve stávající úpravě. Nová norma přináší řadu změn v porovnání se stávající úpravou. V článku jsou tyto změny stručně vysvětleny.

Zajíštěný sestup kolmou skalní stěnou
Zajíštěný sestup kolmou skalní stěnou

Větší rozsah hmotnosti ferratisty

Tento aspekt byl jedním z nejvíce kritizovaných – tedy fakt, že** ferratový set nebyl konstruován pro ferratisty s nižší (pod 60 kg) a vyšší (nad 100 kg) hmotností. V praxi to znamenalo, že **pád padesáti kilové slečny vůbec neinicioval párací brzdu. Pád, resp. pádová energie nebyla tlumičem pohlcena. Norma pouze definovala max. rázovou sílu, která může vzniknout při definovaném pádu. Částečné řešení dvoufázové tlumení pádu, které přinesla firma Skylotec. Prvotní pád byl v první fázi tlumen nižší intenzitou. Následně, se již rázová síla, takto přibržděného pádu standardně tlumila s plnou intenzitou. Prvotní ráz nebyl tak vysoký a ferratový set se dal použít i pro ferratisty s nižší hmotností. S dobnou úpravou se vyráběl i speciální set pro děti.

Vzdušný most na ferratě
Vzdušný most na ferratě

Nová norma nově zavádí rozsah hmotnosti ferratysty, při kterém bude tlumič pádu spolehlivě reagovat. Rozsah byl stanoven na 40 – 120 kg.

Děti na ferratách rozhodně doporučujeme dál dojišťovat lanem. Ne, že bychom ferratovým setům nevěřili, ale jakýkoliv pád může být pro dítě velmi nebezpečný. Případná psychická újma může dítě na dlouhou dobu odradit od jakékoliv lezecké aktivity.

Norma dále stanovuje, že rázová síla při 40 kg hmotnosti ferratisty musí být menší než 3,5 kN a při hmotnosti 120 kg nesmí překročit 6 kN.

Zajištěnou cestou vzhůru
Zajištěnou cestou vzhůru

Testování mokrého ferratového setu

Další z novinek – ferratový set je testován při mokrém tlumiči pádu. Materiál ze kterého je tlumič vyroben je silně hydrofóbní. Voda negativně ovlivňuje vlastnosti materiálu. Norma proto stanoví, že při max hmotnosti ferratysty nesmí rázová síla přesáhnout 8 kN.

V řadě za sebou ferratisti jdou
V řadě za sebou ferratisti jdou

Prodloužení délky trhacích popruhů

Jedná se o konstrukční záležitost. Pro dodržení zvýšených požadavků bylo nutné prodloužit délku trhacích popruhů. Tato hodnota v praxi má jen informativní význam. Důležitější informací je, že i po úplném vypárání musí popruhy odolat statickému zatížení 15 kN.

Na ferratách jsou často dech beroucí výhledy
Na ferratách jsou často dech beroucí výhledy

Testování – certifikace

Ferratové sety se jako všechny certifikované pomůcky testují ve zkušebně. Norma přesně definuje podmínky a postup testování. Ferratový set musí zachytit pád 80 kg břemene. Délka pádu je 5 m. Maximální délka rozpáraného popruhu nesmí překročit 2,2 m. V průběhu pádu se měří rázová síla. Ta, jak jsme již uvedli je stanovuje, že rázová síla při 40 kg hmotnosti ferratysty musí být menší než 3,5 kN a při hmotnosti 120 kg nesmí překročit 6 kN.

Nákres nové normy pro ferratové sety
Nákres nové normy pro ferratové sety

Pevnost elastických lanyardů

Norma nově zvýšila pevnost elastických lanyardů z 9 kN na 12 kN. Rovněž se nově testuje mechanická odolnost elastických popruhů. Cyklicky jsou natahovány a smršťovány.

Klasický ferratový traverz na ferratách vyššího stupně obtížnosti
Klasický ferratový traverz na ferratách vyššího stupně obtížnosti

Pevnost vypáraného tlumiče

Další z novinek, které nová norma přinesla. I úplně vypáraný nosič musí odolat statickému zatížení 15 kN. Je potřeba si však uvědomit, že pád, který způsobí delší rozpárání, popř. rozpárání celého absorberu je velmi drsný a ne bez následků. Lezec po takovémto pádu rozhodně nebude schopen pokračovat v túře a bude s velkou pravděpodobností potřeba součinnosti s profesionálními záchranáři.

Přímý výstup po ferratě
Přímý výstup po ferratě

Dostupnost ferratových setů

Norma dále specifikuje dobu, po kterou mohou být v prodeji ferratové sety vyrobené podle staré normy – tato přechodná byla stanovena na 2 roky. Nicméně výrobci mohou od platnosti normy vyrábět sety pouze podle nové, tedy jediné platné normy.

Ideální lokalita pro ferratu - jezero, lesy, a nad tím vším strmé skály s krásnými vyhlídkami
Ideální lokalita pro ferratu – jezero, lesy, a nad tím vším strmé skály s krásnými vyhlídkami

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org