TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Přes tři vrcholy VKV 2017 - Svinec (546 m), U javora (580 m) a Cábské jezero (655 m)

V pondělí 10. července to vypadalo na lehce oblačný den s pozdějším vyjasněním. To se splnilo a bylo letošní tradiční vedro vhodné pro připečení se s dalšími vrcholy VKV 2017, vhodně propojené do jednoho 83 km dlouhého okruhu s převýšením necelých 1900 metrů.

Vápenka u Jasenic, aneb PP Jasenice, je dve správě ČSOP a důkladně oplocena
Vápenka u Jasenic, aneb PP Jasenice, je dve správě ČSOP a důkladně oplocena

Na stránkách Vrchařské koruny Valašska je vždy popsána jedna trasa k výjezdu na další vrchol (nebo v případě Cábského jezera dolík), což je výborné pro ty, kteří chtějí každý cyklovýlet zakončit jen a pouze jedním vrcholem. Vrcholy je ale také možné pospojovat v pěkné okruhy, kde mohou být kombinovány aktuální vrcholy VKV 2017 s vrcholy z předchozích ročníků. Podobně tomu může být i u tohoto okruhu, který zahrnuje aktuální Svinec (546 m), U javora (580 m), Cábské jezero (655 m), doplněné o předchozí VKV 2016 – Santov (615 m).

Podél Jasenického potoka
Podél Jasenického potoka

Trasa: Jablůnka – Valašské Meziříčí – Mštěnovice – Jasenice – PP lom Jasenice – Hostašovice – Straník – Kojetín – chata Svinec – Svinec (546 m) – Hostašovice – Krhová – Hrachovec – U Veselského vleku – U javoru (580 m) – Videčské paseky – Valašská Bystřice – Santov (615 m) – Cábské jezero (655 m) – Ptáčnice (830 m) – Vsacký Cáb chata – Dušná – Na Vlčici (606 m) – Jablůnka

Tak trochu evropské rozvodí
Tak trochu evropské rozvodí

Z Jablůnky se začíná po cyklostezce č. 50 Bečva do Valašského Meziříčí s průjezdem centrem města na cyklostezku 6217 do Mštěnovic a Jasenic. V Jasenicích je vhodné odbočit doprava a sjet k PP Jasenice (lom Vápenka), který si ČSOP zavřela jen a pouze pro sebe – podrobněji na PP Jasenice geology a PP Jasenice. ČSOP si tuto lokalitu oplotila tak důkladně, že je možné jen částečně zahlédnout vodní plochu. Podél Jasenického potoka dojde k napojení na cyklostezku 6214, po níž se pokračuje do Hostašovic (odbočka vlevo na 6175). Další vhodnou zastávkou je PP Polštářové lávy ve Straníku (obetonované a zcivilizované) a o kousek dále PP Pikritové mandlovce u Kojetína, kterou trochu kazí asfaltka.

Vyhlídkovou cestou
Vyhlídkovou cestou

Z Kojetína už je jenom kousek do kopce pod Svinec (546 m), kde je vhodné se projet o kousek dále k Chatě Svinec, od níž je krásný výhled průsekem sjezdovky Ski Svinec u Nového Jičína směrem na sever. Na vrchol Svinec se jede kousek zpátky, a nabízí dvě vyhlídková místa. Je odtud vynikající výhled na velkou část nejvyšších beskydských vrcholů z netradičního úhlu (netradičního pro ty, co nejsou z Nového Jičína a okolí).

PP Polštářové lávy ve Straníku - lidská činnost je hodně viditelná
PP Polštářové lávy ve Straníku – lidská činnost je hodně viditelná

Z vrcholu je pěkný krátký sjezd po žluté do Kojetína, dále do Hostašovic až skoro k hlavní silnici u PP Prameny Zrzávky, kde se místo krátkého cykloobjezdu staví předimenzovaný mostek. Vysoký les pěkně stíní před pálícím sluncem na cyklostezce 6016 s následným průjezdem Krhovou do Hrachovce. Jediným problémem je se dostat přes hlavní silnici 35.

Další PPčko - toto je PP Pikritový lom u Straníku
Další PPčko – toto je PP Pikritový lom u Straníku

Po průjezdu Hrachovcem se v souladu s doporučeními VKV 2017 stoupá po žluté turistické značce asfaltovou silnicí k horní stanici vleku ve Ski areálu Veselá. Tady končí asfalt a lesem a loukami se dojíždí na Velkou Lhotu, kde už je to jen kousek k dalšímu VKV vrcholu U javora (580 m). Z tohoto vrcholu je dokonalý panoramatický výhled na Beskydy, Vsacké Beskydy, a také do jednotlivých blízkých údolí.

Tento cyklookruh je plný přírodních památek - toto je PP Pikritové mandlovce u Kojetína
Tento cyklookruh je plný přírodních památek – toto je PP Pikritové mandlovce u Kojetína

Propojení od javoru k Cábskému jezeru mohou mít více variant. Zvolil jsem vyhlídkovou po cyklostezce 6012 na Videčské paseky, z nichž se krásně sjede po modré turistické značce k napojení na cyklostezku 6251. Po dojezdu do Valašské Bystřice stačí zůstat na 6251 a nastoupat místy dost strmým stoupáním na Santov. Ze Santova se jede po žluté turistické značce (a zároveň cyklo 6119) směrem na Ptáčnici (830 m). V lese je tam trochu chaotické značení naučných stezek, kdy se na stromech míchají žluté a zelené značky. Do toho se občas najde i cedulka (přibitá na strom) s nápisem Cábské jezírko (VKV 2017 – Cábské jezero (655 m)). Aby toho nebylo málo, místy v těchto místech probíhá těžba dřeva. Tato vodní plocha je dost výjimečná mezi vrcholy VKV, když se k ní sjíždí dolů, a následně se kolo částečně tlačí zpět ke žluté značce.

Výhled přes sjezdovku u chaty Svinec
Výhled přes sjezdovku u chaty Svinec

Ze žluté značky se na Ptáčnici odbočuje na červenou a kolem Chaty Vsacký Cáb se sjíždí na Dušnou. Zbývající část okruhu je stejná jako u výletu VKV 2017 od rozhledny Súkenická po hřebenu přes Kotlovou a Dušnou do Jablůnky.

Na vrchol Svinec od chaty Svinec
Na vrchol Svinec od chaty Svinec

Výhled z vrcholu Svinec na západ
Výhled z vrcholu Svinec na západ

Beskydy z vrcholu Svinec
Beskydy z vrcholu Svinec

Opět přírodní památka - PP Prameny Zrzávky
Opět přírodní památka – PP Prameny Zrzávky

Nad lyžařským vlekem ve Veselé, za povšimnutí stojí obrovská plocha nesmyslné fotovoltaické elektrárny
Nad lyžařským vlekem ve Veselé, za povšimnutí stojí obrovská plocha nesmyslné fotovoltaické elektrárny

Výborné vyhlídkové místi U javoru se blíží
Výborné vyhlídkové místi U javoru se blíží

VKV 2017 - U javoru
VKV 2017 – U javoru

U javoru
U javoru

Menší panorama z pod javoru
Menší panorama z pod javoru

Z hřebenu u Videčských pasek
Z hřebenu u Videčských pasek

Z hřebenu u Videčských pasek - panorama Evolveo G4
Z hřebenu u Videčských pasek – panorama Evolveo G4

Santov - v pondělí zavřeno
Santov – v pondělí zavřeno

VKV dolina - Cábské jezero
VKV dolina – Cábské jezero

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org

 
 
160x600afil-awards.jpg
ladiran-160x600.jpg