TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Začátkem září ve Velké Fatře s CK Alpina chybělo pouze sněžení

První prodloužený zářijový víkend se uskutečnil zájezd CK Alpina do Velké Fatry. Na účastníky čekaly tři krásné túry s tím, že základna byla v horské obci Vyšná Revúca. Během tří výletových dnů jsme zažili jak dokonalé letní počasí, tak tradiční podzimní s hustou mlhou na hřebenu a krásnými výhledy jen pár desítek výškových metrů pod hřebenem. Závěr byl potom čistě deštivý, a to včetně prohlídky UNESCO obce Vlkolínec. K dokonalosti chybělo pouze sněžení.

Na vrchol Rakytova zbývá už jenom kousek
Na vrchol Rakytova zbývá už jenom kousek

Anotace na webu CK Alpina je přesná:
„Pohodová horská turistika v překrásných slovenských horách. Hřeben Velké Fatry je úžasně různorodý: travnaté partie střídají vápencová bradla a řídce zalesněná sedla se sem tam se vyskytujícími salašemi… Dojmy z jarního přechodu umocní nádherná květena se vstavači a prvosenkami. Zařijový termín pak obohatí barvy přicházejícího podzimu a do toho nám snad zazní i zvonce oveček, které se zde, jako na jedné z mála lokalit na Slovensku, stále pasou… Na našich túrách projdeme ty nejkrásnější partie pohoří, včetně vrcholů Rakytov, Ploská a nejvyšší Ostredok. Navštívíme i živý skanzen – horskou osadu Vlkolínec.“

Tři Hanky na Rakytově, v pozadí například Čierný kameň, Ploská a Borišov
Tři Hanky na Rakytově, v pozadí například Čierný kameň, Ploská a Borišov

První den na Slovensku jsme vyjeli úzkou horskou silnici k vojenské zotavovni na Smrekovicu. Odtud jsme s mnoha vyhlídkovými zastávkami šli lučnimi a lesními oblastmi kolem rezervace Skalná Alpa pod Rakytov (1567 m). Při výstupu na Rakytov jsme se důkladně rozdýchali, za což byl zaslouženou odměnou dokonalý výhled z jednoho z nejvyšších velkofatranských vrcholů. Díky slovenským kolegům (a jejich dalekohledu) jsme se mohli například celkem zblízka podívat na to, jak to vypadá na Chopku. Sestup z Rakytova vybízel k seběhnutí, takže jsem dole chvíli čekal na ostatní, kteří se místo běhu kochali parádními výhledy.

Po sestupu z Rakytova pokračujeme parádní hřebenovkou
Po sestupu z Rakytova pokračujeme parádní hřebenovkou

Južného Rakytovského sedla jsme pokračovali opět loukami a lesy přes Minčol (1398 m) k západnímu obejítí skalního útvaru Čierný kameň. Ve Vyšné Revúci jsme měli připomínku Čierného kameňa neustále, když jsme popíjeli stejnojmenné pivo z minipivovaru.

Další rozehřívací stoupání na velkofatranské hřebenovce
Další rozehřívací stoupání na velkofatranské hřebenovce

Vzhůru na Borišov (1509 m)

V sedle pod Ploskou se většina účastníků nechala přesvědčit k pokračování na Chatu pod Borišovom traverzem Ploské. Dopředu ovšem nikdo nemohl tušit, že obsluha na Chatě pod Borišovom je extrémně pomalá, takže i jen pár hladových a žiznivých jedinců dokázalo dokonale zablokovat chatu. Po nezbytném malém občerstvení se někteří vydali nazpět přes Ploskou nebo jejím traverzem k následnéhmu sestupu do Vyšnej Revúci. Se smíšenou čtveřicí jsme mezitím rychle fakultativně vystoupali na vrchol Borišova (1509 m). Výhledy byly opět famózní a s výjimkou slovenské dvojice jsme byli na vrcholu sami. Do Vyšné Revúci jsme sestoupili kolem šesté hodiny odpoledne tak, abychom stihli večeři, k níž jsme přiměřeně ochutnali pivo Čierný kameň.

Oběd na dokonalém vyhlídkovém místě
Oběd na dokonalém vyhlídkovém místě

Hlavní část hřebenovky v husté mlze

V sobotu ráno jsme se vydali Zelenou dolinou až k závěru zpevněné komunikace, od níž následoval strmější výstup do husté mlhy pod vrchol Chyžky (1342 m). Na hřebenu byla mlha, za níž by se nemusel stydět ani Rákosníček. Za krásného počasí by byla hřebenová část k nejvyššímu velkofatranskému dvojvrcholu Ostriedok (1593 a 1596 m) naprosto dokonalá. V mlze jsme kromě tyčového značení viděli pouze turisty vynořující se proti nám na hřebenu. Po travnatém hřebenu jsme v mlze pokračovali dál na poslední vysoký vrchol – Krížnou (1574 m), kde je dost patrný vliv civilizace. Navíc, na vrcholu bylo asi osm cyklistů, kteří ač vypadali vysportovaně a šlachovitě, tak všichni se sem dostali na elektrokolech!

Když si mraky hrají
Když si mraky hrají

Z Krížné jsme sestoupili mírným svahem na Lišku (1445 m), přičemž jsme se rychle vynořili z mlhy a otevřely se krásné výhledy do velké dálky. Z Lišky jsme po cyklotrase natraverzovali do Rybovského sedla. Z Rybovského sedla pokračuje hřebenovka zábavným terénem přes Prašnické sedlo do Východného Prašnického sedla. Odtud většina účastníků sestoupila po žluté do Suché doliny, a pouze jeden si to prodloužil do sedla Velký Šturec.

Genderově nevyvážená skupina velkofatranských výletníků
Genderově nevyvážená skupina velkofatranských výletníků

Deštivý závěr do Vlkolínce

Na neděli si počasí k předchozí mlze přichystalo další ochlazení a déšť. Ze Smrekovice jsme tak šli kolem Malé Smrekovice (1485 m) do Vyšného Šiprúňského sedla, odkud se kupodivu v dešti nechtělo nikomu fakultativně na Šiprúň (1461 m). Při následném sestupu jsme se opět vynořili z husté mlhy a výborná viditelnost začala nad Sidorovem. Závěr do Vlkolínce a prohlídka vesnice patřící už delší dobu do UNESCO byla pěkným zakončením. Škoda jen, že hlavní část Vlkolínce byla přeplněná auty.

Tři Hanky pod Ploskou
Tři Hanky pod Ploskou

Pro Slovensko překvapující byl i nedělní návrat do České republiky, kdy nejenom před Ružomberokom, ale také před Žilinou, nebyly žádné zácpy.

Lenka těsně před vrcholem Borišova
Lenka těsně před vrcholem Borišova

Vrchol Borišova - opět genderově nevyvážená skupina výletníků
Vrchol Borišova – opět genderově nevyvážená skupina výletníků

Sestup z Borišova
Sestup z Borišova

Podruhé směr Borišov od Chaty pod Borišovom
Podruhé směr Borišov od Chaty pod Borišovom

Milena těsně před vrcholem Ploské
Milena těsně před vrcholem Ploské

Sobotní Ostriedok, Rákosníček by měl z husté mlhy určitě radost
Sobotní Ostriedok, Rákosníček by měl z husté mlhy určitě radost

Alpina výletníci v husté mlze na Križné
Alpina výletníci v husté mlze na Križné

Sestup z Križné
Sestup z Križné

Barevné a architektonické skvosty ve Vyšné Revúci
Barevné a architektonické skvosty ve Vyšné Revúci

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org