TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

VKV 2018 na moravsko-slovenském pomezí s vrcholy Bobek (855 m) a Lemešná (950 m)

Letošní VKV – Vrchařská koruna Valašska nabízí krásné hřebenové propojení mezi kopci na moravsko-slovenském pomezí. V Javorníkách je možné projet úsek od Švarné Hanky přes Bílý Kříž a Konečnou na Bobek a dále přes Bumbálku na Lemešnou.

Bylo nebylo... co se to tady děje na svazích vrcholu Čupel kousek nad přehradou Šance?
Bylo nebylo… co se to tady děje na svazích vrcholu Čupel kousek nad přehradou Šance?

K této hřebenovce je řada příjezdových možností. Pokud se vyráží ze Vsetína, tak jsou dobře využitelné cyklotrasy údolími Vsetínské nebo Rožnovské Bečvy. S občerstvovací a technickou zastávkou v RUMA sportuOstravici se postupně projíždí údolími tří řek. Ze Vsetína (resp. Jablůnky) se jede cyklostezkou po proudu Vsetínské Bečvy do Valašského Meziříčí. Pokračuje cyklostezkou proti proudu Rožnovské Bečvy až k rožnovskému hotelu Eroplán u odbočky na Frenštát pod Radhoštěm. Odtud následuje nejhorší úsek celého výletu (nejhorší kvůli řadě dementů v autech), neboť je potřeba se přehoupnout po silnici 58 přes sedlo Pindula (552 m). Ze sedla Pindula do Rožnova přitom jezdí řada různě postižených jedinců za volantem. I v sobotu dopoledn bylo potřeba před nimi uhýbat za krajnici, protože předjížděli bez ohledu na cyklistu v protisměru.

Vrchol Zbojnická (774 m) nad sjezdovkou, která má perfektní travní podklad
Vrchol Zbojnická (774 m) nad sjezdovkou, která má perfektní travní podklad

Z Rožnova přes Ostravici k přehradě Šance

Po rychlém sjezdu z Pinduly k odbočce na Trojanovice výrazně klesl počet aut. Cesta se pěkně houpala nahoru a dolů s krásným výhledem na okolní beskydské kopce. V Kunčicích pod Ondřejníkem je možnost na kole kopírovat ze severu Velkou Stolovou, Malou Stolovou, Malý Smrček, Smrček až do Ostravice. Jelikož jsem chtěl nahlédnout jak vypadá cyklostezka mezi Čeladnou a Ostravicí (taktéž žlutá turistická značka), pokračoval jsem dále. Při výjezdu z Čeladné na cyklostezku 6008 je k vidění zajímavá cedule „Cyklostezka zřízena bez vědomí vlastníka“.

Smíšená dvojice mě na elektrokolech předjela při focení na sjezdovce
Smíšená dvojice mě na elektrokolech předjela při focení na sjezdovce

Po napojení na asfalt v Ostravici je to už kousek do RUMA sportu, kde jsem si nechal zkontrolovat kolo kvůli menšímu vrzání při záběru pedály. Po hlavní silnici se jede na jih k začátku údolí Mazák. Cyklotrasa 461/6113 vede ke koruně přehradní nádrže Šance. Přehradní hráz se v roce 2018 rekonstruuje, což znamená lokálně zvýšený výskyt nákladních aut. To ovšem není nic proti tomu, co se děje na jižních svazích Čupelu (943 m), které jsou nad silnicí rozkopané a rozbahněné.

Přímo vede na Bobek pěší stezka, doprava je zajížďka pro cyklisty
Přímo vede na Bobek pěší stezka, doprava je zajížďka pro cyklisty

Na Švarnou Hanku (870 m) to v bouřce nešlo

Bohužel už tady dost pršelo a po odbočce do údolí Řečice (cesta na Visalaje) se déšť změnil v bouřku. Po odbočce na zelenou turistickou značku po silnici na Poledňanu byla oblast poblíž epicentra bouřky. Po kontrole na meteoradaru to vypadalo, že bouřka vydrží v této oblasti dlouho. Přitom jen o kousek dále za Bílou tvrdil meteoradar, že svítí slunce. Po půlhodinovém čekání, kdy se mísily blesky a hromy jsem Švarnou Hanku vzdal a podél přehrady jel do Starých Hamrů. Bouřka a déšť přestaly někde mezi odbočkou na Čadcu a Bílou.

Okružní vyhlídková trasa na Bobek
Okružní vyhlídková trasa na Bobek

Vyhlídkový vrchol Bobek (855 m)

Během občerstvení v Bílé stačilo téměř vše uschnout, a těšit se na 6,5 km stoupání s převýšením 400 metrů až na hraniční vrchol Bobek. Stoupání je značené a pohodové – jedná se o výjezd k single trailům Bílá. Při výjezdu se protínají sjezdovky, a u druhé z nich mě předjela dvojice na elektrokolech. Po chvíli dochází k napojení na modrou turistickou značku, aby byla po 600 metrech opět opuštěna.

Na tomto štěrku jsem slezl z kola, Bobek je o kousek výše
Na tomto štěrku jsem slezl z kola, Bobek je o kousek výše

Modrá značka je pro pěší strměji do kopce přímo na Bobek, zatímco pro cyklisty je určena objízdná trasa, po které je Bobek objet za západu, jihu a východu. Po napojení na červenou turistickou značku se vyjíždí z lesa mezi několika usedlostmi těsně pod hřebenem. U posledního domu se cesta stáčí přímo do spádnice z hřebene. Po štěrkové strmější cestě je lepší vyjít pár desítek metrů pěšky.

Vyhlídka z Bobku na druhý nejvyšší vrchol Beskyd - 1276 metrů vysoký Smrk
Vyhlídka z Bobku na druhý nejvyšší vrchol Beskyd – 1276 metrů vysoký Smrk

Bobek je dokonalým vyhlídkovým místem, kdy na jednu stranu jsou nejvyšší beskydské vrcholy, zatímco východním směrem je téměř na dosah ruky Malá Fatra. K orientaci slouží panoramatické tabule s označením jednotlivých vrcholů. Výběr tohoto kopce se pořadatelům VKV velmi povedl.

Z Bobku směr východ - úplně vzadu je Malá Fatra
Z Bobku směr východ – úplně vzadu je Malá Fatra

Z Bobku na Bumbálku a Lemešnou

Vyhlídkový VKV vrchol Bobek je přímo na hřebenu (a hranici ČR-Slovensko), což umožňuje hřebenovou projížďku po červené turistické značce . Vyšším vrcholem je Lukavice (898 m), odkud se sjíždí do Kelčovského sedla (Hluchanka). Lesem se ze severu objíždí vrchol Polanky (881 m) k roztroušenému osídlení na slovenské straně v oblasti Janošec (825 m). V dalším úseku hřebenovky je opět 881 metrů vysoký kopec – Korytovo. Z Korytova následuje lehce ukloněný sjezd k chatě Kmínek, odkud je to čtyři kilometry na Bumbálku. Místo červené hřebenovky jsem tady sjel kousek na Slovensko k vyzkoušení slovenského cykloznačení v úseku od sedla nad Bitálovcami po Smutníky, kde se značky opět spojují.

Co se to děje na slovenské obloze?
Co se to děje na slovenské obloze?

Kolem Masarykovy chaty a vrcholku Beskyd (900 m) se dojede na Bumbálku, kde se po hlavní silnici 10 sjede do Makovského průsmyku (800 m). Od památníku U Tabulí s pokračuje červenou turistickou značkou (zároveň NS Javorníky a také částečně součást Bike trails Valašsko). Na začátku je kousek strmější stoupání. Následně se ze západu podjíždí Oselná (924 m) a pohodovým terénem se dojede k rozcestí Lemešná. Terén by byl pohodový, nebýt toho, že je tento úsek velmi populární pro ty, co řídí traktory a kácí dřevo. Lesní silnice je tak dokonale upravená.

Pro ty, co jsou v Beskydech poprvé, je toto dokonalá nápověda
Pro ty, co jsou v Beskydech poprvé, je toto dokonalá nápověda

Z Lemešné ke Skiareálu Razula a údolím Vsetínské Bečvy

Pro VKV 2018 je požadována fotka od rozcestí Lemešná, i když samotný vrchol Lemešná (950 m) je o kousek dále na západ po modré turistické značce. Z vrcholu však není žádný výhled, takže je lepší zůstat u rozcestníku.

Červená hřebenovka má místy úpravy podle traktorisů a motorkářů
Červená hřebenovka má místy úpravy podle traktorisů a motorkářů

Do civilizace je dobrou možností pokračování po modré turistické značce. Po přenesení kola přes kmen padlého stromu na vrcholu Bařinka (868 m) následuje strmější sjezd přímo po spádnici k rozcestníku Pod Bařinkou. Odtud sjezd pokračuje po cyklotrase 6020 po zpevněné silnici do údolí Hanzlůvka a boční údolí končí u Ski areálu Razula. Zbytek okruhu až na Vsetín je po asfaltové cyklostezce.

Celý okruh (bez Švarné Hanky) má 151,6 km při převýšení 2320 metrů. Součástí bylo krátké tlačení na Bobek a dále na hřebenu.

Další hřebenová vyhlídka na Smrk s oblačností pod vrcholem
Další hřebenová vyhlídka na Smrk s oblačností pod vrcholem

Z leva doprava Smrk, Lysá Hora a Travný
Z leva doprava Smrk, Lysá Hora a Travný

Když se těží dřevo - suchý podklad na červené hřebenovce
Když se těží dřevo – suchý podklad na červené hřebenovce

Červená hřebenovka upravená těžaři dřeva
Červená hřebenovka upravená těžaři dřeva

Zahrajeme si na bahňáky?
Zahrajeme si na bahňáky?

Jediní cyklisti na hřebenu - smíšená dvojice odjíždí od rozcestí Lemešná po modré přes Lemešnou do Velkých Karlovic
Jediní cyklisti na hřebenu – smíšená dvojice odjíždí od rozcestí Lemešná po modré přes Lemešnou do Velkých Karlovic

Jediní cyklisti na hřebenu - smíšená dvojice odjíždí od rozcestí Lemešná po modré přes Lemešnou do Velkých Karlovic
Jediní cyklisti na hřebenu – smíšená dvojice odjíždí od rozcestí Lemešná po modré přes Lemešnou do Velkých Karlovic

Rozcestí Lemešná
Rozcestí Lemešná

Vrchol Lemešná - výhledy žádné
Vrchol Lemešná – výhledy žádné

Panorama z Bobku
Panorama z Bobku

Od rozcestí Lemešná na Lemešnou
Od rozcestí Lemešná na Lemešnou

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org

 
 
160x600afil-awards.jpg
ladiran-160x600.jpg