TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Letní červencová Makedonie 2018 - dva dny nám pršelo

Ve dnech 26. července až 5. srpna 2018 se uskutečnil zájezd jednodenních výletníků CK Alpina do Makedonie v kombinaci s přechodáři a cyklisty. Na rozdíl od předešlých let letos v Makedonii dost pršelo, takže všude bylo výrazně více vody, než je obvyklé. Naší skupině pršelo v části dvou dnů, jinak slunce peklo o sto šest.

Valící se oblačnost nad Šar planinou
Valící se oblačnost nad Šar planinou

Proč vůbec jet do Makedonie? Motivaci dokonale vystihuje Julius Komárek ve své knize Neznámá Makedonie (1946):
„… ten kraj měl a má i dnes ještě něco navíc, něco co ovšem není pro každého. Je to cestovatelská romantika a možnost prožíti rozmanitá dobrodružství, jež ještě před nedávnem mohla skončiti všelijak. Rozhodně to není kraj pro cestovatele komfortního typu…Kdo ovšem umí jezdit na koni, zacházet s puškou a spát pod hvězdami, ten bude mít z tohoto kraje ten pravý požitek."

Stoupání kamenolomem na hřebenovce k Titovu vrvu
Stoupání kamenolomem na hřebenovce k Titovu vrvu

Kaňon Matka a podvečerní Skopje

Po ranním příjezdu do kaňonu Matka jsme se prošli po okolí, když jsem si cestou na první vyhlídku zahrál na lovce pavučin – kdo ví, kdy tam kdo šel naposledy. Po návštěvě kláštera jsme se přesunuli přes řeku na druhou stranu, abychom vystoupali k vyhlídkovému kostelu sv. Nikolaje. Od něj to byl pěkný rychlý sestup podél největší makedonské lezecké oblasti až k vodě.

Hřeben Bakardanu (2704 m) je z jedné strany travnatý, a z druhé má volně ložené kameny
Hřeben Bakardanu (2704 m) je z jedné strany travnatý, a z druhé má volně ložené kameny

Na loďkách jsme se přesunuli k jeskyni Vrelo, o které se mluví jako o jedné z nejhlubších sladkovodních jeskyní na světě. Bohužel místo nedotčené a čisté přírodní krásy nás tu čekalo nemilé překvapení. Byl zde instalován nový generátor a nově, nicméně ne zcela šťastně pojaté osvětlení jeskynního prostoru, které na citlivější jedince může působit až psychedelicky. Světla hrají barvami, střídají se zelená, modrá a fialová, nutně jsem si pod dojmem zážitku musel klást otázku po smyslu této novinky, která svou zbytečnou intenzitou překrývá přirozenou krásu jezerní jeskyně.

Vrcholové foto z Bakardanu (2704 m)
Vrcholové foto z Bakardanu (2704 m)

Od jezera jsme se přemístili do Skopje, hlavního města Makedonie. Ti, kdo tu byli poprvé, nebo sem zavítali po dlouhé době, byli překvapeni, možná až zaskočeni, obrovským množstvím soch, které zdobí veřejné prostory v centru města. Makedonie (či Republika Severní Makedonie, dříve také FYROM) je země s dlouhou a rozmanitou historií, ale zároveň jí chybí jednotný dějinný příběh, který by dokázal nekomplikovaným způsobem vytvořit a zprostředkovat makedonskou národní identitu. Moderní politické elity jsou si toho zjevně vědomy, a tak nechávají umělce, aby jednotlivé události z dějin, dávných i nedávných, „přetavili“ do soch a dali tak mladé republice šanci, aby našla a osvojila si svůj historický příběh. Není tedy divu, že největší (a samozřejmě v noci náležitě barevně nasvícená) z prezentovaných soch představuje antického vládce a vojevůdce Alexandra Velikého. A to i přesto, že historicky patří Alexandr spíše do řecké Makedonie a ve Skopji si ho ne zcela oprávněně přivlastnili. Nepředstavujte si ale sbírku zdejších soch pouze jako svého druhu muzeum makedonských dějin. Každopádně, my jsme se při prohlídce města spokojili pouze s výběrem ze soch a s kulturou města jsme se posléze sžili v jedné z výborných restaurací pod platany, poskytujícími příjemný stín v balkánském slunci.

V sedle mez Turčinem (2702 m) a Titovým vrvem (2747 m)
V sedle mez Turčinem (2702 m) a Titovým vrvem (2747 m)

Přes Bakardan a Turčin na Titov vrv

První čistě horský den byl ve znamení výstupu na původně Veliky Turčin, přejmenovaný později na Titov vrv (2747 m). Na vrchol je možné se dostat více způsoby, z nichž nejlepší na rozdýchání je přímo po černé sjezdovce po značce k horní stanici dvojsedačky a od ní na první vyhlídkový vrchol Antena (2505 m). Hřeben pokračuje jako na houpačce přes Sin vrv (2550 m) a krásnou trávou pokrytý Karabunar (2565 m). Na Karabunaru jsme neodolali a delší dobu se váleli v trávě s výhledem na trojici vrcholů přes 2700 metrů. Před námi byly kopce Bakardan (2704 m), Turčin (2702 m) a Titov vrv (2747 m).

V Makedonii všude na horách bylo rozkvetlo
V Makedonii všude na horách bylo rozkvetlo

Prvním kopcem přes 2700 metrů byl Bakardan, kde jsme relaxovali s vyhlídkou na sněhová pole a zbývající dvojici vrcholů přes 2700 metrů. Sešli jsme do sedla mezi Bakardanem a Titovým vrvem. Pokračovali jsme traverzem do sedla mezi Turčinem a Titovým vrvem. Tady bohužel zklamaly mé přesvědčovací schopnosti a na Turčin jsem dorazil jen s malou skupinkou.

Výhled z Turčinu (2702 m) na Titov vrv a Bakardan
Výhled z Turčinu (2702 m) na Titov vrv a Bakardan

Vrchol Turčinu (2702 m) - bylo nás pět
Vrchol Turčinu (2702 m) – bylo nás pět

Na Titově vrvu se nás sešla většina, abychom sestoupili do sedla. Z něj jsme pokračovali klasicky kolem Bakardanu postupně klesající stezkou až na vrstevnicovou silnici, která nás dovedla k rozestavěné stanici sedačkové lanovky. Od ní následoval sestup na Popovu Šapku a pivně jídelní občerstvení na venkovní terase hotelu.

Lokální nasvěcování Tetova z pod hřebene Šar planiny
Lokální nasvěcování Tetova z pod hřebene Šar planiny

Ano, sníh na Popově Šapce bývá... akorát tato lanovka z Tetova do výšky necelých 1800 metrů už několik desítek let nefunguje
Ano, sníh na Popově Šapce bývá… akorát tato lanovka z Tetova do výšky necelých 1800 metrů už několik desítek let nefunguje

Několik kopců v okolí Mavrovského jezera

U Mavrova jsme pochodili za krásného počasí po několika vrcholech – například dvojvrchol Sandaktaš (1980 m). K tomu na západ okruh přes nejvyšší vrchol Medenica (21613 m) se zakončením v Galičniku.

Hra mraků v Národním parku Mavrovo
Hra mraků v Národním parku Mavrovo

Hra mraků v Národním parku Mavrovo 2
Hra mraků v Národním parku Mavrovo 2

Hra mraků v Národním parku Mavrovo 3
Hra mraků v Národním parku Mavrovo 3

Hore kopcom v NP Mavrovo
Hore kopcom v NP Mavrovo

Mavrovská vrcholovka
Mavrovská vrcholovka

Po hřebenu na další vrchol s výhledem na Mavrovské jezero
Po hřebenu na další vrchol s výhledem na Mavrovské jezero

NP Mavrovo - vrchol Sarkandash
NP Mavrovo – vrchol Sarkandash

Dole kopcom v NP Mavrovo
Dole kopcom v NP Mavrovo

K Mavrovskému jezeru to máme ještě kus
K Mavrovskému jezeru to máme ještě kus

Dobro došli u Mavrovsko ezero! Někteří plavali, jiní relaxovali s pivem v ruce a nohama ve vodě
Dobro došli u Mavrovsko ezero! Někteří plavali, jiní relaxovali s pivem v ruce a nohama ve vodě

Pěší a cyklo tým před oblibeným restauračním zařízením v Mavrovu
Pěší a cyklo tým před oblibeným restauračním zařízením v Mavrovu

Pěšky na Golem Korab

K výstupu na Golem Korab má dobré vzpomínky opět Julius Komárek: Neznámá Makedonie (1946):
„Když nyní doma na Korab vzpomínám, vidím, že celý tento kraj je nejromantičtější končinou krásné Makedonie, bohužel však zároveň končinou nejodlehlejší. Bývá to tak, že krásné kraje se obyčejně samy chrání, aby nebyly zprofanovány. I s Korabem tomu bude dlouho tak a nebojím se, že by jím v dohledné době vedly automobilové cesty a zdobily jej hotely s houfy turistů. Kdo chce krásu Korábu vidět, musí si jí v potu zasloužit.“

Kozel si odpočívá na nejvyšším vrcholu Makedonie a Albánie - Golem Korabu
Kozel si odpočívá na nejvyšším vrcholu Makedonie a Albánie – Golem Korabu

Autem se dostáváme kus do doliny pod Golem Korab, ale poté si to všichni musí vyšlapat. Opět je k vidění řada sněhovým polí a vody je také nadprůměrně. První skupina stihla vrchol s vyhlídkou, zatímco zbývající už přicházejí do mlhy a deště. Na sestup pršelo opravdu hodně, což zapříčinilo i můj pád, když jsem předvedl něco jako piruetu, abych skončil obličejem v bahně.

Po lokální průtrži mračen při sestupu z Golem Korabu si začaly mraky na obloze hrát
Po lokální průtrži mračen při sestupu z Golem Korabu si začaly mraky na obloze hrát

Mraky v oblasti Golem Korabu
Mraky v oblasti Golem Korabu

Cyklisti, kteří se pěšky vydali na Golem Korab
Cyklisti, kteří se pěšky vydali na Golem Korab

Asfaltování ve svatém Naumu

Stavebníci z dálnice D1 by měli zajet na zkušenou do Makedonie, kde tento rok vyasfaltovali velkou parkovací plochu ve svatém Naumu. K tomu se tam objevil kruhový objezd a spousta značek… opět děsné!

Kousek od albánských hranic se ve svatém Naumu od roku 2017 hodně asfaltovalo
Kousek od albánských hranic se ve svatém Naumu od roku 2017 hodně asfaltovalo

Pohoří Galičica za alpiňáckým autobusem
Pohoří Galičica za alpiňáckým autobusem

Asfalt je dnes ve svatém Naumu všude
Asfalt je dnes ve svatém Naumu všude

Výstup a seběh z vrcholu Magaro v Galičici

Na vrchol Magaro je krásná okružní cesta, jejíž délka ze sedle je lehce přes 7,5 km s převýšením přes 700 metrů. K rozdýchání a běhání se tak jedná o ideální trasu. Na vrcholu potkáváme i chorvatskou rodinku se dvěma dětmi, která se na cestě do Řecka k moři (! Chorvati jezdí k moři do Řecka) zastavila na vrchol Magaro.

Zatímco pěšáci vyráží ze sedla na Magaro, cyklisté pokračují po hřebenu do Ohridu
Zatímco pěšáci vyráží ze sedla na Magaro, cyklisté pokračují po hřebenu do Ohridu

Dámská ostravsko-moravská úderná sekce na vrcholu Magaro
Dámská ostravsko-moravská úderná sekce na vrcholu Magaro

Pěšáci na Magaru s Velkým Prespanským jezerem v pozadí
Pěšáci na Magaru s Velkým Prespanským jezerem v pozadí

Hopsání na vrcholu Magaro
Hopsání na vrcholu Magaro

Na Pelisteru první den trochu pršelo

Předpověď pro dvoudenní přechod v NP Pelister nebyla z nejlepších – první den mělo dost pršet a druhý den byla možnost bouřek. Docela to vyšlo, takže z Brajčina jsme vycházeli za mírného poprchání, které se výše změnilo v hustý déšť. „Nejzábavnější“ částí byl průchod kapradinami nad hranicí lesa. Velká část kapradin byla vyšší než člověk. Aby toho nebylo málo, chtěl jsem původně obejít následný traverz po bývalé cestě nad hranicí 1700 metrů, takže jsem to napálil fakultativně svahem přímo vzhůru na Marušicu. Na vrchol jsme nedošli a traverzu se nevyhli.

Kapradím na Pelisteru, ne vždy to bylo s úsměvem
Kapradím na Pelisteru, ne vždy to bylo s úsměvem

Mezitím přestalo pršet, a na chatu došli s výjimkou jedné dvojice všichni v suchu. Večeře i chatový večírek se povedl a nechybělo ani noční koupání v plese. Ráno byla mlha a původně navrhovaný přechod přes několik kopců na hřebenu mezi chatou a vrcholem Baba (2601 m) se neuskutečnil.

Když na Pelisteru přestane pršet - výhled do Řecka
Když na Pelisteru přestane pršet – výhled do Řecka

Pro sestup jsme se rozdělili do dvou skupin, z nichž to jedna vzala po Rocky Trail a větší skupina kolem vojenské nemocnice z první světové války. K autobusu u hotelu Molika jsme došli téměř současně.

Vrcholovka na Pelisteru (2601 m)
Vrcholovka na Pelisteru (2601 m)

Nejvyšší kopec v NP Pelister
Nejvyšší kopec v NP Pelister

S papoušky do Makedonie i zpět - balení u hotelu Molika
S papoušky do Makedonie i zpět – balení u hotelu Molika

Maďaři na hranicích

Nejlepší zážitky z cesty z Makedonie do Brna způsobili různí úředníci na srbsko-maďarském hraničním přechodu. Maďaři jednoduše nepracovali, měli vše na háku a vypadalo to už na mezinárodní konflikt. Nakonec jsme přes maďarskou celnici projeli po šesti hodinách čekání…

Cesta zpět na srbsko- maďarských hranicích - několik hodin byly EU pruh i normální autobusový pruh u Maďarů prázdný...
Cesta zpět na srbsko- maďarských hranicích – několik hodin byly EU pruh i normální autobusový pruh u Maďarů prázdný…

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org