TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Praktické zkušenosti s návrhem a tiskem fotoknihy u Saal

V posledních letech fotky používám jen v článcích na webech nebo v časopisech, případně je tisknu do formátu 30×45 cm. K tomu, abych ve zrychleném režimu udělal fotoknihu ve formátu 28×28 cm, mě navnadila testovací nabídka firmy Saal. Rychle jsem tak vybral pár desítek fotek s Alžbětkou a Aničkou za rok 2018.

Návrh fotoknihy je v software SaalDesigner jednoduchý a intuitivní
Návrh fotoknihy je v software SaalDesigner jednoduchý a intuitivní

Možností návrhu a tisku fotoknih či normálních knih je v dnešní době velké množství. Víceméně každý větší fotolab nebo tiskárna mají ve své nabídce i fotoknihy, kalendáře, sešity, a mnohé další. Řadu knih jsem si už sám také zalomil. Byl jsem proto zvědavý, jak to půjde u Saal. Jelikož jsem chtěl knihu vytvořit „běžným“ způsobem, zavrhnul jsem variantu profi nahrávání na fotokniha Saal, kde jsou k dispozici ke stažení pluginy pro Photoshop a InDesign s příslušným ICC profilem a následným nahráním ve formátu pdf.

Možnosti nastavení software SaalDesigner
Možnosti nastavení software SaalDesigner

Místo toho jsem si stáhnul software SaalDesigner ve verzi pro Windows. Po instalaci vypadalo grafické rozhraní software intuitivně, což se také potvrdilo po vložení prvních fotografií. Pokud se úplně nevyznáte ve vhodných velikostech fotek, DPI, ořezech a úpravách, software vám k tomu napoví. Pro titulky a popisky fotek je k dispozici řada fontů a úprav. Snad ještě více možností nabízí software pro doplnění pozadí pro případ, že fogorafie nezabírají celou vybranou plochu (ve zkoušeném případě to byl formát 28×28 cm).

Titulní stránka fotoknihy za rok 2018
Titulní stránka fotoknihy za rok 2018

Celý navrh fotoknihy byl intuitivní a snadný. Možnosti automatického rozložení fotografií jsem nevyužil, neboť dávám přednost samostatnému přístupu. V návrhu je možné snadno posouvat fotografie a měnit jejich velikost, stejně jako upravovat přesahy do nevytištené části. Světlými svislými čarami je potom ohraničená oblast vazby, do níž by ideálně neměl zapadat text na úvodní a poslední stránce knihy.

Fotokniha 28x28 cm pěkně stojí
Fotokniha 28×28 cm pěkně stojí

Výborná je plochá vazba v takovémto velkém formátu knihy, kdy není problém vkládané fotografie libovolně kombinovat i přes střed dvoustran. Propojení dokonale navazuje. V softwarové verzi knižního návrhu je možný pdf export pouze do náhledu, v němž je ovšem vodoznak. Plnohodnotný tiskový export software umožňuje pouze v rámci nahrání na portál Saal k tisku. V této intuitivně přívětivé verzi knižního návrhu se mi nepodařilo najít, kde a jak se používá ICC profil tiskárny Saal v rámci přípravy dat k tisku.

Fotografie přes dvoustranu jsou vytištěny přesně
Fotografie přes dvoustranu jsou vytištěny přesně

Kniha byla vyexportována na portál Saal a nezbývalo než čekat, až přijde balík. Na webu se uvádí rychlé výrobní a dodací lhůty, což realita potvrzuje. Časový zádrhel může vzniknout pouze v tom, že PPL vás nezastihne doma a lokální PPL parcel shop je zavřený. Potom nezbývá než čekat dlouho…

Cyklistická dvoustrana v detailu
Cyklistická dvoustrana v detailu

Fotokniha sice přišla se zpožděním, ale čekání vynahradilo to, že výsledek byl výborný. Pro otestování byly použity fotografie z průběhu celého roku za rozdílných světelných podmínek od zimního lyžování na slunci i v mlze až po ostré středomořské slunce na Korsice. Barevné podání (i přes využití sRGB místo ICC Saal) bylo odpovídající upraveným fotografiím. Výslednému dojmu kromě reprodukce barevného podání dost pomohla i plochá vazba s fotografiemi přes dvoustranu.

Varianta se čtyřmi velkými fotkami na dvoustraně
Varianta se čtyřmi velkými fotkami na dvoustraně

Na základě této zkušnosti je možné fotoknihy Saal doporučit pro archivační návrhy fotoknih.

Běžkování bez slunce
Běžkování bez slunce

Krušnohorské běžkování na slunci
Krušnohorské běžkování na slunci

Voda a hory na Korsice
Voda a hory na Korsice

Ukázky z knihy foceny outdoorovým a pracovním telefonem CAT S61.

Podobné články

Komentář

  1. PetrŠ. - 27. únor 2019, 17:28 #

    Také jsem Saal Digital párkrát využil. S knihami i kalendářem naprostá spokojenost, software taky v pohodě. A případné akce potěší i příjemnou cenou.

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org

 
 
160x600afil-awards.jpg
ladiran-160x600.jpg