TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Premiérový Kurz horské medicíny pro horolezce 2019 z pohledu účastníka

Když jsem si v roce 2016 na Pelikánově semináři horské medicíny, povídal s Kristinou Höschlovou o teoretické možnosti vytvořit pro spíše poučené laiky, podobný kurz horské medicíny, jaký měli doktoři, vypadalo to jako běh na dlouhou trať. Hlavním rozdílem, alespoň jak ho chápu, bylo a je zaměření na celkem nesourodou skupinu lidí s ohledem na zdravotnické zkušenosti z předchozích let.

Jeden ze záchranářských vrtulníků v Avoriaz
Jeden ze záchranářských vrtulníků v Avoriaz

Hlavním pojítkem přihlášených kurzistů a teď už i nových kamarádů, byl pohyb v zimních, letních horách a přírodě všeobecně, ať už na pracovní úrovni – horská služba, průvodci, instruktoři nebo laické. Každopádně hory a snaha se vzdělávat byla u všech kurzistů stejná, myslím že každý z nás bral tento kurz jako maximum, kterého může laik dosáhnout.

A druhý vrtulník v Avoriaz
A druhý vrtulník v Avoriaz

Celkově byl Kurz horské medicíny pro horolezce rozdělen do dvou částí s celkovým počtem 6 modulů. První část se čtyřmi moduly se odehrála v září 2018 na Jizerce a zahrnovala jak praxi, tak i teorii v oblastech – expedice, zima, 1. pomoc a letecká záchranná služba, trauma v terénu. Vše probíhalo v krásném prostředí s výbornými lektory, kteří opravdu umějí krom jiného, výborně předávat vědomosti, což jako laik oceňuji vysoko. Cílem této části byla určitě příprava na část druhou, zahraniční tedy Avoriaz. Pro každého bylo nové něco jiného, ale myslím, že pro většinu z nás bylo hlavní novinkou školení na LZS v Liberci.

Školení kurzistů u vrtulníku
Školení kurzistů u vrtulníku

Další část proběhla v Avoriazu na konci března 2019 a časově se překrývala s European Gay Ski Week v tomtéž místě, tím pádem se už od září každý individuálně připravoval, já tedy ano, akci nakonec přesunuli na jiné místo, tím pádem připravené outfity přišly vniveč a nezbývalo než se zaměřit na záchranné akce v rámci simulací.

Slunce svítilo o sto šest, takže se využíval i stín z vrtulníku
Slunce svítilo o sto šest, takže se využíval i stín z vrtulníku

Tentokrát nás čekalo hlavně praktické využití našich teoretických znalostí ze září plus seznámení se s místními svoznými prostředky a různým speciálním fixačním materiálem. Vše jsme potom v menších skupinách používali v průběhu simulací přímo v terénu. Specifikem bylo vyšetření zraněných v zimních podmínkách, vyhodnocování zdravotního stavu a zvažování priorit při záchraně více zraněných.

Příprava k leteckému transportu je u konce
Příprava k leteckému transportu je u konce

Poslední simulací, pak bylo vícečetné zasypání při simulované lavinové nehodě, řešení situace v rámci skupiny od prvotního hlášení přes vyhledávání pomocí lavinových vyhledavačů, psa a sond, až po samotnou zdravotnickou záchranu včetně transportu. Pro mne byl tento kurz završením a nemalým rozšířením mých předchozích zdravotnických znalostí, navíc s výbornou partou a lektory, kterým tímto musím opět poděkovat za učení a trpělivost . Díky a přeji všem šťastné návraty do BC!

Odlet vrtulníku v Avoriaz
Odlet vrtulníku v Avoriaz

Záchranářský materiál v Avoriaz
Záchranářský materiál v Avoriaz

Nácvik lavinové záchrany s více zasypanými
Nácvik lavinové záchrany s více zasypanými

Rozbor praktických workshopů v Avoriaz
Rozbor praktických workshopů v Avoriaz

S novými lyžemi K2 Wayback 96 v Avoriaz
S novými lyžemi K2 Wayback 96 v Avoriaz

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org