TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Srpnové pěší výletování CK Alpina po Podkarpatské Rusi

Ve dnech 9. až 18. srpna 2019 jsem pobýval na Ukrajině v rámci zájezdu Poloniny Podkarpatské Rusi organizovaném CK Alpina. Počasí vyšlo parádně, když pršelo pouze část přejezdového dne. Na místě bylo těžké rozdýchat Hoverlu, na níž byly za krásného pátečního počasí stovka až tisíce lidí.

Nižší hřebeny kolem Jasini jsou poznamenány auty a traktory
Nižší hřebeny kolem Jasini jsou poznamenány auty a traktory

CK Alpina k tomuto zájezdu na webu uvádí:
"Podkarpatská Rus, Zakarpatská Ukrajina, je snad nejromantičtější a zároveň jednou z nejchudších oblastí Evropy. Hornatá země zmítaná těžkými osudy, která své nejlepší období zažila mezi světovými válkami jako součást bývalého Československa. Narazíme zde na prastaré dřevěné kostelíky v rázovitých vesnicích, koňské povozy, tradiční hospodářství a salaše se šindelovými střechami, místní obyvatele, česky mluvící přívětivé pamětníky i současníky a přátelské bači se stády ovcí. Stále se můžeme vracet hluboko zpět do minulého století…

Poznáme nejkrásnější partie karpatského oblouku. Při našich jednodenních túrách se zaměříme na dvě oblasti – nejprve na okolí Jasini s nejvyšším Černohorským hřbetem, kde zdoláme i nejvyšší horu celé Ukrajiny, Hoverlu (2061 m), a vyšlápneme si i na přitažlivou Svidoveckou poloninu. Dále se budeme pohybovat v západní polovině Zakarpatí, kde z Podobovce vyjdeme na krásnou poloninu Boržava a poznáme kraj Věrchovina. Vyzkoušíme si místní dopravu při dobrodružných výjezdech terénním nákladním autem (gruzavikem) na poloniny, při přejezdovém dni navštívíme Koločavu – kraj, kde zbojničil legendární Nikola Šuhaj. Pochutnáme si na vynikajícím šašliku, holubcích, boršči a jiných karpatských specialitách."

Výhled na nejvyšší hřeben Ukrajiny - vlevo Hoverla (2061 m) a vpravo Pietroš (2020 m)
Výhled na nejvyšší hřeben Ukrajiny – vlevo Hoverla (2061 m) a vpravo Pietroš (2020 m)

Z Brna jsme vyjížděli v pátek večer a první zastávkou bylo nabrání slovenských cyklistů v Bratislavě. Noční přejezd přes Maďarsko byl výborný až po ukrajinsko-maďarské hranice. Na nich je dokonale vidět pracovní morálka osob zde simulujících práci. Cestou na Ukrajinu jsme tam stáli jen pět hodin. Cesta zpět byla ještě výživnější, když jsme kvůli nepracujícím Maďarům stáli na hranicích šest hodin.

Pravoslavný kříž nad Dragobratem
Pravoslavný kříž nad Dragobratem

Ti, co se na Ukrajinu dostali poprvé, byli trochu překvapeni z kvality silnic, kdy se kvalitní asfalt střídá s asfaltovým polygonem na testování terénních aut, náklaďáků a vojenských tanků. Mnozí si tak fascinovaně fotili velikost a hloubku některých děr v asfaltu. Po zastávce v Chustu jsme přes Rachiv dojeli do Kvasů, kde nás opustila přechodová skupinka.

Standardní kříž na Bliznici (1881 m)
Standardní kříž na Bliznici (1881 m)

Po ubytování v Jasini jsme se místní dopravou přesunuli do Jablonického průsmyku (931 m), kde v do roku 1938 byla hranice mezi ČSR a Polskem. Minuli jsme všechny stánky s turistickými lákadly a vydali se na krásnou (i když krátkou) hřebenovku postupně klesající do Jasini. Většinu času jsme se mohli kruhově rozhlížet od vrcholů Hoverla (2061 m), Pietroš (2020 m), Bliznica (1881 m) až na druhou stranu do pohoří Horhany se skalnatými vrcholy Chomjak (1542 m) a Sinjak (1665 m).

Pastevci na Bliznici trénují pohyb ve strmém terénu
Pastevci na Bliznici trénují pohyb ve strmém terénu

Bliznica (1881 m) na polonině Svidovec

Další den nás čekal folklórní výjezd gruzavikem do nejlepšího ukrajinského freeridového lyžařského střediska Dragobrat. Dojeli jsme do dolní části střediska a výše jsme už pokračovali pěkně po svých. V tomto jsme byli sami, neboť většina místních se nechává vyvézt až na hlavní hřeben. Samozřejme, maníci v terénních autech jezdí po hřebenech všude možně. Takto jsme potkali bandu asi šesti teréňáků s polskými SPZtkami.

Dlouhý sestup do Kvasů byl velkolepý s krásnými vyhlídkami. Výlet jsme před přesunem do Jasini zakončili stylově s nějakým tím čepovaným pivem.

Důvod, proč jsou některé poloniny rozježděné - v tomto případě banda Poláků v šesti terénních autech
Důvod, proč jsou některé poloniny rozježděné – v tomto případě banda Poláků v šesti terénních autech

Vyhlídkové vrcholy v pohoří Horhany

V propozicích měli účastníci zájezdu výstup na kamenitý vyhlídkový vrchol Chomjak (1542 m). Aby toho nebylo málo, s části skupiny jsem si to prodloužil na další vrchol Sinjak (1665 m). Výstup je pěkný, i když v dolní části to počtem odpočívadel připomíná spíše hřebenovku Hostýnských vrchů, kdy jediným rozdílem je, že na Ukrajině na odpočívadlech v lese nejsou mapy.

Překvapující bylo, jak je tato oblast oblíbená pro dětské tábory, když jsme na sestupu potkali 50+ dětí a vedoucí, kteří šli někam nahoru stanovat.

Tento v oblasti Bliznice nedojel
Tento v oblasti Bliznice nedojel

Hoverla (2061 m) je horší než Václavák

Na nejvyšším ukrajinském kopci jsem už pár let nebyl, a proto jsem vůbec netušil, jaké davy tam mohou být i v pracovních dnech. Koncentrace lidí odpovídala např. Sněžce, když jsou v sousedním Polsku prázdniny. A nebo Václavskému náměstí, když je v jeho horní části hojně navštívená demonstrace.

Výhled na nedokončený hotel v Kvasech při sestupu z Bliznice
Výhled na nedokončený hotel v Kvasech při sestupu z Bliznice

Deštivá Koločava

Většina výjezdů z ČR na Zakarpatskou Ukrajinu nesmí opomenout Koločavu. Tak tomu bylo i u nás, takže v deštivém dnu jsme navštívili kostel sv. Ducha, sovětskou a českou školu, někteří hrob Nikoly Šuhaje a Eržiky. Navečer jsme potom přijeli do Podobovce.

Výhled na Sinjak (1665 m) z parádního vyhlídkového vrcholu Chomjak (1542 m)
Výhled na Sinjak (1665 m) z parádního vyhlídkového vrcholu Chomjak (1542 m)

Vyhlídkový poloninový okruh nad Ráztokou

Travnaté hřebeny v oblasti Podobovce nabízejí spoustu různých výletů. Prvním z nich byla okružní hřebenovka nad obcí Ráztoka, kde se střídaly občasné lesy s krásnými výhledy z horských luk. Zábavné bylo také sledovat vlak, který tady překonává velké převýšení a projíždí několika tunely. Bohužel se tady začal rozšiřovat bolševník v rostlinách velikých i dost přes tři mety (odhad).

Koupání v řece Prut po sestupu z Horhan
Koupání v řece Prut po sestupu z Horhan

Za zbytky radarové stanice na Stij (1681 m)

Poslední turistický den na Ukrajině nás čekala hřebenovka na polonině Boržava. Po necelých pěti kilometrech po nižším vedlejším hřebenu jsme došli k lanovce, kterou jsme se vyvezli o kus výše. O den později bychom to už asi nezvládli, protože se v Podobovci pořádaly závody ve sjezdu na horských kolech.

Pokus o vyfocení vrcholu Hoverly (2061 m) s minimem lidí, nahoře to vypadalo počtem lidí výrazně hůře než na Sněžce či beskydské Lysé hoře
Pokus o vyfocení vrcholu Hoverly (2061 m) s minimem lidí, nahoře to vypadalo počtem lidí výrazně hůře než na Sněžce či beskydské Lysé hoře

Po vystoupení z lanovky bylo hned jasné, kdo je turista a kdo si přijel udělat pár selfie. Naše skupina vyrazila pěšky k vrcholu Gemba (1491 m), zatímco místní nastoupili do terénních aut a náklaďáků a nechali se tam vyvézt. Podle toho také úsek od lanovky na hřeben vypadá – zcela rozježděný.

Výhled ze svahů Hoverly
Výhled ze svahů Hoverly

Po hřebenu jsme šli směrem na Veliki věrch (1592 m), a před ním jsem přemluvil většinu skupiny k pokračování na vyhlídkový Stij (1681 m). Účastníci nelitovali, když stezku vedoucí přímo po hřebenu zhodnotili jako nejlepší úsek celého ukrajinského výletu. Pozitivní dojem kazily zbytky asi radarové stanice na vrcholu.

Dav lidí sestupující a vystupující na Hoverlu od hotelu Zarosliak
Dav lidí sestupující a vystupující na Hoverlu od hotelu Zarosliak

Ukrajinské shrnutí

Výlet poloniny Podkarpatské Rusi se z hlediska počasí a pěších tras po všech stránkách velmi povedl. Zápory byly občas odpadky v horách a davy lidí na Hoverle.

Někteří si na Hoverlu vynesli i kola... následně si je snesli také dolů
Někteří si na Hoverlu vynesli i kola… následně si je snesli také dolů

Během zájezdu na Ukrajinu jsme našlapali přes 115 km, nahoru to bylo 4400 metrů a dolů 6700 metrů. Dvakrát jsme k přiblížení využili gruzavik a na Podobovci lanovku.

Pohodová skupina CK Alpina na svazích Hoverly
Pohodová skupina CK Alpina na svazích Hoverly

Na sestupu z Hoverly
Na sestupu z Hoverly

K turistickému značení se využívají hraniční kameny z dob, když část patřila Československu a část Polsku
K turistickému značení se využívají hraniční kameny z dob, když část patřila Československu a část Polsku

Poučení v muzeu české školy v Koločavě
Poučení v muzeu české školy v Koločavě

Vlak na trati Volovets - Oporets těsně před vjezdem do tunelu
Vlak na trati Volovets – Oporets těsně před vjezdem do tunelu

V nižších polohách se rozvíjí jeden nešvar - bolševník
V nižších polohách se rozvíjí jeden nešvar – bolševník

Výhled na podmračenou poloninu Boržava
Výhled na podmračenou poloninu Boržava

Na části hřebene Boržavy rajtují o sto šest teréňáky a náklaďáky
Na části hřebene Boržavy rajtují o sto šest teréňáky a náklaďáky

Další výjezd stejného vehiklu, tento vozil 1,3 km daleko paraglidisty
Další výjezd stejného vehiklu, tento vozil 1,3 km daleko paraglidisty

Ke startu se chystají i tři rogalisti
Ke startu se chystají i tři rogalisti

Částečně je na Ukrajině i na horách dost velký binec
Částečně je na Ukrajině i na horách dost velký binec

Vrchol Stoj (1681 m) se zbytky asi radarové stanice
Vrchol Stoj (1681 m) se zbytky asi radarové stanice

Výhled ze Stoje přes Veliki Vrch (1598 m)
Výhled ze Stoje přes Veliki Vrch (1598 m)

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org