TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Zimní smíšené běhání kolem beskydské Lysé Hory - to bylo LH24 v roce 2020

Každoročně je Lysá Hora (1323 m) obsypána jeden lednový den spoustou běžců a horalů, kteří se ať už v jednotlivcích nebo ve dvojicích, snaží co nejvícekrát vystoupit na vrchol v rámci čtyřiadvaceti­hodinového závodu LH24. Ten letos připadnul na víkend 18.-19.1.2020. Ve dvojici je to paráda, než parťák dokončí kolo, stihnu ochutnat všechny dobroty z gastra. Sladké, slané, zeleninu i ovoce. To jsem si v jednotlivcích neužila, když jsem kroužila bez přestávek v depu a jedla za chůze svačinky, co jsem si doma nachystala.

Autorka na trati LH24
Autorka na trati LH24

A tak z prvního kola si vybavuji jen rýžový nákyp a z druhého vynikající buchtičky s krémem. Sice mi něco říkalo, že naložit si jich plný talíř asi 1,5 hodiny před střídáním s Ivošem není úplně ten správný nápad, ale chuť byla silnější. Třetí kolo klušu kolem trafa a začíná mě polévat horko. Za odbočkou z asfaltky mě oblévá studený pot a v hangu už asi budu zvracet. Nemyslím na nic jiného, než jak to dobré šodó udržet v žaludku. Povedlo se! No, nechci náš tým ohrozit, tak už si bohužel nedám ani krupici ani žemlovku a pro jistotu zůstanu u polívek.

Ivo na trati LH24
Ivo na trati LH24

Foto: Lukáš Podolák a Jakub Stryk
Více fotografií: Fotogalerie LH24 ZONERAMA

Dole kopcem nejlépe během

Stehna jsem si rozsekala v seběhu už v prvním kole, snažila jsem se to sice ubrzdit, ale když to baví, rozum jde stranou a já Letííím! Vítr ve vlasech, něhové vločky v očích, led, sníh a kameny pod nohama. Turisti uskakují a adrenalin teče proudem! To si do kopce při svém plazení neužiju. Dole škemrám o chladivý krém a objednávám si u Milana soukromou masáž. Pomohlo!

Až na ty křeče ve čtvrtém kole, které mě začínají chytat do šlapek. To už znám, nesmím vůbec zatínat svaly, propínat špičky a tak si tak nějak baletím na gumových nohách. V gastru seberu ze stolu solničku, nasypu si ji do čaje a představuji si vývar. Je po půlnoci, čekám na pokoji na střídání, pouští se do mě zimnice a mám problém spočítat, kdy to vlastně Ivoš asi přiběhne.

Únava mě postupně dobíhá

S postupující únavou a nevyspáním se IQ snižuje na úroveň houpacího koně, a tak si musím na mobilu přepnout čas na ručičkové hodiny a kroužím prstem dokola. Příště si sebou beru papírové parkovací. Ve dvě ráno přibíhá, pár příjemných slov na povzbuzení a vyrážím znova do chumelenice. Z mlhy a tmy se vynořují kolem mátohy závodníků, jen občas prosviští někdo ze špičky.

„Na vtípky nemám náladu, nemáte-li na Ladu, nezdržujte práci naší mototechny, prosím vás Pragovka bejby, zastaralý je to kus, zbytečně moc najezdí, neví co je šlus“ nevím proč zní mi v hlavě zrovna tahle písnička. Kde to jsem? Kudy to jdu?? Ne, tady tím prudkým a dlouhým krpálem jsme určitě nešli! Ještěže jsem si vzala ty delší hole. Visím na nich celým tělem a přitahuji se nahoru. Ve sněhu jsou už vyšlapané prudké schody a do nebe teda nevedou, to vím jistě. Asi tady umřu. A zaobírajíc se myšlenkami na hezký pohřeb se hang najednou narovnává, přicházím na značku a svět je najednou krásnější. Překlušu traverz, ochutnám vodu ve studánce, pár serpentin po sjezdovce a opět kontrolovaně padám až do depa a na půl hodiny do postele. Nevím z čeho, ale mám chuť zvracet už i cestou dolů.

Do posledního kola

Ivoš končí své šesté kolo a já do něj vyrážím. Vtlačím do sebe gel, nějakou guaranu, kofein a Kristýnka mi nabízí své kouzelné gumové Bombusové medvídky, prý ji vždycky nakopnou. Není čas ptát se kdo je kdo a tři zhltnu. Nevím čím to je, snad tou představou posledního kola, tím svítáním, těmi medvídky (jen jestli to nebyly ty z Bogoty s plnými bříšky?), ale kolem trafa pořád klušu, v hangu dokonce i předbíhám, do sjezdovky se raduji z čerstvě zasněžené krajiny a po pípnutí na Lysé vypínám receptory bolesti a užívám si té euforie v seběhu.

Do třináctého kola už Ivo nemusí, ty první nedostihneme a třetí nás nedoženou. A přece jenom si chce šetřit to na podzim operované koleno. Děti nám říkaly, že je nerozum to jít. Ivoš po operaci a mě po zimním bivaku a tahání těžkého batohu na silvestra opět švihlo v zádech. To je tak, když rodiče neposlouchají své děti.
Jaká byla LH 24 v roce 2020?

Druhé místo ve smíšených dvojicích nad 50 let je naše
Druhé místo ve smíšených dvojicích nad 50 let je naše

Klouby mi opět šetřily bačkůrky HOKA, jistotu kroku dodávaly lehoučké hole FIZAN a psychickou podporu dodávali všichni fandící známí, neznámí, příbuzní a sympatičtí pořadatelé na kontrolách. Díky všem za silný zážitek! A tobě Ivoši, žes mě opět vytáhl na trochu delší procházku.

Propozice a výsledky https://www.lh24.cz/…zice-zavodu/

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org