TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Vynikající lyžařské a freeridové středisko s výhledem na Grossglockner nedaleko Lienze - Heiligenblut

Ve dnech 22. až 28. února 2010 jsem byl jako vedoucí lyžařského výletu CK Alpina pod názvem Rakousko – lyžování a snowboarding na Molltalském ledovci. Jako první jsme zavítali do lyžařského střediska Heiligenblut, kde bylo první den mlhavo až polojasno, zato poslední den slunce pálilo o sto šest. Co a jak se dá v něm a jeho okolí dělat je blíže uvedeno tady.

Lyžařské tratě a vleky v Heiligenblutu
Lyžařské tratě a vleky v Heiligenblutu – plná verze je tady Heiligenblut – ski pisten

Odkazy:
Heiligenblut
S CK Alpina za lyžováním a freeridem do okolí rakouského Lienzu koncem února 2010
Heiligenblut na serveru WildCat.cz

Ski route 2 z vrcholu Shareck – 2604 m – do Fleissalmu – 1809 m
Ski route 2 z vrcholu Shareck – 2604 m – do Fleissalmu – 1809 m

Lyžařské středisko Heiligenblut se rozkládá nad stejnojmennou obcí v nadmořských výškách 1301 m až 2909 m, a v poslední době v něm byly moderznizovány některé vleky. Interaktivní mapka střediska Heiligenblut Grossglockner Top of Austria zobrazuje jenom vyznačené upravované a neupravované sjezdové tratě. Z těch neupravovaných jsou všechny výborné, a zvláště stojí za to Ski route 2, která vede z pod vrcholu Schareck (2604 m) k dolní stanici čtyřsedačky Fleissalm (1809 m) s převýšením téměř 800 metrů.

Vrcholový kříž na Gjaidtroghöhe – 2989 m
Vrcholový kříž na Gjaidtroghöhe – 2989 m

Chybou trochu je, že k dalším sjezdu je potřeba napřed sjet vláčkem Tunnelbahn na Rossbach (1752 m) a následně kabinkou zpátky na Schareck. Nebo druhou variantou je zůstat v této části střediska a čtyřsedačkou Fleissalm se dostat do výšky 2470 metrů a přesednout na kotvový vlek do výšky 2902 metrů – Hochfleis. Kromě značených sjezdovek – upravovaná 11 a neupravovaná 3, je z Hochfleisu spousta dalších vynikajících sjezdů volným terénem. Od horní stanice kotvy je to už jenom co by kamenem dohodil na nejvyšší vrchol střediska – Gjaidtroghöhe (2989 m). Na něm je i zaplněná vrcholová kniha.

Vrcholová kniha na Gjaidtroghöhe je úplně popsaná
Vrcholová kniha na Gjaidtroghöhe je úplně popsaná

V době naší přítomnosti se v horní části vlevo uvolnily ať už po mechanickém zatížení nebo samovolně splazy a malé laviny. K poježdění jsou svahy různého sklonu, průjezdy mezi skalkami, případně občas nějaké hopsání.

Při návratu do hlavní části střediska kolem vrcholu Schareck (2604 m) stojí za návštěvu, hlavně po novém sněžení, oblast kabinkové lanovky Panoramabahn a kotvy Viehbühel. Úvodní krátký úsek ze Scharecku je označen jako černá sjezdovka, a opravdu prních pár desítek metrů je hodně ukloněný zmrzlý padák. Níže to přechází v červenou. Klasická červená sjezdovka vede obloukem. K dolní stanici kabinky na Fallibchlu (2200 m) je nepřeberné množství sjezdů ve volném terénu.

Těsně pod hranou svahu jsou patrné lavinové odtrhy, v pozadí Grossglockner
Těsně pod hranou svahu jsou patrné lavinové odtrhy, v pozadí Grossglockner

Ještě lepší, i když o hodně kratší, se mi zdály volné terény dostupné z kotvového vleku Viehbühel do výšky 2420 m. Při pohledu nahoru byly kolem modré sjezdovky 8 různé krátké sjezdy, ale vpravo od kotvy to vypadalo velmi dobře. Je tam trochu skalnatý terén a po novém sněžení tam vzhledem ke sklonu svahů padají laviny. Snad deset jízd jsem tak poslední den věnoval lyžování v čerstvě spadnutých lavinách, na kterých se lyže Movement Iki výborně osvědčily.

Celkový přehled splazů a lavin pod Hochfleissu – 2902 m
Celkový přehled splazů a lavin pod Hochfleissu – 2902 m

Běžecké lyžování

V samotném středisku s využitím není podle mých skromných odhadů vůbec nic. Možná se dá částečně pro výškový kopcovitý trénink využít Ski route 1 od dolní stanice kabinky Fallbichl (2200 m) k horní stanici kabinkové lanovky z Heiligenblutu na Rossbach (1752 m). Tato trasa je zároveň naznačena jako sáňkařská dráha, takže to asi docela pojede. Na pláních kolem Fallbichlu (2200 m) se dá také poběhat na běžkách na menších okruzích – pravděpodobně se to neupravuje.

Heiligenblut je obklopen protilavinovými zábranami
Heiligenblut je obklopen protilavinovými zábranami

Mnohem lepší je ovšem situace s běžeckým lyžováním přímo v údolí na březích říčky pod Heiligenblutem. Stopy jsou velmi dobře upravené a je možné se na nich snadno uběhat.

Výhled na Grossglockner z kabinkové lanovky
Výhled na Grossglockner z kabinkové lanovky

Závěr

Středisko Heiligenblut je z hlediska upravovaných tratí vhodné od začátečníků po středně pokročilé (jako černá je označen pouze jeden krátký úsek). Na neupravovaných tratích a ve volném terénu se dokonale vylyžuje zájemce na jakékoliv úrovni schopností sjezdu. Vřele doporučuji, zvláště potom po novém sněžení.

Uprostřed vrcholová stanice Viehbühel – 2420 m, před ní lavinové svahy
Uprostřed vrcholová stanice Viehbühel – 2420 m, před ní lavinové svahy

Svah z pod Scharecku k Fallichlu, traverzem je červená sjezdovka
Svah z pod Scharecku k Fallichlu, traverzem je červená sjezdovka, přímo z pod horní stanice lanovky potom v textu zmiňovaná černá

Uměle vyvolaná malá lavina po mechanickém zatížení
Uměle vyvolaná malá lavina po mechanickém zatížení

Rozježděná horní část z Viehbühelu – 2420 m
Rozježděná horní část z Viehbühelu – 2420 m

Čerstvá laviniště byla vynikající na nácvik jízdy
Čerstvá laviniště byla vynikající na nácvik jízdy v proměnlivých podmínkách od tvrdého podkladu, po němž lavina ujela, až po lavinový nános

Odtud dolů, konec úvodního traverzu na Ski route 2
Odtud dolů, konec úvodního traverzu na Ski route 2

Už se to valí dolů kopcem
Už se to valí dolů kopcem

Volným terénem s výhledem na Grossglockner
Volným terénem s výhledem na Grossglockner

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org

 
 
160x600afil-awards.jpg
ladiran-160x600.jpg