TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Možnosti freeridu na Mölltalském ledovci při výletu CK Alpina do okolí Lienzu na konci února 2010

Ve dnech 22. až 28. února 2010 jsem byl jako vedoucí lyžařského výletu CK Alpina pod názvem Rakousko – lyžování a snowboarding na Molltalském ledovci. Při návštěvě Mölltaler Gletscher – Erlebnis 3000! nám nevyšlo počasí, takže v horních partiích byla hustá mlha, která se níže rozplynula a chvílemi bylo vidět i kousek modré oblohy. Špatná viditelnost způsobila, že z volných terénu byla plnohodnotně vyzkoušena pouze Variante začínající za chatou Duisburger Hütte (2573 m).

Mapka tratí na Mölltalském ledovci
Lyžařské tratě a vleky na Mölltalském ledovci – plná verze je tady Mölltaler gletscher – ski pisten

Odkazy:
Mölltaler Gletscher – Erlebnis 3000!
S CK Alpina za lyžováním a freeridem do okolí rakouského Lienzu koncem února 2010

Restaurace a jiné na Mölltalském ledovci
Restaurace a jiné na Mölltalském ledovci

Jak je uvedeno výše v anotaci, na ledovci a hlavně v jeho horních partiích byla v době naší návštěvy 24. února špatná viditelnost, místy difúzní světlo, takže na lyžování mimo sjezdovky nebylo moc pomyšlení. Z mnoha vhodných sjezdů volným terénem, ať už v přehledu sjezdových tratí značených nebo neznačených, jsem jezdil pouze Variante z poza chaty Duisburger Hütte (2573 m)dolní stanici Eissebahn. Po počáteční úzké části za chatou se svah níže rozšířil a jeho sklon vzrostl, takže sjezdy byly výborné. Navíc, bylo to poblíž lanovky, a předem se to tak dalo i při špatně viditelnosti prohlédnout. Na druhou stranu od Eissebahn (tj. vpravo od ní) jsou krásné svahy prokládadné skalkami a různými sklony svahů. Bohužel, samotného se mi tam při špatné viditelnosti nechtělo.

I na ledovci je občas nutné zasněžování
I na ledovci je občas nutné zasněžování

Paradoxní je, že jak v tištěných propagačních materiálech, tak i v online mapě vleků a sjezdovek Mölltaler gletscher – ski pisten jsou některé uvedeny chybně. Například černou sjezdovku 8 poblíž sedačky Panoramabahn Klühspies by v terénu nenašel nikdo – jednoduše neexistuje.

Chata Duisburger Hütte s kabinkovou lanovkou v pozadí
Chata Duisburger Hütte s kabinkovou lanovkou v pozadí

Zklamáním byla červená sjezdovka číslo 9, která je červená pouze kousek v dolní části, jinak je to široká placka. Podobně je silně nadhodnocená černá číslo 10, jež by mohla splňovat parametry černé sjezdovky pouze v blízkém okolí chaty Duisburger Hütte (2573 m), jinak je na pomezí modré a červené.

Neznačený terén Variante začínající u Duisburger Hütte
Neznačený terén Variante začínající u Duisburger Hütte (2573 m)

Běžecké lyžování

Na běžky je jen a pouze krátký dvoukilometrový okruh v okolí jezera Stübele See (2200 m), což při ceně za zpáteční lístek z údolí k ledovci téměř 17 EUR je trochu málo. V údolí pod lanovkou není k běžeckému lyžování vůbec nic.

Učitel s žáky ze základní školy nebo prváky na střední škole chtěl najet do Variante
Učitel s žáky ze základní školy nebo prváky na střední škole chtěl najet do Variante, učitel s nimi najel na začátek, pak se jakože zeptal, kdo se bojí jet, a jeden z žáků se přihlásil… takže se zase vrátili na sjezdovku, čekali jsme ovšem jakým způsobem by to plužili dolů, aspoň podle jejich předchozí jízdy

Závěr

Středisko Mölltaler Gletscher – Erlebnis 3000! je z hlediska upravovaných tratí vhodné od začátečníků po mírně pokročilé. Neupravované tratě jsem neměl možnost plnohodnotně vyzkoušet, jezdil jsem jenom jednu, na další nebylo vidět. Za pěkného počasí a při možnostech lyžovat ve volném terénu, kde člověka napadne, je Mölltalský ledovec zřejmě vynikající. Na běžky to naopak vůbec není.

Německy a slovensky psaný jídelní lístek na Duisburger Hütte
Německy a slovensky psaný jídelní lístek na Duisburger Hütte

Náhled zhora na Variante pod Duisburger Hütte – 2573 m – k dolní části Mölltalského ledovce
Náhled zhora na Variante pod Duisburger Hütte (2573 m) k dolní části Mölltalského ledovce

V plné jízdě na big footech ve Variante
V plné jízdě na big footech ve Variante

Sklon svahu ve Variante byl místy větší než malý
Sklon svahu ve Variante byl místy větší než malý

Podobné články

Komentář

 1. Pechy - 19. březen 2010, 12:27 #

  Trochu musím nesouhlasit s autorem. Nevím jaký je autor lyžař a co preferuje, ale středisko je naprosto ideální pro výuku čistě! řezaného carvingového oblouku. Široké sjezdovky s dostatečným prostorem pro vyvezení se v krátkém i dlouhém oblouku.Co se týká počasí tak je to hold ledovec. Já jsem tam měl několikrát absolutní azuro s Glocknerem na dosah bohužel, také absolutní peklo.Pro skialpinismus vyhledávané místo jen hold to počasí je loterie. Chata Duisburger Hütte je obdobou kamenky z Chopku a i personál má hodně blízko k lezení a šlapačkám. Mohu jen doporučit pro jedince, kteří si zabalí sjezdovky i šlapačky a má je rádo počasí.

 2. palic - 19. březen 2010, 16:03 #

  [1] Jaký jsem lyžař? :-D Jezdím od tří let, pár let jsem učil v lyžařské škole a od roku 1995 jezdím na skialpech po Evropě a Asii – nejvýše v 7050 metrech na Piku Lenina. Tj. jsem schopen sjet cvičnou loučku. Můžu se zeptat, které že to sjezdovky na: http://ski.intermaps.com/…letscher.swf splňují „ideální pro výuku čistě řezaného carvingového oblouku“ – řekl bych, že tak sjezdovky číslo 1 a 2. Oproti dalším střediskům poblíž jako Heiligenblut a Kals-Matrei je co se sjezdovek týče, Mölltal jednoznačně nejslabší…

 3. Matus - 20. březen 2010, 21:37 #

  Palici, chcel by som ta poprosit, aby si cenzuroval tento web, najma komentare (pochopitelne, okrem mojich).

  Myslim, ze nejeden drsny skialpinista a freerider (t.j. majitel tazkych lyzi a smiesneho oblecenia) ma mierne zaludocne problemy pri citani slovneho spojenia „karvingovy oblouk“.

  Urcite sa zhodneme na tom, ze lyzovanie v horach by mal byt suboj – 90% lyzovania je v shit podmienkach. Dovodom je okrem masochizmu to, ze potom si o to lepsie vychutname tych par ortodoxne nerezanych a uplne nekarvingovych oblukov v prasane.

  Samozrejme, aj medzi drsnymi skialpinistami sa najdu jedinci, ktori sa v nudzi lyzuju za pomoci vlekov. Lenze aj vtedy sustredim maximalne usilie na vyhnutie sa upravenej zjazdovke a comukolvek co sa podoba na karvingovy obluk.

  Osobna poznamka: palic, ty si zacal lyzovat az ako trojrocny? Co si robil tie tri roky? Voskoval a lestil lyze? Tolko premarnenych sezon! Ja som tych sezon presral asi 4, takze viem co hovorim.

 4. kastanek - 1. duben 2010, 17:11 #

  Pánové,pánové,co máte z toho hádání a navzájem se ponižování!Na­hoře,kde v tu dobu asi nebylo vidět-je sjezdovka parádní,další dobrá sjezdovka je tam vedle té starší dvojsedačky.Ty esa co ta trénují na podzim v branách ví proč tam jsou-jmenovat nebudu,ale asi by jste se divili .Já znám tuto celou oblast docela dobře(myslím,že asi líp jak vy) od Molltaler gletscher, Heiligenblut,Kals atd. Mám projeté celé Korutany a Ostirol a znají mě aj místní:-)To machření co se freeridu atd. týče je dost zcestné-aj freeridový profíci jezdí a trénují na sjezdovce,když ještě nejsou podmínky:-)Jo a ta černá existuje,ale je to taková ta klasa sjezdovka která se neupravuje a jezdí ji právě lidi co si chcou vyzkoušet jízdu po něčem jiném než je upravená sjezdovka a nejsou tak zkušení popřípadě nemají vybavení atd. na volný terén!

 5. Jiří - 11. březen 2015, 14:10 #

  Tento ledovec mám strašně rád. Dá se tam jezdit fakt velmi často a brzo. Líbí se mi molltal i kvůli jeho poloze, je tam super příroda.

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org

 
 
kansas-160x600.jpg
ladiran-160x600.jpg