TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

První prosincová neděle 2016 na skialpech na malofatranském Velkém Kriváni (1709 m)

Neděle 4. prosince 2016 slibovala podle předpovědi počasí slunce a mírný vítr v hřebenových partiích Malé Fatry. Předchozí silné sněžení doprovázené silným větrem zaručovalo, že zatímco hřeben bude vyfoukán, tak níže po obou stranách hřebene bude sněhu dostatek. Což se také potvrdilo.

MTB výlet na vrcholy VKV - Lázy (580 m) a Kelčský Javorník (865 m)

V rámci cyklistické Vrchařské koruny Valašska (VKV) je řada zajímavých kopců a výlety na některé z nich se dají propojit v rámci jednoho výletu. Nejinak tomu je i u dvojkombinace Lázy (580 m) a Kelčský Javorník (865 m). V pátek 29. září 2016 jsem se tak krátce provětral přes oba tyto kopce.

Úvod do telenovely Nahoru a dolů Hedvábnou stezkou v Dobrém ránu

Ve čtvrtek 8. září 2016 začíná běžet sedmidílný seriál ČT a Beton Ski Teamu (martin Šťourač a Karel Svoboda) Nahoru a dolů Hedvábnou stezkou, který vznikl na základě osmiměsíční cesty One World Two Skis s Ponorkou po Hedvábné stezce v průběhu roku 2015. V sedmi čtyřicetiminutových dílech se máte na co těšit. Představení je tady.

Letná dovolenka v Laponsku 2015 - splavovanie Ivalojoki a trek v Kevo

Plán na tohtoročnú letnú dovolenku bol Balkán alebo Fínsko. Nakoniec vyhralo Fínsko (keďže na Balkáne sme boli všetci v zime a na jar), a vzhľadom k tohtoročným neznesiteľným teplotám až k 40 C, to bola výborná voľba. A tak sme sa v 5-člennom zložení vybrali začiatkom augusta letecky z Prahy smer Ivalo, s prestupom v Helsinkách.

Telemarkování na svazích Mt. Shasta (4317 m) v Kalifornii

Mt. Shasta je se svými 4317 metry nejvyšší sopkou v Kalifornii, což z tohoto vrcholu v severní Kalifornii dělá velmi populární místo s množstvím různorodých terénů pro všechny druhy lyžování a snowboardingu ve volném terénu od začátečníků až po vyznavače velmi strmých sjezdů. My máme v oblibě telemarkové lyžování.

Testování zimních věcí pro SvětOutdooru a TuleniPasy.cz bez zábran

Při pročítání recenzí, testů a různých zkušeností s výrobky určenými pro pohyb a pobyt ve volné přírodě na webech SvetOutdooru.cz a TuleniPasy.cz mnohého čtenáře asi napadne, co a jak s těmito věcmi testéři provádějí. Odpověď je jednoduchá – snaží se co nejvíce zjistit o praktickém použití toho, co mají vyzkoušet.

Povánoční lezení a lyžování v prašanu i na kamenech v okolí Chaty pri Zelenom plese

Ve dnech 26. až 30. prosince 2014 jsme pobývali na tradičním horolezecko-skialpinistickém memoriálu 155. horolezeckého oddílu Vsetín ve Vysokých Tatrách. Tentokrát jsme se pohybovali v okolí Chaty pri Zelenom plese. Předchozí počasí přívalům nového sněhu nepřálo, ale stejně jsme si lyže vzali s sebou.

Ohromný boom lavinových batohů. Vyznáte se v aktuální nabídce?

Lavinový batoh je jedinou aktivní lavinovou pomůckou v současnosti, která po pádu laviny s vysokou pravděpodobností umožní zasaženému zůstat na povrchu nebo jen lehce přisypán. Na veletrhu ISPO 2014, kde byly představovány novinky zejméne na letošní zimu, jsme si všimli, že lavinové batohy zažívají obrovský „boom“. Není tedy na škodu seznámit se s dostupnými systému a s jejich pro a proti.

Lavinu neodpružíš – zvlášť ne tu základovou jako na Nockspitze

Uděláš oblouk doleva a oko periferně zahlédne něco nezvyklého – prasklinu rozebíhající se napříč celým svahem. Mozek Ti nejdřív říká, že to je ledovcová trhlina. Ale hned se opravuje – jsi ani ne ve 2500 metrech a pod sebou máš jen asi 30cm sněhu. Rychle Ti dochází, že jsi právě odřízl celý svah a svezeš se v základové lavině…

Skialp a freeride metodika 2 – základní pojmy

Po obecném uvedení do problematiky sjezdových technik je na řadě upřesnění nejčastěji používaných pojmů u skialpinismu a freeridu. V metodice sjezdu na lyžích, stejně jako při výstupech a obecně jakémkoliv pohybu na lyžích se často opakuje několik základních pojmů. Aby nedošlo k případnému nedorozumění, některé z těchto pojmů uvedeme.

Za kormidlem nejrychlejších plachetnic na říjnovém moři

Plachetnice typu klipr se v 19. století využívaly k obchodním účelům. Díky jejich konstrukčním vlastnostem – štíhlosti a délce dosahují totiž rychlosti až 21 uzlů (1 uzel = 1,852 km za hodinu ) a jejich kolébkou je právě Holandsko. Většina těchto plachetnic jsou zrekonstruované stoleté lodě, kterým s postupem času přibyl i motor pro případ bezvětří nebo usnadnění manipulace v přístavech.

Gervasutti kuloár na Mt. Blanc du Tacul je strmou skialpovou lahůdkou nejenom v květnu

Po předchozím rozlyžování se na Hoher Sonnblicku a ve východním žlabu Mt. Maudit (Beton Ski Team byl na začátku května v Rakousku a Chamonix) ještě dále zůstáváme v Chamonix. Začátkem května 2014 prší, a proto vydatně odpočíváme v hotelu Rolba Inn. Počasí se zase lepší a je třeba zmizet pryč z toho civilizačního humusu.

Skialp metodika 1 – úvod do technik sjezdu

Ve volném terénu nikdo nikdy nikomu nezaručí vynikající sněhové podmínky v rámci jednoho sjezdu nebo v průběhu jednoho dne. Naučit se lyžovat ve značně proměnných sněhových podmínkách je základním úkolem každého, kdo se chce pustit dál od betonových povrchů současných sjezdovek. Na webu TuleniPasy.cz tak začíná metodický seriál zaměřený na pohyb ve volném terénu.

Švédské outdoorové značky z oblasti Jämtlandu patří mezi nejlepší na světě

Nejlepší způsob, jak přesvědčit ostatní o výjimečnosti produktů, je vyzkoušet je na vlastní kůži. A tak se ve švédském Östersundu rozhodli zorganizovat JOE – Jämtland Outdoor Experience, tedy testování produktů od firem, které z tohoto města a jeho okolí pocházejí – Hilleberg, Klättermusen, Lundhags, Woolpower.

Tragédie skialpinistické expedice Dynafit Double 8 kousek pod vrcholem Shisha Pangma (8013 m)

Před sedmou hodinou ráno 24. září 2014 byli během výstupu smeteni lavinou 100 výškových metrů pod vrcholem Shisha Pangma (8013 m) dva členové skialpinistické expedice Dynafit Double 8 – Andrea Zambaldi (32) a Sebastian Haag (36). S lavinou lětěli asi 600 výškových metrů přes strmé ledovce bez šance na přežití.

« Novější | Starší »
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org

 
 
160x600afil-awards.jpg
ladiran-160x600.jpg