TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Samovolná lavina v pohoří Prokletije v Černé Hoře dne 21. 3. 2010

V druhé polovině března 2010 jsme v menší skupině navštívili pohraniční oblast mezi Černou Horou a Albánií v rámci skialpinistického KAMA SNOW CAMP 2010 Monte Negro. V pohoří Prokletije nás čekalo krásné a teplé počasí, což mělo za následek změknutí silné povrchové vrstvy sněhu a spousty padajících lavin.

Zajímavé přednášky na XX. Pelikánově semináři, Milovy 10. října 2009

Druhý říjnový víkend pořádala Společnost horské medicíny ČR na Vysočině jubilejní XX. Pelikánův seminář (program v pdf) věnovaný aktuálním problémům horské medicíny. Původně měl být program od deváté hodiny ráno do páte odpolední, ale hned na úvod se ukázalo, že se bude končit pozdě večer, neboť avizovaných 15 minut na příspěvek nějak nestačilo. Bylo to dobře, neboť přednášky byly velmi zajímavé. Níže jsou subjektivní postřehy k přednáškám.

Lavinový test - seříznutí svahu lyžemi

Testování stability sněhové pokrývky je jednou z nejdůležitějších činností před samotným sjezdem ve volném terénu. Kromě nejvíce známých testů jako je zjištění sněhového profilu, klouzavý blok, Norská sonda a další, je možné použít i některý z aktivních testů přímo zatěžujících svah, který se má sjíždět. Výborným aktivním testem je seříznutí svahu lyžemi. Jak to správně provést je popsáno níže.

Lavinový test - utržení převěje

Testování stability sněhové pokrývky je jednou z nejdůležitějších činností před samotným sjezdem ve volném terénu. Kromě nejvíce známých testů jako je zjištění sněhového profilu, klouzavý blok, Norská sonda a další, je možné použít i některý z aktivních testů přímo zatěžujících svah, který se má sjíždět. Asi nejlepším aktivním testem je zatížení svahu hmotou o hmotnosti a velikosti přesahující lyžaře – utržení převěje, spuštění sněhové koule, apod. Jak to správně provést je popsáno níže a ukázáno na fotkách z výletu Pyreneje 2008 – skialpinismus zalitý sluncem.

Březnová lavina pod Voisthaler Hütte skončila dobře

Předpověď na víkend slibovala přiměřené počasí a tak nebyl důvod nevyrazit do bližších kopců na výlet. Nic nenasvědčovalo tomu, že by to měl být výlet jakkoliv speciální, byť bylo jasné, že to nebude „skialp s pivem a sluníčkem“ jako minulé víkendy. A také nic nenasvědčovalo tomu, jaký průser se má stát…

« Novější |
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org

 
 
160x600afil-awards.jpg
ladiran-160x600.jpg