V malé přednáškové místnosti Fakultní nemocnice v Motole uspořádali pracovníci Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství druhý díl semináře zaměřeného na různé sportovní aktivity dětí i dospělých. V odpoledních hodinách 14. listopadu 2019 se přednášková místnost zcela zaplnila na téměř čtyři hodiny přednášek a metodických videí.
Jak na sportování všedního dne u non-DPŠ a DPŠ
Osm přednášejících si připravilo přednášky na aktuální témata ze sportu a výživy. V úvodní přednášce doc. MUDr. Jiří Radvanský, CSc. seznámil přítomné s obecnými zásadami zdravého sportování a jeho důležitosti v rámci prevence různých civilizačních chorob, včetně diabetu a Alzheimera. Díky dokonalému přednesu doc. Radvanského si každý přítomný uložil hluboko v paměti zkratky dPŠ a DPŠ, tj. dítě Pohybu se Štítící a Dospělý Pohybu se Štítící. Každé dítě má přirozené rádo pohyb a záleží jen a pouze na rodičích a vnějších vlivech, zda z něj bude non-dPŠ nebo dPŠ. V přednášce byly také nastíněny možnosti překlopení dPŚ a DPŠ na non-d/DPŚ jedince včetně upozornění, že to může být hodně náročné.
Chcete-li dlouho vydržet pohybliví, začněte se kamarádit
s fyzioterapeuty
Byl představen experiment s DPŠ v Anglii, kde v rámci prevence u začínajících diabetiků bylo sto lidem nabídnuto zdarma elektrokolo s komplexní technickou podporou na dobu čtyř měsíců. Ze sto lidí projevilo zájem dvacet mužů a žen. Výsledky jejich čtyřměsíčního „sportování“ byly tristní. Muži najeli ne elektrokole v průměru týdně 20 km a ženy 5 km! Součástí výzkumu bylo i sledování „procházek“ respondentů, což znamenalo maximálně 3× týdně šouravou chůzí 1 km za čas 16 minut. Evidentně to byli všechno jedinci v kategorii DPŠ.
Kazuistika Oldřicha Chramosty k napravení špatného držení těla a
horší pohybové dynamiky
Oldřich Chramosta z Centra pohybové medicíny Pavla Koláře představil úpravu pohybových vzorců společně s rozvojem stability a mobility u fotbalisty staršího školního věku s měřitelným pokrokem: „Zakomponováním prvků metody DNS do přípravy hráče kopané, akcentujíc rozvoj dynamiky a akcelerace, lze dosáhnout prokazatelného výkonnostního rozvoje.“
Problematika palubových sportů z pohledu Jakuba Nováka
Sportům v halách se podrobně věnoval Jakub Novák, který uvedl hlavní rizika florbalu, ale i dalších halových sportů. Představil možnou prevenci úrazu kyčlí, kolen a kotníků. Jakub Novák je bývalý extraligový hráč florbalu je nyní fyzioterapeutem Českého svazu pozemního hokeje, Centra pohybové medicíny Pavla Koláře a Tělovýchovného lékařství FNM.
Podle BMI trpěl Schwarzeneger značnou nadváhou…
Tělovýchovný lékař Michal Procházka z Oddělení TVL a Centra pohybové medicíny Pavla Koláře rozebral obezitu, pohyb, BMI, Fit & Fat koncept. „Sportovní výkon má jednoznačnou odezvu ve skladbě jídelníčku. Kvalitní přednáška o stravě proto na našem semináři nesmí chybět.“
Co si odnést domů? Kašlete na zadek a stehna, řešte
Váš pas!
Po přestávce nastoupila triatlonová sekce Kraul (Klára Kučerová – plavání), Dupat (Jan Dubec – kolo), Run (Ondřej Růžek – běh) a Pain (Jan Pokorný – posilovna). "Benefity vodního prostředí pro pohybovou aktivu jsou dávno známé. Je však plavání vhodné pro všechny? Jaké jsou jeho výhody a limity? A raději kraul, nebo znak? To vše přednášela a na videích zdůraznila fyzioterapeutka a někdejší závodní plavkyně Klára Kučerová.
Klára Kučerová a plavání
Jan Dubec podrobně rozebral vše ohledně cyklistiky z hlediska různých somatotypů. Posed na kole, jeho úprava, různé druhy šlapání, nášlapné pedály a horké novinky z oblasti sedel.
S Janem Dubcem podrobně o kolo a jeho přizpůsobení uživateli
Specialista na diagnostiku a terapii běžeckých obtíží Ondřej Růžek se ve svém příspěvku zaměřil na „čerstvý vítr do často vadnoucích principů rozvoje běžecké lokomoce“. Nadčasová a vtipná přednáška se nesla v duchu „Analogové budíky jsou dávno v muzeích, frčí bezdotykové obrazovky. Pojďme společně měnit přístupy v běžeckém tréninku, ať nejsme taky retro.“
Já ale neumím běhat se snažil vyvrátit Ondřej Růžek
Lékař Jan Pokorný se zaměřil na obecný přístup
k doplňkovému tréninku v posilovně „Do posilovny poučen“:
Kondiční zvedání břemen a vlastní váhy má své limity a dané zásady.
Cvičíme skutečně tak, abychom dosáhli kýžených výsledků? Přehled
obecných zásad a doporučení odporového tréninku nejen v posilovně.
Konkrétnost a praktičnost z úst jednoho z nejrychlejších motolských
sprinterů, jemuž je výbušnost a rychlost v tréninku vlastní.
Jan Pokorný rozebral co a jak dělat v posilovně
Schody na 2. LF UK a FN Motol
Sametová zeď a nad ní nesametový nápis z dob ČSSR
Podzimní seminář Sportování všedního dne 2019 byl ve všech ohledech výborný. Přednášející měli skvěle připravené prezentace i výborný přednes okořeněný notnou dávkou vtipu, díky jemuž posluchači odcházeli úplně nadšeni.