TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Prodloužený freeridový víkend v Rakousku

Ve dnech 5. – 8. března 2010 jsem odjel s partou lidí z Přerova a okolí do Rakouska. Začátek celé akce pro mě byla střelba naslepo, protože jsem nikoho z nich neznal a pouze jsem odpověděl na jejich inzerát s nabídkou spolujízdy, vyvěšený na spřáteleném webu powderline.cz. Nakonec vše vyšlo skvěle, lidi, sníh a dokonce i počasí.

Kitzbuhel
Kitzbuhel

Ve čtvrtek odjíždím do Přerova, resp. do Brodku u Přerova, kde mě vyzvedává organizátor celé akce Vašek. Odjíždí se sice až v pátek, ale jelikož bych se do Přerova brzy ráno nedostal, nechává mě Venca přespat u sebe. Ráno vše balíme do VW Caravelle a vyrážíme ve složení 3 freeriders a 4 sjezdovkáři.

Už kolem 12 hodiny jsme v prvním středisku, jehož jméno nebudu prozrazovat. Je malé, volné terény ideální a dostupné z lanovek. A hlavně žádní lidi v nich. Rozoráváme každou volnou plochu, hlavně na pláních, ale na focení je bohužel mlha. Občasný problém působí lehká difůzka, takže o držkopády a vzdušné kreace nouze není. Taky mi ujíždí lyže, dobrých 300 metrů, než se zastavuje v závěji. Dojezd k ní v hlubokém a na jedné lyži je velice zábavný, hlavně pro okolí. Večer se přesouváme na ubytko a hned spát.

Dušan si to práší v husté chumelenici
Dušan si to práší v husté chumelenici

V sobotu padá rozhodnutí na Kitzbuhel, protože tam poslední dny sněžilo a má sněžit dál. Nakonec zde trávíme icelý zbytek pobytu. Vašek s Dušanem místní terény znají, tak není problém si skvěle zajezdit i v mlze a silném větru. A právě vítr nám nakonec mění plány, protože v celém středisku se zastavují lanovky a my se tak dolů vydáváme neoficiální freeride zónou pod vysutou lanovkou. Původně jsme ji chtěli dát až další den kvůli čerstvému sněhu, ale nakonec je vše OK a my si užíváme nádherný sjezd. Jen v dolních partiích není v lese moc sněhu.

Lesíky a pařízky
Lesíky a pařízky

V neděli je proměnlivé počasí a tak jezdíme na pláních, dokud nepadá mlha a pak se přesouváme do lesíků. V celém středisku je spousta lyžníků na fat-skis, tak je vše brzy rozježděné. Naštěstí kluci vždy vyrukují s novým spotem, kde je prašanu stále dostatek.

Nerozježděné spoty i po víkendu
Nerozježděné spoty i po víkendu

Závěrečné pondělní ježdění je prosluněné, ale už v nedostatku prachového a zároveň nerozježděného sněhu. K polednímu už sníh na jižních stranách těžkne, takže se relativně brzy vrháme na závěrečný sjezd do údolí. Volíme jinou variantu než včera a předevčírem, a tak je poslední úsek velice zajímavý. Jak sklonem, tak (ne)stabilitou sněhu. Vrstvu prašanu uřezávám prakticky hned a další pokračování je už pouze po zmrzlém základu. Cesta domů je pak již malým vysvobozením, protože po 4 dnech v prašanu a ježdění od rána do večera jsme docela unavení.

Krásný neprojetý hřebínek s horším přístupem – Čertík
Krásný neprojetý hřebínek s horším přístupem – Čertík

Venca v plné rychlosti
Venca v plné rychlosti

Prach
Prach

Prach
Prach

Závěrečný sjezd
Závěrečný sjezd

Čertík Bertík – www.mill.cz
Čertík Bertík – www.mill.cz

Podobné články

Komentář

 1. Matus - 29. březen 2010, 22:15 #

  Chalpci, prajem vam, zalyzujte si kym nemate deti!

 2. Zevl - 31. březen 2010, 18:46 #

  Matus: Deti mame a porad lyzujem.

  Čertík: Super fotky a peknej clanecek, doufam ze s nama zas pojedes.
  PS: Venca ma od te doby porad v ruce nebo na prilbe kameru :-D

 3. kastanek - 2. duben 2010, 08:06 #

  Pěkné.Chtěl jsem se jenom zeptat-ty vaše permice platí po Molltaler(ten už tam neplatí že)a končí to sportgasteinem?Kdy­by jste mohli prosím internetové stránky o té Salzbur..... permici,abych věděl co jsou tam za možnosti.Zatím dík-až se dá Karel do kupy a bude lepší zima ,tak dáme ten Shareck-sport…:-)

 4. karel - 3. duben 2010, 16:05 #

  Ahoj Kaštánku, permice je salzburgersuper­skicard a platí i pro Moelltal, který má velký význam na podzim a na jaře :-) Info o skipasu je na http://www.salzburgersuperskicard.com . Je tam i seznam středisek, mapka, ceny, atd. A co Shareck – ten letos vzdáváš ? Určitě to bude i letos ještě sjízdné. Ale příští sezonu určitě už se mnou !!

 5. kastanek - 4. duben 2010, 19:08 #

  Díky moc-už sem si to obhlídl a prozkoumal od spodu,ale sám to nepojedu,aj kdyby to sjízdné bylo-to je zas zbytečný risk a asi bych z toho neměl dobrý pocit,je rozdíl jed a jed:-).Takže dám přednost jiným vyhlídlým lajnám-sice o hodně kratším než tato,ale budou z největší pravděpodobností čisté a půjde mě vidět,kdyby se stal nějaký průser-člověk nikdy neví!Tak zatím zdar a dej se brzo do kupy!Do budoucna s tím určitě počítám:-)

 6. vašek - 6. duben 2010, 10:22 #

  Sjezd ze Shareku do Gasteinu se mi zdá dost nebezpečný, bude to jen o sjetí a potom dlouhá cesta zpět.
  Na Gasteinu je tolik možností freeride ježdění, že to ani není možný pojezdit :o)
  Třeba sjezd hned naproti východu z kabiny mezi skály končí taky celkem nebezpečným místem :o)
  Mohu ukázat :o)

 7. karel2 - 7. duben 2010, 11:47 #

  zdravím vás chlapi.. koukám že vám to furt pěkně vychází, musím s vámi zase zajet!! teď sem byl zraněný chvilu, ale na karla zatím nemám :) ve sportgasteinu sem si po skoku udělal něco s krční páteří ale už su ok naštěstí.

 8. Kastanek - 10. duben 2010, 10:25 #

  Vašek-záleží,kterou lajnu si vybereš co se týče Shareck-Sportgastein-těch možností je docela dost(Shareck má dva vrcholy:-))Tento týden to jezdilo dost lidí a jezdí to aj starší skialpinisti(ty mají samozřejmě zkušenosti),ale nemyslím,že by to měl byt nějaký velký problém pro tady tu partu!A šlapačka se dá vcelku v pohodě obejít jiným způsobem-např. vlak Gastein-Malnitz :-)

 9. Vašek - 10. duben 2010, 11:06 #

  Tak se oba Karlové dejte dopořádku a rádi vás uvidíme jak se za vámi práší :o)))
  Letos bylo spoustu prašanu, doufejme, že se to bude opakovat :o) teda může být i o maličko víc :o)
  15.4. jedeme na Obertauern, Zauchensee a Sportgastein. 29.4. Molltaler :o)

 10. Kastanek - 11. duben 2010, 13:32 #

  Vašku-tak nevím kde jezdíš(nebo teda asi vím jak to tady čtu),ale dovolím si s tou tvojí větou,že bylo letos spoustu prašanu nesouhlasit:-)Můj názor je,že co se týče sněhu-podprůměrná Alpská sezona

 11. Vašek - 22. duben 2010, 13:02 #

  Kastanek-To máš každopádně pravdu, že je méně sněhu jako minulou sezónu, ale co jezdíme pravidelně máme nepochopitelné štěstí na nový sníh. I na poslední akci od 15.4 Sportgastein a Zauchensee skvělé :-)asi 20 nový. Mnohem horší Obertauern, ale pokud už nám to všude povypínali, tak se nedalo nic dělat :-)
  Je zase pravdou, že někdy z ubytování jezdíme za prašanem i 80km.
  Necháme se překvapit další zimou :-)
  měj se

 12. Zevl - 22. duben 2010, 19:40 #

  Snehu bylo sice malo ale prasan skoro vzdycky, tipuju 30dnu ze 40 z letosni sezony, ty mas totiz Kastanku jeden velkej handicap diky tvemu punkovemu spani, a to je absence rani panoramy a internetu.
  Mohl by sis potom podle pocasi z volit lokalitu (Moltall je bohuzel na to docela z ruky).

 13. Kastanek - 30. duben 2010, 09:20 #

  Zevl-ahoj internet není vše.Stačí Rakouští horalé,kteří mají mnohdy přesnější informace než celý internet,ale pravda,že jsem jezdil jenom Korutany a Osttirol vzhledem ke skipasu a to není až zas tak velká oblast(relativně:-)).Jinak to nepovažuju jako punkové spaní-docela mě překvapuje pořád dokola tahání punku české freeridové komunity do hor!Co má spaní v autě společného s punkem mě moc nejde do hlavy,ale to je jedno.Hodně lidí slovo punk používá a vlastně ani neví proč-to je jenom takový dodatek nic ve zlém a nic proti!Jinak bych řekl,že jste měli spíše štěstí jak už uvedl Vašek-v poměru dnů 40 a 30 prašanových.Já jsem tam ztrávil něco kolem 100 a aj kdybych objezdil celé Rakousko tak bych se rozhodně na 75 dostával hodně těžko.Vzhledem k počasí si dovolím tvrdit,že bych se ani nedostal.Zatím zdar a at máte na prašan v budoucnu pořád štěstí:-)

 14. Kastanek - 30. duben 2010, 09:39 #

  Zevl-ještě dodatek.Já osobně jsem hodně spokojen co jsem zvolil za oblast vzhledem k tomu kolik jsem měl času(tím netvrdím,že nejsou samozřejmě lepší oblasti).Ale asi všichni dobře ví odkud šlo hodně dobrých front a kde bylo letos překvapivě hodně sněhu a nebývá to tak(Itálie),takže takový Nassfeld(ikdyž tam se mě až zas tak nelíbí) to mnohokrát ještě pěkně chytlo,když to šlo od jihu a na Salzbursku nebylo nic a většinou když padá Sportgastein a spodek Salzburska tak se to hlavnímu hřebenu nevyhne,ale to jsou vše jenom špekulace že:-)Ještě jednou zdůrazním-bud te rádi,že vám to vyšlo tak jak vyšlo a bez internetu to jde naprosto v pohodě,když se člověk nebojí zeptat!

 15. Zevl - 3. květen 2010, 20:16 #

  Kastanek – samozřejmě, že je to hlavně o tom štěstí, ktere nás mimochodem na poslednim výletu bohužel opustilo, a i když jsme si to užili tak prašan to rozhodně nebyl :-), korutany a ostirol bysme taky chtěli prozkoumat, ale zdá se nám to na 3–4 noci moc daleko od domova a po cestě na první den žádné středisko v ceně skipasu. Celkem čumím jak se ti povedlo prolyžovat 100dnů, to ti otevřeně závidím. Příští sezónu bych tě rád dohnal, ale teda nevím, kdo by mi na to vydělával, už teď mám problémy to vždycky v práci dohnat. S tím spaním v autě bych to taky docela rád zkusil, ale bojím se ze by mi hlavně chyběla sprcha a nebylo by kde sušit věci, kam jít na WC… Tak mě spíš napadlo jestli by nebyl lepší karavan nebo si rovnou pronajmout byt na celou sezonu, ale to už není pro samotáře jako ty a SlowThinker. Když sem viděl kolik má v tom kombíku narváno věcí a na střeše ještě dvě rakve, neubránil sem se otázce na jak dlouhý výlet to vlastně vyjel.
  Celkem by mě taky zajímaly tvoje náklady na sezonu, u mě to je cca za těch 40dnů 40.000,– plus výbavička. Tvých 100 „Lyžo-dnů“ si fakt nedokážu představit.

 16. Kastanek - 4. květen 2010, 07:37 #

  Zevl-jasné,rozumím ,chápu.Já jsem měl letos abnormálně volného času(což byla v podstatě jenom souhra okolností,náhod nebo tak něco),takže jeden z důvodů byl,že jsem si mohl právě zvolit tuto oblast a neřešil jsem že mám např. Salzburko mnohem blíž,když jsem jezdil 4–5 dnů.Na podrobné prozkoumání Salzburka já mám čas aj když pojedu na víkend(z Budě­jic).Do budoucna je v plánu dálnice dokonce aj Linz-CB.Rozhodně,ale vždy když bude víc času a něco spadne tak pofrčím dolů-ted už vím docela kam a poznal jsem fakt aj úplné trpaslíky kde je např. vrchol přes 2000 m.n.m.jenom vleky,žádné sedačky a co jsou to širší lyže ví v úvozovkách jenom někde z televize:-)a takové místa mám strašně rád:-)Nepotřebuju miliony možností-mnohem lepší je jedna,která odpovídá tomu co chcu jezdit a je jenom pro mě-v Obertauernu nebo třeba Sportgastein,Kri­penstain atd.jezdíš stejně většinou třeba chvílu jeden svah a pak až se rozhodneš,že půjdeš jezdit druhý,tak už je mnohdy zoraný a lepší to do budoucna rozhodně nebude!Odjezdit 100 dnů,to fakt asi normálnímu smrtelníkovi,který chodí do práce jen tak nepůjde,ale 10 dnů měsíčně je pro mě realné úplně v pohodě,když budu mět normální,průměrnou práci,kde si budou vážit toho,že jsem dříč a dají mě jsem tam nějaký ten volný pátek,či pondělí(20–25 dní dovolené máš všude).No a když budu zdraví a nebude nějaké zranění tak na 60 dní to vidím bez problémů:-)S těma věcma-samozřejmě vozím sebou 3–4 páry bund,rukavicí a lyžarských kalhot(jeden pár docela solidní material a zbytek zcela obyčejný na dnešní dobu).Higiena obyčejná,žádná vana,ale každý den se někde umývám-to bych pravidelně celou zimu nedával ani já.To máš tak na plisně na nohách atd. aj když měníš podkolenky každý den,ale obyč. higiena mě v pohodě stačí(většinou večer WC,když jsou ještě otevřená a jenom pro mě:-))S financema dokážu odjet vzhledem ke vzdálenosti 100 dnů asi jak ty polovic a to benzín platím sám:-)(plus výbava a taky něco udržba auta).Nepotřebuju tam v podstatě ani euro(jenom je samozřejmě rezerva,kdyby se stal průser,ale jinak tam fakt neutratím ani halíř-není za co:-)Jenom na vyjímky,když cestuju křížem krážem a musím dotankovat.Možná,že vypadám jak samotář,ale tomu nevěř,jenom mám jiný styl,který až zas tak moc lidí nevydrží,ale já díky němu tam můžu trávit víc času a o to mě jde!!!.Rozhodně mě samota nedělá problém a nevadí mě,ale ukecaný asi su né?:-)Jenom lidi nějak nezháním,protože bych stejně ani nějak moc v čechách nepochodil(zkoušel jsem to a nemá to význam-mě se lidi zaleknou už jenom podle řečí většinou,ikdyž jednoho takového blázna a dříča bych na pravidelné ježdění chtěl-věř tomu,že pak by vznikala aj solidní dokumentace,ale to není pro mě prvořadé) a mnohem lepší je pro můj život se snažit seznamovat např. s rakušáky,slovinci atd. protože mě to nutí učit jazyky v kterých zatím nevynikám:-)Měj se a at se vám daří-příští sezonu třeba někde pojezdíme:-)

  Dodatek-až budu mět rodinu(jestli někdy)tak to si piš,že dotahnu někde z Dánska obytnák,ale ted by to bylo zbytečné aj kdybych na to měl:-)

 17. Kastanek - 4. květen 2010, 10:01 #

  Zevl-sám víš moc dobře,že prostě Rakousko jde jezdit(čím blíž žiješ tím je to jednodušší)sa­mozřejmě aj na Slovensku jsou perfektní hory,ale jinná mentalita lidí(hodně blízká té našší)Myslím a tím si nejsu jistý,že když si koupíš skipas na Chopku na jihu tak sever ti neplatí,ale naopak ano-no kde jsou-jedním slovem v pr… a to snad byla novinka pro tuto sezonu a sám moc dobře víš jak je to v Rakousku-mě denní skipas vyšel vzhledem ke strávenému času a velké slevě na 2,5 eura den a to nekecám:-)Sám píšeš,že za 10 euro na den prostě není problém a je to tak!!!Jenomže tam je mentalita jiná a oni dobře ví,aby byli schopni konkurovat tak se dokážou domluvit což v tuzemsku jen tak nebude-tady si hrabe každý na svém písečku!Rozhodně je to dobře-čím častěji jezdíš tím je to logicky levnější a nejdražší je lyžování pro ty co jedou jednou za zimu-rozhodně je to tak zprávně!!!A to bych tak mohl srovnávat další věci-se mnou se tam lidi baví naprosto v pohodě a to jsem pro ně v podstatě socka,která ještě k tomu umí špatně jazyky-myslíš si,že by to fungovalo aj tady tak,kdyby to tu dělal tak jak já v Rakousku nějaký Ukrajinec-hahaha!Prostě Korutany a Osttirol bomba asi tak ti to řeknu:-)aspon z mého pohledu!

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org

 
 
kansas-160x600.jpg
ladiran-160x600.jpg