TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Recenze průvodce Freeride in Dolomiti - Marmolada, Arabba, Sassolungo, Sella, Alt

Italské nakladatelství Versantesud vydalo v prosinci 2009 druhé doplněné vydání italsko-anglické knihy FREERIDE IN DOLOMITI, 100 itineraries italského horského vůdce Francesca Tremolady. Už první zběžné prolistování naznačuje, že tento spíše skialpinistický než freeridový průvodce je vynikající. A taky že ano.

Titulní strana knihy Freeride in Dolomiti
Titulní strana knihy Freeride in Dolomiti

Autor Francesco Tremolada je horským vůdcem UIAGM, Dolomity zná jako své boty a má na svém kontě spoustu publikačních aktivit – Knižní, článkové a fotografické aktivity Francesca Tremolady. Kromě tištěných věcí postupně zpracovává na svém webu vynikající Online skialpinistický průvodce Francesca Tremolady.

11 Punta Penia – parete Nord Ovest – 3343 m
11 Punta Penia – parete Nord Ovest – 3343 m

Průvodce je po úvodní části zahrnující vhodné vybavení, použité symboly a stupnici obtížnosti sjezdů (Scala difficoltà e simbologia degli itinerari sci – používá se francouzská stupnice Volo nebo Toponeige) rozdělen na tyto oblasti:

 • Marmolada (str. 24–81)
 • Arabba (str. 82–131)
 • Colac – Sassolungo (str. 132–157)
 • Sella (str. 158–277)
 • Alta Badia (str. 278–315)
 • Lagazuoi – 5 Torri (str. 316–373)
 • Tofane – Faloria (str. 374–407)
 • Cristallo (str. 408–444)

15 Valle Ornella – 2400 m
15 Valle Ornella – 2400 m

V úvodní části se přes pečlivou korekturu autoři nevyhnuli překlepu jako průměr vhodného 30 m dlouhého horolezeckého lana 88 mm místo správných 8 mm, v italské verzi to mají přitom správně. Není mi také úplně jasné proč v popisu nutného vybavení uvádí pořadí lavinový vyhledávač, lavinová sonda a lopata, přičemž podle důležitosti je po vyhledávači lopata a ne sonda… bez sondy je možné zasypaného najít (může to trvat o něco déle), ale bez lopaty není možné najít nikoho.

66 Prati di Camera – 2227 m
66 Prati di Camera – 2227 m

V samotné průvodcovské části jsou díky dvojjazyčné italsko-anglické verzi každému z kopců věnovány čtyři stránky, kde je kromě řádku se symboly a čísly sloužícímu k rychlé orientaci při výletu, také podrobný textový popis, přehledová fotografie s nákresem trasy (tras) a několika motivačních fotek z výstupu nebo sjezdu.

Většina fotografií zobrazuje „nechutné a hnusné“ podmínky, tj. jasná obloha a k tomu spousta prašanu – takže ideální by bylo se sbalit a zítra vyrazit do Dolomit. Ilustrační fotografie jsou až příliš motivující…

Ukázky z knihy Freeride in Dolomiti:
str. 10–13 v pdf Introduzione tecnica – Technical introduction
str. 66–69 v pdf 11 Punta Penia – parete Nord Ovest (3343 m)
str. 84–87 v pdf 15 Valle Ornella (2400 m)
str. 300–303 v pdf 66 Prati di Camera (2227 m)

Kniha je v České republice k dostání na Horoknihy.cz -
FREERIDE IN DOLOMITI – Marmolada, Arabba, Sassolungo, Sella, Alt za 789.00Kč

Motivace na skialp v Dolomitech od Jirky Vodsloně – Skialpinistické toulky XXV. – Za kuloáry Dolomit s využitím tady recenzovaného průvodce.

Údaje ke knize:
Titul: Freeride in Dolomity 100 itinerari
Autoři: Franceso Tremolada, překlad do angličtiny Alexandra Ercolani
Počet stran: 448
Nakladatelství: Versantesud, 2. vydání (prosinec 2009)
Jazyk: italština a angličtina
ISBN: 978–88–8789093–8
Rozměr: přibližně A5
Doporučená cena: 31.50 EUR

Závěr:
Vynikající průvodce obsahující vše potřebné k realizaci spousty parádních lyžařských a snowboardových výletů, popisy jsou dostatečně podrobné, vyznačení cest ve fotografíích svahů je výborné. Z hlediska praktického použití (oproti jiným průvodcům) je malým mínusem větší formát, který není určen do kapsy. Pokud se chystáte na skialp do Dolomit, je tento průvodce správná volba.

Podobné články

Komentář

 1. Matus - 29. listopad 2011, 22:09 #

  Palic, lepsie by to nenapisal ani Mr Tremolada. Mam silny dojem, ze si zabudol spomenut, ze sponzorom tohto clanku je isty inzinier zo Slovenska. Ale nevadi…ja som skromny, ved ma poznas.

  Doplnam este link na moje fotky zo skialpovej akcie v Dolomitoch: https://picasaweb.google.com/…Dolomiti2010

  Jedna vec je ista, Dolomiti poskytuju nenormalne moznosti a kto chce zazit pravu skialpovu kulturu (chalaniska v elasatkoch s ultralight vybavickou slapajuci nadzvukovou rychlostou), vie, kam ist.

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org