TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Lyže, board a skialp v Bosně a Hercegovině v únoru 2012

Netypickou lyžařskou destinaci Jahorina v Bosně a Hercegovině si vybralo pro svůj zimní kurz občanské sdružení Klub Hedvábné stezky. Ve spolupráci s Naboso o. s. uspořádalo pro členy klubu – lyžaře, snowboarďáky a skialpinisty – týdenní program na sjezdovkách a vršcích bosenských hor pod vedením zkušeného horala Honzy Paly alias Paliče. Řídila jsem se heslem: „Co si nepamatuju, to se nestalo!“

Naše skupina, které se nechtělo v sobotu v Bjelašnici lyžovat
Naše skupina, které se nechtělo v sobotu v Bjelašnici lyžovat

Po nočním přejezdu z Brna se za sobotního slunečného počasí vyrazilo na první lyžovačku ve středisku Bjelašnica, která spolu s Jahorinou hostila sjezdové disciplíny Zimních olympijských her v Sarajevu (1984). Díky perfektní viditelnosti si lyžaři užili výhledy z vrchní stanice lanovky a ti, kdo se po cestě šli raději občerstvit do místní hospody, měli co závidět. Odpoledne proběhl přesun do blízkého Sarajeva, kde následovala prohlídka večerního města a seznámení s místním nočním životem.

Jednoznačné naznačení správného směru
Jednoznačné naznačení správného směru

Zbylou část pobytu jsme strávili v již zmíněném středisku Jahorina, kde jsme si kromě upravených sjezdovek hojně užili i freeride v čerstvém prašanu. Vedle lyžování a snowboardingu byla možnost vyzkoušet si výšlap na sněžnicích nebo skiaplech po okolních hřebenech. Za jasného počasí se nám tak nabídly výhledy na nejbližší pohoří Bjelašnica, Visočica, Treskavica a v dálce i pohoří Durmitor v Černé Hoře.

Autoportrét z nějakého večírku, asi…
Autoportrét z nějakého večírku, asi…

Stejně jako ve většině bosenských pohoří i v Jahorině zanechala stopy občanská válka 90. let, proto tu ještě dnes člověk narazí na cedule s lebkou a zkříženými hnáty a nápisem „Pazi – mine“ čili pozor – miny. Ačkoli probíhá odminování území, některá místa zejména v okolí Sarajeva včetně hor jsou v létě stále nepřístupná. Jak v Bjelašnici tak v Jahorině jsou k vidění polorozpadlé suti domů i poblíž sjezdovek.

Poslední kontrola a můžeme vyrazit
Poslední kontrola a můžeme vyrazit

V rámci kurzu pohybu na sněhu proběhla i praktická ukázka předcházení nebezpečí zavalení lavinou a stanovení profilu sněhu. Odvážnější zájemci si vyzkoušeli i tísnivý pocit zasypání pod sněhem, některé ale byl menší zájem opět vykopávat. Nad horkou čorbou (místní polévka) jsme se pak seznámili s technikou vyhledávání a naučili se základy manipulace s lavinovými vyhledavači.

Pavel jezdil na snowboardu, což ho hodně unavilo, neboť neměl průběžně pravidelný přísun kávy
Pavel jezdil na snowboardu, což ho hodně unavilo, neboť neměl průběžně pravidelný přísun kávy

Uprostřed týdne nás zastihla nepřízeň počasí a lanovky se nespustily, tak se skupinka nadšenců pod vedením Paliče pustila do vykopávání záhrabu, který našel využití večer při Křendově oblíbené společenské hře. V rámci odpočinkového dne využili někteří možnost zrelaxovat svaly a šli si zaplavat nebo do sauny v nedalekém hotelu.

Asi další večírek
Asi další večírek

Nevšedním zážitkem byla i ochutnávka bosenské kuchyně, jejímž základem je mleté jehněčí a hovězí maso. Mezi naše favority v místních restauracích patřila hustá polévka čorba, a pak čevapi neboli čevapčiči, ty se ale značně liší od těch, na něž máme mnozí traumatické vzpomínky z českých jídelen. Na ochutnávku pak mnozí z nás domů dovezli místní rakiji nebo víno.

Cestou za nákupy v Sarajevu
Cestou za nákupy v Sarajevu

Lyžování v Bosně je pro našince cenově výhodnější než v Alpách, tomu ale odpovídá i komfort služeb. Kdo na lanovce nepotřebuje skleněnou kukaň, aby neofouknul, zjistí, že bosenský styl organizace má něco do sebe. Krásně to ilustruje zážitek, kdy na lanovce pro šest v pohodě jelo sedm lidí. Vlekaře rovněž nestresuje pevná doba provozu a až vlek zapnou, tak pojede. Zahraniční lyžaři jsou v Bosně jednoznačně v menšině, právě z toho pramení kouzlo přístupu místních k cizincům. Nakonec jsme se vždy přes všechna nedorozumění dorozuměli. Bosna bude v budoucnu pro turisty stále atraktivnější, proto je dobré podívat se do tohoto kouta Balkánu, než ho objeví příliš mnoho německých turistů.

Poslední den si skupinka nejvytrvalejších přivstala a začala odjezdový den výšlapem na východ slunce. S Jahorinou jsme se rozloučili lyžovačkou nebo výstupem na sněžnicích a skialpech, kde se pořídila poslední vrcholová fota a byl čas k odjezdu. Zbývající konvertibilní marky jsme při zastávce v Sarajevu utratili za dárky, a pak se naše parta ubírala k domovu. A kam příště? Že by Makedonie?

Podobné články

Komentář

 1. Hanz - 8. březen 2012, 19:30 #

  Článek jsem ani nečetl.. bo jsem přeletěl fotky a na žádné fotce ani lyže, ani prkno… sorry, ale fakt nevím, proč se článek jmenuje: „Lyže, board a skialp v ......“

 2. palic - 9. březen 2012, 02:54 #

  [1] Poposkoč si, pokus si přečíst alespoň první tři odstavce, a poté ti to třeba dojde. Lyžařských a snb fotek z toho výletu je už všude plno, tady jsou jenom z apres ski – ať to není pořád jenom ježdění dole kopcom…

 3. Hanz - 9. březen 2012, 18:23 #

  Prosím pak do budoucnosti takovéto články neuvádět v sekci skialp výlety, ale založit pro to novou sekci třeba: chlast výlety :-D Rád si přečtu články třeba o tom jak brouzdáš Hanzi večerním městem tam a tam… Ty články se mi líbí (bo jsou o místech, které jsou více méně zajímavé, ale nadepsat článek: Lyže, board a skialp a pak neudat ani jednu fotku a pro pravdě – v textu o tom, jak se šlape kopcom či sviští dole – včetně pádů třeba není pořádný odstavec, mi přijde tak trochu „čudné“ sorry,…

 4. palic - 10. březen 2012, 14:12 #

  [3] Ad fotky, autorka jezdí na snowboardu a bojí se o svůj foťák, takže u článku jsou její fotky mimo sjezdovky. Mnou nafocených lyžařských a snowboardových fotek tam můžu dát stovky.

  V sekci skialp výlety je to proto, že od poloviny týdne se většinou šmatlalo na pásech či sněžnicích. Viz: „Zbylou část pobytu jsme strávili v již zmíněném středisku Jahorina, kde jsme si kromě upravených sjezdovek hojně užili i freeride v čerstvém prašanu. Vedle lyžování a snowboardingu byla možnost vyzkoušet si výšlap na sněžnicích nebo skiaplech po okolních hřebenech. Za jasného počasí se nám tak nabídly výhledy na nejbližší pohoří Bjelašnica, Visočica, Treskavica a v dálce i pohoří Durmitor v Černé Hoře.“

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org