TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Setkání skialpinistů 2013 bylo na Dvoračkách zavaleno sněhem

Na přelomu listopadu a prosince uspořádala Komise tradičního skialpinismu ČHS Setkání skialpinistů 2013 v Krkonoších na Dvoračkách (1140 m) h zaměřené na tradiční skialpinistické aktivity. Účastníci se do Krkonoš sjížděli během pátečního večera a noci. Část dorazila až v sobotu. Po mnoha letech vyšly dokonale sněhové podmínky, zatímco obecně počasí bylo o něco horší…

Nasvětlený hotel Štumpovka v osm hodin večer v pátek 29. listopadu
Nasvětlený hotel Štumpovka v osm hodin večer v pátek 29. listopadu (CLICK TO ENLARGE)

V Horní Rokytnici jsem zaparkoval až v sedm večer kvůli zastavené dálnici u Mladé Boleslavi. Všude kolem bylo trochu bílo, takže jsem do batohu hodil běžkařské boty a běžky připnul na batoh. Výstup na chatu byl v různě hustém sněžení a za horší viditelnosti. V dolní části se ještě snažili nějací automobilisté vyjet někam do vyšších poloh s řetězy na pneumatikách. Nevím, nakolik se jim to podařilo, nicméně po víkendu asi měli trochu problém sjet zpátky dolů do civilizace.

Výhled z pokoje - sněží, sněží, stále sněží
Výhled z pokoje – sněží, sněží, stále sněží (CLICK TO ENLARGE)

Na hotel Štumpovka (1140 m) jsem dorazil teprve jako sedmý v pořadí za 53 minut. Akorát jsem stihnul večeři a začal se shánět po ostatních, kteří měli dorazit ještě v pátek večer. Stále byli na cestě ať už z Brna či severní Moravy. Nevadilo to, neboť díky vstřícnosti personálu hotelu Štumpovka, kde se kuchyň zavírá v 20.00 hodin, nebyl problém se plnohodnotně navečeřet až do jedenácté hodiny večerní, kdy dorazili poslední opozdilci. Plnohodnotnou večeří se v tomto případě rozumí sled jídel o čtyřech chodech – předkrm, polévka, hlavní jídlo a zákusek. Po takové kalorické bombě se objevily vážné úvahy, že by bylo vhodné to jít ještě rozběhat ven.

Viditelnost je dobrá - hotel je vidět, vyrážíme na běžky
Viditelnost je dobrá – hotel je vidět, vyrážíme na běžky (CLICK TO ENLARGE)

Zůstali jsme v hotelu a věnovali se aktuálním problémům tradičního skialpinismu, zhodnocení aktivit v roce 2013 a orientačně výhledu na léta následující. Restaurace byla hodně po půlnoci uzavřena, nicméně v malé skupině jsme důkladně probíraly výše zmíněná témata na recepci až do půl čtvrté ráno.

Foceno mobilem - úpravou se podařilo z mlhy trochu dostat jednotlivé postavy
Foceno mobilem – úpravou se podařilo z mlhy trochu dostat jednotlivé postavy (CLICK TO ENLARGE)

Přes noc nasněžilo hodně sněhu, a tak jsme se ráno probudili do prašanové sněhové pohádky. Pohádka by byla dokonalá, kdyby bylo něco vidět. Viditelnost se trochu nepříjemně limitně blížila téměř nule, a proto to na žádné velké výlety nevypadalo. Vyhrála to tak jen krátká hřebenovka na nedalekou Labskou boudu (1340 m). Většina účastníků se na hřebenu pohybovala pěšky, protože nevěřila, že sněhu bude místy až nadbytek. V šesti lidech jsme vyrazili na běžkách s tím, že minimálně mě počáteční výstup na hřeben moc nebavil.

Labská bouda - výborné občersvení, jen teplota daleká do saunovací
Labská bouda – výborné občersvení, jen teplota daleká do saunovací (CLICK TO ENLARGE)

Na Labskě boudě (1340 m) jsme se občerstvili, potkali se s dalšími účastníky setkání z Jizerských hor (prozřetelně si vzali skialpy) a vyrazili zpět ve vlastních stopách. Viditelnost se nezlepšila a v husté mlze jsme v pozdním odpoledni dorazili zpátky na Dvoračky. Restaurace byla hodně přeplněná i přes značně nepříznivé počasí, takže to vypadalo, že první větší sněhová nadílka namotivovala řadu lidí na výlet do hor, přestože nic nemohli vidět.

Po návratu na Štumpovku zamířily naše kroky do sauny...
Po návratu na Štumpovku zamířily naše kroky do sauny… (CLICK TO ENLARGE)

Po čtvrté hodině jsme se v menší skupince věnovali saunování. Díky pochopení personálu hotelu Štumpovka jsme se mohli chladit místo ve sprše v čerstvém prašanu – nemělo to chybu!

...a ze sauny se na zchlazení skákalo do čerstvého prašanu
…a ze sauny se na zchlazení skákalo do čerstvého prašanu (CLICK TO ENLARGE)

Po večeři (opět čtyři chody) jsme se věnovali původně navrhovanému programu:

 • současné vývojové trendy tradičního skialpinismu – orientačně probrané zaměření na extrémní a výškové sjezdy, odlehlé lokality s možností prvosjezdů, apod.
 • schůze Komise tradičního skialpinismu ČHS – byla v neděli ráno za účasti všech členů s vyjímkou omluveného Pavla Pospíšila, který se nemohl krkonošského setkání zúčastnit ze závažných rodinných důvodů
 • plán akcí pro příští rok v Evropě a mimo Evropu – Himaláje, Grónsko, Island, apod.
 • metodické a školicí dny, propagace tradičního skialpinismu
 • promítání z aktivit v roce 2013 v pořadí: heliski a skialp v Kanadě (premiéra filmu), Kamčatka, Kejda Ski Team Tatry, Alpy a Lofoty, možná nebezpečí při lyžování a SNB v Britské Kolumbii, a jako hlavní hřeb večera půlhodinový film Kejda Ski Teamu z jejich letošního působení v Peru
 • minutou ticha jsme uctili kolegy z České republiky a Slovenska, kteří letos zůstali v zahraničních velehorách – Tono Dobeš, Peter Šperka, Zdeněk Hrubý, Jakub Macek a Petr Machold

Důkladně vychladit a poté na další saunovací cyklus
Důkladně vychladit a poté na další saunovací cyklus (CLICK TO ENLARGE)

Oficiální část večer skončila po desáté hodině, a poté už následovala volná zábava s vyměňováním zkušeností z různých zahraničních horských a velehorských oblastí, a podrobné plánování aktivit na rok 2014.

Hodně dlouho po půlnoci se stále živě diskutovalo, i když mnozí už šli spát
Hodně dlouho po půlnoci se stále živě diskutovalo, i když mnozí už šli spát (CLICK TO ENLARGE)

Přes noc ze soboty na neděli opět připadl sníh, viditelnost se ovšem nezlepšila. Členové Komise tradičního skialpinismu se sešli na dlouhé jednání po deváté hodině ráno. Bylo probráno to, co se doposud podařilo, návrhy na vzdělávání a metodiku, možnosti a způsoby podpory vyjímečných a extrémních akcí, a mnoho dalšího. Kolem jedenácté hodiny opustili hotel už i poslední – ať už pěšky, na běžkách, a nebo pár prozřetelných na skialpech.

Co s těmi letenkami do Grónska?
Co s těmi letenkami do Grónska? (CLICK TO ENLARGE)

Setkání skialpinistů se celkově velmi vydařilo. Sněhové podmínky k aktivitám na lyžích byly na začátek prosince téměř dokonalé. Byla jen škoda, že nebylo téměř nic vidět… Odpoledne se hustá mlha trochu protrhala, takže bylo krásně vidět na pády na skialpech.

Po půlnoci na Štumpovce
Po půlnoci na Štumpovce (CLICK TO ENLARGE)

Po půlnoci na Štumpovce
Po půlnoci na Štumpovce (CLICK TO ENLARGE)

Sněhová nádhera v neděli dopoledne
Sněhová nádhera v neděli dopoledne (CLICK TO ENLARGE)

Místy byl v neděli terén na pohyb na stoupacích pásech trochu náročnější...
Místy byl v neděli terén na pohyb na stoupacích pásech trochu náročnější… (CLICK TO ENLARGE)

...takže to končí pádem
…takže to končí pádem (CLICK TO ENLARGE)

Podobné články

Komentář

 1. hynek - 14. leden 2014, 16:08 #

  proc ten clovek na posledni fotce NICI kosodrevinu. Kdyby to videli KRNAPaci… FUJ FUJ

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org