TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Ideální příprava na zimní hory? Jednoznačně POLE DANCE!

Co je vlastně POLE DANCE? V první řadě je třeba říct, že to není tanec u tyče, ale tanec NA tyči, takže to s nějakým striptýzovým tancem má společnou maximálně tu tyč, a to ještě ne tak docela, protože na pole dance je speciální pochromovaná tyč. A proč je to ideální průprava na zimní hory? Čtěte dále.

Pole dance - malé protažení a důvěra v sebe sama při visu hlavou dolů
Pole dance – malé protažení a důvěra v sebe sama při visu hlavou dolů (CLICK TO ENLARGE)

Pole dance vypadá ladně a celkem jednoduše, ale je to ale opravdu dřina, navíc s „bonusem“ spousty modřin všude možně i nemožně (člověk by nevěřil, kde všude může vzniknout modřina…). Tělo musí být po všech stránkách pružné a silné. Pole dance obsahuje prvky z gymnastiky a baletu, a při při většině prvků patřících do pole dance potřebujete, aby si svaly u Vás nehrály na schovávanou. A pokud si na schovávanou Vaše svaly v minulosti hrály, tak při pole dance je to rychle přestane bavit, výborně se posílí a přestanou se stydět před okolím.

Pole dance - ruce i nohy se na tyči navzájem dokonale doplňují
PPole dance – ruce i nohy se na tyči navzájem dokonale doplňují (CLICK TO ENLARGE)

Pole dance není typický „spalovací sport“ na hubnutí, není to aerobní činnost, ale i tak se člověk pořádně zapotí a spaluje, tím pádem se dá říct že je to fajn i na hubnutí. Ne na úbytek váhy, protože svaly váží více jak tuk, ale na zmenšování některých obvodů určitě ano.

Pole dance - koordinace a síla v harmonii
Pole dance – koordinace a síla v harmonii (CLICK TO ENLARGE)

Ve dvojici je možností spousta
Ve dvojici je možností spousta (CLICK TO ENLARGE)

Co vše se při pole dance protáne, posílí a procvičí?

Vytrénuje se celé tělo, především svaly horní poloviny těla – hlavně paže, zádové a břišní svaly a obrovsky to prospívá celkovému držení těla. Zpevní se celý zádový korzet. Kromě síly je třeba flexibilita. Protahování je nedílnou součástí pole dance, důležitá je flexibilita kyčlí, ramen a zad, což velmi usnadňuje veškeré pohyby jak při jiných sportech, tak při běžných denních činnostech.

Pole dance celoročně - v zimě skákání na snowboardu
Pole dance celoročně – v zimě skákání na snowboardu (CLICK TO ENLARGE)

Vliv na nohy je zpočátku pouze ve formě různě velkých modřin, ale s roustocí šikovností a zvyšujícím se počtem náročnějších prvků dochází k výbornému univerzálnímu posílení také stehenních a lýtkových svalů. Při pole dance se průběžně zapojuje řada svalových skupin, na které si při běžných sportech nebo posilování ani nevzpomenete.

Odfotit, a další lyžařský sjezd do mlhy je před námi
Odfotit, a další lyžařský sjezd do mlhy je před námi (CLICK TO ENLARGE)

Co se dokonale využije v zimě na lyžích a snowboardu, a to nejenom při skákání, je KOORDINACE, hlavně orientace v prostoru, když je člověk hlavou dolů, je pro spoustul lidí opravdovým oříškěm. Je to skvělé na rozvoj důvěry mezi tanečníkem a lektorem, a hlavně sebedůvěry při nacvičování nových prvků. Stoprocentně posouvá hranice strachu, protože se strachem by byla velmi omezená možnost posouvat se vpřed. Probuzení ženskosti a posílení sebevědomí je třešnička na dortu tohoto krásného,
mladého sportu…

Krkonoše, Tatry nebo Alpy? Pole dance je dobrá průprava na vše
Krkonoše, Tatry nebo Alpy? Pole dance je dobrá průprava na vše (CLICK TO ENLARGE)

A jaký vliv má výše uvedené na lyžování a snowboarding?

 • Dokonalé vylepšení orientace – použití u skoků, při jízdě v lese, při pádech formou salt nebo letem ve žlabech
 • Vytrénovaná horní polovina těla – dokonalé a neochvějné držení těla i při nejnáročnějších sjezdech, běhání do kopce je i s těžkým batohem snadnější, visení na rukách, když Vám podklouznou stoupací pásy je snadné – co více si přát?
 • Důvěra v sebe sama – pokud hodně často visíté na tyči hlavou dolů s tím, že se držíte jen minimálně, posílí to Vaši sebedůvěru a spoléhání na vlastní schopnosti neporovnatelně více než většina jiných činností – i náročně sjezdy se Vám díky zlepšené psychické odolnosti mohou zdát lehčí
 • Pro nás dívky ať už při tanci, na lyžích nebo snowboardu – probuzení ženskosti a celkové zlepšení postavy

Dobrá nálada neopouští ani v tanečním sále, ani na horách
Dobrá nálada neopouští ani v tanečním sále, ani na horách (CLICK TO ENLARGE)

Podobné články

Komentář

 1. Švihy - 2. prosinec 2013, 23:07 #

  ok, zahrnu to do své předsezónní přípravy ;-)

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org