TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Skialpinistická a freeridová Ukrajina 2009

V termínu od 13. do 21. března jsem byl vylákán Paličem na výlet přes CK Alpina na Zakarpatskou Ukrajinu v zimě. Do odjezdu to vypadá, že na skialpy jedeme jen my dva, ale v Brně při nástupu potkáváme ještě dva členy 155. HO Vsetín Jozefka a Petra Šišku, který s sebou vzal i dceru. Partu doplnili lidi ze všech možných částí ČR, včetně skupiny z hlavního města, která byla podle výkonu předvedeného v buse poněkud mdlého rozumu, slušně řečeno.

Hoverla v plné kráse
Hoverla v plné kráse

Při dvouhodinovém čekání na Maďarsko–Ukrajinské hranici jsme vymysleli přezdívku pro rodinu Šiškovu, a to Adams Family, podle pasové fotografie Petrovy dcery Esti. Jako by z oka vypadla slečně ze známého seriálu. Po přejezdu hranice se svět kolem nás změnil, rozbité silnice, drobné dřevěnice, všude chudoba, prostě jiný svět. Zato však spokojení lidé, alespoň na pohled…

Taxi UAZ
Taxi UAZ

Cestou do prvního ubytování v Jasini jsme měli několik více či méně zajímavých zastávek, ale cesta byla natolik dlouhá, že se už každý těšil do postele. S Paličem jsme se ještě šli kulturně vyžít do místní nálevny, kde jsme nakonec zakotvili na delší dobu, tedy až do zavíračky – museli nás vyhodit.

Palič a Adams v nástupu na Hoverlu
Palič a Adams v nástupu na Hoverlu

Na neděli jsme měli v plánu výstup na nejvyšší vrchol Ukrajiny – Hoverlu (2061 m). Kupodivu je bylo ráno opravdu krásné počasí, a tak jsme museli překonat ranní slabost způsobenou večerní pijatikou a vyrazit. Pod nástup na Hoverlu jsme si najali taxi – vyřazený armádní vůz UAZ. Nic jiného by se do daného údolí ani nedostalo. Původní optimistické časové odhady vzaly v průběhu výstupu hlubokým sněhem za své a na vrchol jsme se dostali až před třetí v pořadí Palič (vyběhl) a já (vyškrábal se). Mr. Adams závěrečný výstup bojkotoval. Dolů jsme sjeli po výstupové trase, protože jsme měli na 16.00 domluvený odvoz z konce údolí a tak nás poněkud tlačil čas.

Vsetínský kapitalista Adams odhalen na Ukrajině
Vsetínský kapitalista Adams odhalen na Ukrajině

V pondělí se zkazilo počasí, tak se zbytkem zájezdu odjíždíme směr Bukovel, což je nejmodernější Ukrajinské lyžařské středisko, nabízející 53 km sjezdovek a 11, většinou čtyřsedačkových lanovek. Za směšnou cenu kupujeme celodenní permici a jezdíme až do zavření vleků.

Vrchol Hoverla a Ten Palič
Vrchol Hoverla a Ten Palič

Úterní přesun do freeridového ráje Dragobrat byl proveden pomocí vojenského terénního vozu, který jsme po pár kilometrech po místních komunikacích překřtili na „šejkr“. Uvnitř bylo trochu těsno, při obsazení šestnácti lidmi včetně všech batohů a lyží nezbylo v nástavbě příliš místa pro kyslík, takže se lehké nevolnosti některých účastníků nelze divit. Po ubytování-se jsme šli dát pár jízd na místní neupravované svahy. Cestu zpět jsme si s Paličem vyšperkovali prudkým sjezdem do potočního údolí, ze kterého ale nevedla jiná cesta ven než výživným potočním korýtkem po sněhových mostech přes tekoucí vodou. Při večerním posezení si slečna Adams křupe všemi klouby tak, že si vysloužila přezdívku Křupinka, která jí zůstala do konce zájezdu.

Ubytování v Jasini
Ubytování v Jasini

Ve středu bylo hnusně, mlha a sněžení, takže jsme celý den věnovali lavinovému výcviku a skákání na lyžích z malého skokánku. Při posledním skoku se lehce zrakvil Palič, zranění jsme klasifikovali jako vyhozené rameno, takže nic nebránilo dalšímu ježdění. Oficiální diagnóza lékařů v ČR však zní: nalomená lopatka a natažené vazy v rameni. Takže doktoři z nás asi nebudou…

Kudy odtud?
Kudy odtud?

Přes noc ze středy na čtvrtek napadlo tolik prašanu, že včerejší stopy nešly vůbec vidět a tak se celý den nesl ve znamení prašanových orgií. Zpestřovali jsme si je trháním malých sněhových splazů v lavinovém území, kde se za těchto podmínek nemohlo nic stát, ale zkušenost to pro mě byla k nezaplacení.

Ukrajinská avalanche area
Ukrajinská avalanche area

V pátek jsme šli jezdit jen dopoledne, odpoledne přijely „šejkry“ a odvezly nás zpět k autobusu do Jasini, kde nakupujeme ještě pár drobností a odjíždíme se zastávkou v Rachově domů. Na Ukrajinsko – Maďarských hranicích probíhá nezbytná celní prohlídka. Cesta byla obohacena kulturními projevy chlapců z hlavního města, ale nikdo už je moc nevnímá díky blížícímu se konci perfektního výletu.

Na závěr uvedu ještě seznam všech nových přezdívek:
Šiškovi – Adams Family
Esťa – Křupinka, Křupnatka
palič – Ten Palič
Tom (já) – Čertík Bertík

Dragobrat
Dragobrat

Podobné články

Komentář

  1. květa - 18. říjen 2009, 20:34 #

    Děkuji, hezky psané a pěkné fotky.k

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org

 
 
160x600afil-awards.jpg
ladiran-160x600.jpg