TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Beskydský Smrk v husté mlze v sobotu 16. února

Po dlouhých vyjednávání, kdo může, kdo ne, kdo má nějakou „výmluvu“ a koho nakonec pustí družka jsme vyrazili v sobotu ve složení – Mira z Kelča, Mira teď už z Valmezu a Bruder – starší na malý skialpový výlet. Po příjezdu do Ostravice a chvilkové rozepři, či se vydat na Lysou Horu nebo omrknout raději Smrk, vyhrála druhá varianta.

Vzhůru na Smrk - Mira a Mira
Vzhůru na Smrk – Mira a Mira (Click to enlarge)

Pro Smrk rozhodlo několik pádných argumentů: Za prvé – není zde hospoda, tak tady bude méně lidí. Ne že bychom se lidí stranili, ale když se chceš moc družit, tak už je lepší lézt na sjezdovky přece. Za druhé – na Lysé prý byli oba Mirové nedávno (Na rekord v celoročním běhání na Lysou nikdo z nás netrénuje, takže ať to není furt to samé). Za třetí, když s nimi jdu já (Bruder – starší) – tak kvůli předchozím výletům (v marné to naději, že si něco pamatuji z minula) bychom mohli trefit dobré sjezdové části i v tom pošmourném počasí které panovalo. Vlhkost 93 – 96 %, obloha nešla rozeznat, dohlednost do 50 m.

Před posledním stoupáním
Před posledním stoupáním (Click to enlarge)

Oba Mirové měli klasické skialpové vybavení, jen já chtěl vyzkoušet nové telemarkové vybavení. Na parkovišti jsme byli autem jediní a hned se vydali lesem po vyšláplé stopě. Přebrodili jsme potok a zahřáli se při přímém stoupání na lesní cestu. Po lesní cestě jsme dorazili na tzv. flek „Pod Holubčankou“ a poté strmě stoupali po „zimní cestě“ již bez lyží až na vrchol. Chodník byl, jak bývá zvykem, vyklouzaný.

Mira z Kelča ve sjezdu
Mira z Kelča ve sjezdu (Click to enlarge)

Rozdíl mezi skialpovým a telemarkovým vybavením nebyl při výstupu poznat Tedy kromě hmotnosti – dnes již standardních lyží do terénu 188cm délky, šíře 131/98/116. Na vrcholu jsme potkali dvojici na sněžnicích, která přečkala noc na cestě pod Malým Smrkem v záhrabu. Chvilku jsme poklábosili, když mezitím dorazil jeden běžec, došla i dvojice pěších turistů a nachystali jsme se ke sjezdu.

Mira z Kelča krojí co to dá
Mira z Kelča krojí co to dá (Click to enlarge)

Sjezd jsme začali ve stejných místech jako při naší loňské návštěvě a téměř kopírovali. Když nemáš paměť je důležité si trasu uložit jinak – štěstí, že možnosti k tomu existují. Telemarkové obloučky jsem sice občas zkusil, ale spíše vynechal, neboť se mi zdálo velmi málo prostoru pro správné provedení. Aneb jak okecat správně strach z toho, že si nabiju hubu. Štěstí, že na telemarkovém vázání Freedom NTN nebyl větší problém jet klasický „alpský styl“. Pár telemarkových obloučků jsem sice ukrojil, ale rozhodně je prostor pro zlepšování a pilování techniky.

Mira z VM – rychlé zahranění nad fotografem
Mira z VM – rychlé zahranění nad fotografem (Click to enlarge)

Při cestě dolů s heslem: „Kdo nepadá jezdí pod své možnosti“ jsme tedy dali našim možnostem vyniknout v kreativních a někdy velmi zábavných pádech. Výsledkem byla vysmátá trojice zúčastněných a jedna zlomená hůlka. Ve spodní pasáži jsme jen párkrát kvůli různým šutrům „podepsali“ skluznici – to stejně jen z důvodu toho, aby nám naše drahé polovičky věřily, že jsme se neflákali někde půl dne jen tak.

Mira z VM – že by ukázka provedení telemarku na skialpových lyží? Důsledně si povšimnout prosím zejména zadní lyže...
Mira z VM – že by ukázka provedení telemarku na skialpových lyží? Důsledně si povšimnout prosím zejména zadní lyže… (Click to enlarge)

Každopádně všem se nám i přes pošmourné počasí výlet na Smrk líbil. Doufejme, že připadne sněhu, a hned to zase neodtaje jak je touto zimou zvykem, podaří se nám Smrk opět v této sezóně ještě navštívit a užit si to aspoň tak jak v tuto sobotu.

Mira z VM – zkouška sněhu, ano – ten konec hůlky není upraven žádným grafickým programem, ale samotným protagonistou
Mira z VM – zkouška sněhu, ano – ten konec hůlky není upraven žádným grafickým programem, ale samotným protagonistou (Click to enlarge)

Podobné články

Komentář

  1. palic - 18. únor 2013, 07:24 #

    Víceméně před rokem bylo na Smrku počasí o něco lepší :-) http://mountainski.cz/…-smrk-1276-m

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org