TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Je Smart Tube lepší než Camel Bag? Na hory ano!

Kromě obligátních termosek a různých lahví se v posledních letech hlavně mezi cyklisty masově rozšířily různé varianty vaků na vodu CamelBak. Kromě řady výhod mají i mnohé nevýhody, které se podařilo dobře odstranit univerzálním doplňkem na libovolnou PET láhev Smart Tube. Zatímco CamelBak používám už řadu let, Smart Tube jsem si pořídil před letošním výletem Sluncem zalitý červencový přechod rumunského pohoří Fagaraš.

Smart Tube ve standardní 1,5 litrové láhvi
Smart Tube ve standardní 1,5 litrové láhvi

Pro upřesnění, budou tady krátce porovnány pouze možnosti použití vložky CamelBaku – Omega Reservoir a Smart Tube. Nebude bráno v potaz, že Omega Reservoir je jenom náhradní díl pro řadu různě velkých batohů.

Detail víčka s ventilem
Detail víčka s ventilem

Vložky CamelBak a jeho alternativy

 • různé velikosti vaků, standardně od 1 do 3 litrů
 • různé způsoby uzavírání vaků – klasický velký uzávěr umožňující snadné nalévání obsahu a usnadňující čištění – projde jím celá pěst, jednou z dalších možností je přehnutí konce vaků a zajištění pojistkou, atd.
 • trubice ústí do vaku u jeho dna

Smart Tube

 • objem použitelného obsahu závisí na velikosti dostupné PET lahve, odhadem od 0,5 litru po 5 litrů
 • sada obsahuje dvě velikosti uzávěrů láhví, standardní PET a rozšířený
 • záměna uzávěrů je snadná, stačí vytažení trubice a zasunutí do druhého uzávěru, k tomu přehození ventilu
 • sada obsahuje dva způsoby uchycení trubice na batohu nebo na oblečení

Obsah sám nevyteče
Obsah sám nevyteče

U vložky Omega Reservoir (mám jednu vložku a podruhé jako součást vložky batohu) je pro mě docela problémem správné čištění a hlavně sušení vložky: Samotné vymytí problémem není, ale vysušení vaku bez nějakých vložek držících stěny vaku od sebe nejde.

Druhou nevýhodou je, že pijete, pijete, a najednou jste díky umístění trubice u dna na suchu, aniž by jste měli možnost se dozvědět, zda Vám náhodou nezbývá nějaká železna zásoba posledních 100–200 ml pití.

Výhodou řešení typu Omega Reservoir je dlouhá historie použití a spousty batohů, které jsou k těmto nápojovým vakům přizpůsobené.

Detail náustku vybízejícího k nakousnutí
Detail náustku vybízejícího k nakousnutí

Univerzální doplněk Smart Tube je z hlediska dlouhodobého použití výrazně lepší než Omega Reservoir nejenom kvůli údržbě, ale i při použití. Vhodnou PET láhev o velikosti odpovídající Vašim pitným nárokům máte po ruce kdekoliv a kdykoliv. V případě výrazného znečištění láhve ji jednoduše zmačkáte a zanecháte v kontejneru na plasty a použijete jinoou láhev.

Smart Tube v pohoří Fagaraš v červenci 2007
Smart Tube v pohoří Fagaraš v červenci 2007

Velkou výhodou Smart Tube je možnost nastavení délky trubice uvnitř láhve. Můžete si tak snadno stanovit, kdy začíná železná zásoba vody, a kdy je nutné se poohlédnout po vhodné možnosti doplnění. V mém případě jsem železnou zásobu pro výlet Sluncem zalitý červencový přechod rumunského pohoří Fagaraš stanovil jako 150 ml a vyplatilo se to.

Smart Tube je k dostání v internetovém obchodu Vodahory za 290 Kč, přičemž jiné obchody ji nabízejí za 399 Kč. Oproti tomu Omega Reservoir je k dostání v cenách od 590 Kč výše podle objemu.

Komu se zdá cena 290 Kč příliš velká a má spoustu volného času (studenti, kteří nemají přes prázdniny brigádu), může se začíst do dvoustránkové diskuze na webu Outdoor fórum, která se na téma Smart Tube rozjela v květnu 2007 a podle uvedeného návodu si vyrobit vlastní variantu.

Odkazy a doplňky
Smart Tube vyrábí firma Blue Desert. Existuje i podobné řešení zvané Convertube od firmy Source Vagabond.

Za přečtení určitě stojí i různí alternativci typu Hydratace Source – US/1 3L (camelbag) vz. 95

Má-li někdo zájem o dvouliltrový Omega Reservoir, zbavím se jej za cenu Smart Tube, tj. 290 Kč.

Závěr

S výjimkou cyklistických výletů a k nim určených speciálních batohu obsahujících vložku Omega Reservoir je podle mých zkušeností nejlepší a nejuniverzálnější možností Smart Tube, a to i na pozdní podzim a do zimy – samozřejmě doplněný o izolaci.

Podobné články

Komentář

 1. Matus - 2. srpen 2009, 23:20 #

  Na bike je asi lepsi vak (pouzivam Source so sosakom Camel bak). Dovod je ten, ze na bike chce mat clovek co najmensi ruksak a vak sa lepsi prisposobi ohnutej chrbtici ako pet flasa.

  Na lyze a turistiku pouzivam pet flase bez hadic, pripadne termosku. Neviem preco, ale mam vacsinou dost casu sa napit konvencnym sposobom.

  Ale musim povedat, ze az na premrstenu cenu, som fanusik riesenia Smart tube – a to hlavne z dovodu lahkej a lacnej vymeny flase. Predsa len je lahsie zobrat novu flasu od mineralky alebo obycajnej vody, ako bojovat s plesnami a bakteriami vo vaku.

  Pre zime podmienky sa mi na kratke vylety osvedcila klasicka pet flasa v izolacii (nejaka pena + alufolia). Na termoske sa mi nepaci vysoka hmotnost a nizky objem. Pre drsne podmienky, prip. dlhodoby pobyt v divocine (teraz nemyslim Bratislavu) je vsak termoska nenahraditelna.

 2. palic - 3. srpen 2009, 22:48 #

  Mno, mou popsané použití Smart Tube bylo v létě při přesluněném přechodu Fagaraše, tj. na zádech máš batoh s vybavením a jídlem na 7–8 dní. Představa, že bych při každém okamžiku, kdy bych se chtěl napít, měl sundávat batoh, mi nedělá úplně dobře :-D. Takto jsem měl láhev s pitím v batohu studenou, jen v hadici mimo batoh bylo pití teplé. Při zavěšení PETky na batoh zvenku, aby mi ji mohl podat kolega, by bylo pití teplé už od rána po celý den.

  Ano, v zimě na lyže je termoska jednoznačně nejlepší, to mi stačí 1 litr čaje na celý den…

 3. Brko - 16. srpen 2009, 18:08 #

  Tomu, že je termoska jasně nejlepší by mohl zdárně oponovat Dandy, který si o ni zlomil dva obratle.

 4. Konas - 25. srpen 2009, 15:25 #

  I Vseta by mohl vypravet jak lze termosku poskodit pri padu :-)

 5. palic - 25. srpen 2009, 16:13 #

  [4] To asi myslíš úžasnou Všeťovu akci Snadná likvidace termosky ve volném terénu. Holt šikovný chlapec. :-)

 6. Troll - 23. říjen 2009, 00:26 #

  Pouzivam Camel (jen na kolo) a maximalni spokojenost. Az na hadicku…

  Protoze jestli neco plesnivi a drzi se tam bordel, tak to neni vlastni vak, ale trubicka, ktera si navzdory vsemu (mechanicke cisteni, savo, vysouseni, …) zije svym zivotem. :-( A to asi ani SmartTube nevyresi.

  Pokud jde o zimi vylety, je Camel akorat tamagotchi, ktere je treba opecovavat. Takze podle me nevhodne z pohledu spolehlivosti – zamrza, na chate do toho blbe udelas caj, riziko proriznuti, postavis batoh na ventil a mas prazdno, zato louzi ve ktere batoh stoji. Coz se mi bezne deje v lete, ale to je celkem jedno.

  Jakakoliv jina lahev (plast, Sigg, termoska) je proti Camelu idiotenproof. :-)

 7. Pjotr - 17. listopad 2009, 13:18 #

  Smart Tube používám poměrně dlouho – proto si dovolím několik poznámek:

  1. Nečistotu z hadičky snadno dostanu vypláchnutím! VŽDY! piju pouze sladké pití. Ne pouze vodu.
  2. Vak u Camelu – problematické čištění a ještě problematičtější sušení – někteří předcházejí plísním používáním pouze vody bez cukru.
  3. PETku vždy nějakou seženu. Ještě se mi nestalo, že bych ji propíchl mačkou, nebo něčím ostrým.
  4. Zamrzání řeším jednoduše – po napití fouknutím zatlačím pití z hadičky do flašky. Smart Tube používám celoročně, vč. mrazů.
  5. Ale jako největší výhodu – oproti Camelu – vidím v možnosti vytvoření „rezervy“: Hadičku nezastrčím až na dno a ve chvíli kdy začnu cucat vzduch vím, že mám poslední 1/2 litr a že mám šetřit. Nepřekvapí mě, že jsem „zničeho nic“ nasuchu.
 8. Pjotr - 26. listopad 2009, 19:44 #

  Použítí pitného systému Smart Tube s hliníhovými lahvemi – např. SIGG je snadno realizovatelné pomocí vršku na SIGG láhve:

  http://vodahory.cz/…ulticap.html

  Stačí pouze vyměnit uzávěr na PET láhva za uzávěr na SIGGovky a je to…

 9. DANNY - 26. únor 2011, 20:45 #

  NO MUSÍM ŘÍCT, ŽE TEDˇ maj v hudy od source hadici od jejich camelbagu s násadou na pet lahev, a dalšími dvema násadami na lahve které prodávaj. Mám s tím super zkušenosti.

 10. zuzi - 13. červen 2011, 09:23 #

  u camela pokud to jde je nejlepsi ho proplachnout vodou, a dat do mrazaku, bakterie nemaj sanci

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org