TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Recenze průvodce Freeride in Lombardia

Italská pohoří obvykle nabízejí ideální podmínky pro různé lyžařské a snowboardové aktivity.V Lombardii je řada lyžařských středisek situována tak, že kromě klasických sjezdových disciplín je možné v jejich blízkém okolí provozovat freeride. Průvodce Freeride in Lombardia, který je k zapůjčení pro členy ČHS ve svazové knihovně – Nové přírůstky do knihovny ČHS – tradiční skialpinismus, popisuje padesát vybraných sjezdů v této krásnými horami obdařené oblasti Itálie.

Titulní stránka průvodce Freeride in Lombardia Titulní stránka průvodce Freeride in Lombardia (CLICK TO ENLARGE)

Základní dělení dvojjazyčné knihy (italština a angličtina) je na úvodní část zahrnující kapitoly věnované výstroji, lavinovému nebezpečí, stupnici obtížnosti, apod., a hlavní část popisující šest oblastí Lombardie. Stupnice obtížnosti je standardní pro alpské oblasti, tj. dělení na obtížnost sjezdu (stupně Ski 1 až 5 s podstupni 1.1., 1.2, atd.), alpská obtížnost (E, F, PD, AD, D) a expozice (E1 až E4). Zábavné jsou také piktogramy k urychlení orientace u popisů jednotlivých sjezdů.

Průvodce Freeride in Lombardia - přehled popsaných freeridových sjezdů Průvodce Freeride in Lombardia – přehled popsaných freeridových sjezdů (CLICK TO ENLARGE)

Dělení průvodcovské části je do šesti oblastí:
I. Livigno
II. Isolada
III. Bornio
IV. Santa Caterina
V. Madesimo
VI. Ponte di Legno – Tonale

Autoři Giuliano Bordoni (Grosio,1981) a Paolo Marazzi (Como 1989) vybrali ve všech šesti oblastech pěkné sjezdy. V některých případech se o nich rozepsali rozsáhle (a tím aspoň u Giuliana Bordoniho bylo potvrzeno, co o něm píší na stránkách vydavatelství: “G.B.is an extrovert and exuberant mountain guide, both poetic and romantic”), v jiných případech byli na obecný vkus trochu příliš struční.

Průvodce Freeride in Lombardia - stupnice obtížnosti sjezdů Průvodce Freeride in Lombardia – stupnice obtížnosti sjezdů (CLICK TO ENLARGE)

Každá ze šesti oblastí je nejprve popsána včetně různých telefonických kontaktů. Menší chybou v současné internetové době je, že absentují jakékoliv webové stránky nebo emailové kontakty.U Livigna jsou jako doporučené mapy uvedené pouze mapy Swisstopo v měřítku 1:25 000 – netuším, jako kdyby pro oblast Livigna neexistovala žádná italská mapa. Každý z padesáti itinerářů je jednotně rozčleněn od úvodní věty, přes počáteční bod, přístup, sjezd, případně další varianty. V některých případech by si popis zasloužil více slov.

Průvodce Freeride in Lombardia - piktogramy použité v knize a podrobně rozepsaná stupnice lavinového nebezpečí Průvodce Freeride in Lombardia – piktogramy použité v knize a podrobně rozepsaná stupnice lavinového nebezpečí (CLICK TO ENLARGE)

Všechny popsané trasy jsou doplněny bohatou fotodokumentací. Přibližně polovina fotek má vyloženě ilustrační charakter a jen menšina zobrazuje nákresy sjezdů v reálném terénu tak, aby si zájemce získal prakticou představu o tom, kde a jek by měl podle průvodce jet. Tyto nákresy ve fotkách terénu chybí hlavně v poslední části věnované oblasti Ponte di Legno – Passo Tonale. Zrovna v případě Passo Tonale je to škoda, neboť nafocení protilehlé svahy a vyznačit do nich vše potřebné je chvilkovou záležitostí.

Průvodce Freeride in Lombardia - přehled oblasti Livigna Průvodce Freeride in Lombardia – přehled oblasti Livigna (CLICK TO ENLARGE)

Závěr: Kniha je výborným přehledovým freeride průvodcem po nejznámějších místech Lombardie. Dvojjazyčná varianta je velmi povedená, stejně jako všechny fotky v knize. Velká část prašanových fotek má spíše jako hlavní účel motivovat zájemce o návštěvu prašanu v Lombardii. Je jen škoda, že u Passo Tonale chybí zakreslení sjezdů do terénu.

Průvodce Freeride in Lombardia - část jedné strany hor nad Livignem včetně vyznačené lavinově velmi nebezpečné zóny Průvodce Freeride in Lombardia – část jedné strany hor nad Livignem včetně vyznačené lavinově velmi nebezpečné zóny (CLICK TO ENLARGE)

Průvodce Freeride in Lombardia - Santa Caterina Průvodce Freeride in Lombardia – Santa Caterina (CLICK TO ENLARGE)

Průvodce Freeride in Lombardia - Santa Caterina - oblast Ponte di Legno - Tonale s jedinými v knize vyznačenými trasami Průvodce Freeride in Lombardia – Santa Caterina – oblast Ponte di Legno – Tonale s jedinými v knize vyznačenými trasami (CLICK TO ENLARGE)

Průvodce Freeride in Lombardia - přehled sjezdů včetně maximálních sklonů svahů a stupnice obtížnosti Průvodce Freeride in Lombardia – přehled sjezdů včetně maximálních sklonů svahů a stupnice obtížnosti (CLICK TO ENLARGE)

Freeride in Lombardia – Průvodce na kopce

Autor: Giuliano Bordoni, Paolo Marazzi
Počet stran: 160
Vazba: brožovaná
Jazyk: italsko-anglický
Rozměr: 15 × 21 cm
ISBN 978-88-96634-23-3

Popis na stránkách Versante Sud: Freeride in Lombardia, 50 itineraries Livigno, Isolaccia, Bormio, Santa Caterina, Madesimo, Tonale Giuliano Bordoni, Paolo Marazzi

Další průvodce ze stejné řady:
Recenze průvodce Freeride in Dolomiti – Marmolada, Arabba, Sassolungo, Sella, Alt

Podobné články

Komentář

 1. Lenka K. - 10. duben 2014, 18:09 #

  Jen tak pro zajimavost, ktera je ta kvalitni italska mapa 1:25k pro oblast Livigna? Tabacco konci u Bormia (8-Ortler) a o jinych nevim, ale rada se dozvim, mapy pro Italii jsou totiz problem.

  Lenka K.

 2. Kuba Turek - 10. duben 2014, 21:38 #

  Mimochodem, tyhle průvodčíky jsou zdarma ke stažení na Hikr.com. Podle jednoho z nich právě jezdím v Livignu.

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org