TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

7. ročník československého firnového memoriálu v Norsku za krásného počasí a s nástupy téměř od auta

Když jsem minulý rok psal report z 6. ‚covidového‘ memoriálu, věřil jsem, že na 7. ročník dorazí účastníci z ČR a report z tohoto ročníku bude opět v režii Paliče, jako obvykle. Byl jsem velice naivní. Nejenže Norsko neotevřelo své hranice pro zahraniční návštěvníky, ale přitvrdilo i pro rezidenty.

Návrat ze zahraničí je podmíněn testem před vstupem, testem při vstupu a 10ti denní karanténou na hranici v karanténím hotelu, což prakticky eliminovalo možnost cestovat do zahraničí. Většina z nás, tedy Čechů a Slováků žijících v Norsku, je momentálně uvězněna ve ‚zlaté kleci‘ bez většího omezení cestování po Norsku či bez jakéhokoliv omezení skialpových túr, nicméně bez možnosti navštívit rodinu a přátele v rodné zemi.
I přes nepříznivou situaci, účast na memoriálu byla hojná a předčila veškerá očekávání. Skialpových túr se zúčastnilo celkem 16 skialpinistů.

Základnou nakonec Isfjorden

Termín byl vybrán tradičně na květnové státní svátky (13.-16. 5. 2021) a púvodně plánován v tradičních lokalitách ve vyšších nadmořských výškách – Jotunheimen, Strynnefjell nebo Trollstigen. Nicméně po sněhově vydatné zimě, ještě první týden v květnu se sníh nacházel stále v nadmořských výškách okolo hladiny moře. Horské průsmyky byly stále uzavřené a nezbývalo tedy nic jiného, než přesunout místo konání do nižších poloh, tedy podobná situace jako minulý rok.

Na základě pečlivého prostudování numerických modelů předpovědi počasí a zvážení dojezdové vzdálenosti všech účastníku, byl lokalitou base campu vybrán ‚gapahuk‘ (přístřešek s ohništěm) v Isfjorden. Každý den po náročné túře a koupeli v nedaleké řece následovalo příjemné posezení u večerního ohně v zateplených off-shore montérkách a s pivem v ruce.

Po dojezdu z Kyrkjetaketu (1439 m) došlo na kofix

Prní den dopoledne jsme měli sraz v Isfjorden a jelikož jsme na tůru vyráželi poněkud později, vybrali jsme místní klasiku Kyrkjetaket (1439 m). Túra na jeden z nejznámějších vrcholů na západním pobřeží Norska nabízí kolem 1400 metrů celkového převýšení a z toho je zhruba 1000 vertikálních metrů nepřerušovaného sjezdu o sklonu 25–30 stupňů.

Tento den panovala inverzní oblačnost, při stoupání na vrcholový hřeben jsme se postupně dostali nad mraky a na vrcholu se nám naskytla parádní podívaná na bílou peřinu mraků pod námi. Dlouhý sjezd jižní stěnou byl na rozměklém jarním firnu a na lyžích jsme dojeli téměř k autům (tedy alespoň ti, kteří znají kofix a hlasitě neoplakávají každý škrábanec na skluznici).

Na vrchol Gjuratinden (1712 m) s cepínem a mačkami

Předpověd na druhý den slibovala slunečno a relativně stabilní sněhové podmínky, naplánovali jsme tedy brzký budíček a túru na Gjuratinden (1712 m). Tato komplexní túra začínala nástupem řídkým lesem s lyžemi na zádech zhruba 100 výškových metrů na hranici sněhu. Poté jsme se hlubokým údolím dostali na ledovec, který leží pod samotným vrcholem.

Na lyžích lze dojít na vrcholový hřeben zhruba 100 výškových metrů pod vrcholem. Po hřebeni směrem k vrcholu je potom nutné jít s cepínem a stoupacími železy. Poslední úsek, cca 20 výškových metrů je potom velice exponovaný a doporučuje se jít s jištěním (že, Kubo).

Tato komplexní túra byla zakončena dlouhým sjezdem po variabilních sněhových podmínkách, od jarního firnu po mokrý těžký sníh v nižších polohách. Hned vedle parkoviště protékala řeka, která přímo vybízela ke koupeli po této výživné túře.

Na lyžích od auta na Hesten (1610 m)

Na třetí a poslední den jsme naplánovali Hesten (1610 m). Vyrazili jsme brzy ráno, abychom stihli sjezd, než se do západní stěny opře slunce. Na lyžích bylo možné jít přímo od auta. Po nástupu na vrchol po hřebeni nás čekal parádní dlouhý sjezd západní stěnou po perfektním firnu. Lepší zakončení memoriálu jsme si nemohli přát.
Předpověd na neděli hlásila nízkou oblačnost a srážky na celém západním pobřeží, board of directors se tedy usnesl a rozhodl tuto akci zakončit a vyrazit domu o den dříve.

Tímto bych rád poděkoval všem zúčasněným, zejména těm, kteří vážili dalekou cestu (Trondheim, Oslo, Geilo, Midsund :) a za přátelskou atmosféru, která celou dobu panovala. Budu se těšit na další setkání!

Foto (kredit Jiri Paur a Pavel Semotán)

Komentáře od účastníků:

Petr Vojta:
„Letošní memoriál byl jako vždy skvělý, velmi příjemné setkání krajanů, nadšených vyznavačů skialpu. Trasy byly dobře naplánované a pečlivě proveřené místními borci. Kulturní stránka měla svůj už typický, lehce punkový půvab v bezvadném kokektivu a nezdolně dobré náladě zasazené do drsného horského prostředí.
Byl to pro mě velmi příjemný útěk z permanentního homeofisu i za cenu ujetých 900km. Tímto děkuji všem kteří se nějakým způsobem podíleli na organizaci a doufám, že si Rosťa najde čas na organizaci i příští rok, snad už i s přeshraniční účastí Čechů a Slováků.“

Lenka Franková:
„Pár dnů strávených v horách, s přáteli a všemi možnými typy sněhu. Výživné trasy, krásné rozhledy, překonávání svých vlastních hranic, úsměvy na tváři. To všechno a mnohem víc je firnový memoriál. Pro mne byl letos ve znamení zdravotního omezení a i přesto byl jednoznačně skvělý. Velké poděkování patří Rosťovi a Jirkovi za organizaci a výbět tras. Díky všem, kteří svým dílem přispěli k dobré náladě. Za rok na viděnou.“

Lumir:
„Nejen že je Midsund nejkrásnější místo v Norsku, ale bydlí tam i skvělí kluci, kteří dokáží vymyslet, naplánovat a zorganizovat super akci. Nemluvím samozřejmě o ničem jiném, než o sedmém ročníku firnového memoriálu. Byl jsem tam poprvé, ale určitě ne naposled. Už teď se těším na další setkání se všemí, kteří tvořili skvělou partu. Všem moc děkuji, že jsem mohl být s vámi.“

Jozef Pekár:
„Tri úžasné dni driny s krásnym počasím,dobrou partiou a zakončeným božím zjazdom z Hestenu. Okrem chabej kondície nie je čo vyčítať. Už nech je 8 ročník. Dík za dobrú organizáciu a na zdravie.“


Roman Loj:
„Na memoriálu jsem byl již 3 krát a vždy jsem si užil parádní lyžovačku, poznal nove super lidi a odjížděl domů s nabitými baterkami. I letos jsem se moc těšil. Měli jsme štěstí na počasí, zažili jsme krásné túry s nádhernými výhledy na krásné norské hory a fjordy. Fantastická lyžovačka, super parta, ukončení koupáním v horském jezeře, takže i letos memoriál nezklamal. Zažili jsme hodně srandy, celou dobu panovala dobrá nálada a i letos jsem poznal nové super lidičky. Děkuji všem, kteří přispěli k organizaci tohoto skvělého memoriálu a doufám, že tato tradice bude pokračovat i další roky.“

Petr Pavliš
„7. ročník Československého firnového memoriálu byl sic trochu kratší, zato velmi vydatný. Počasí přálo víc, než bychom si přáli my. Místy bylo trochu přefirnováno, ale jeden parádní sjezd ve skvělém firnu vše snadno vynahradil. Je super potkat se takhle v Norsku s partou Čechoslováku, přes den zaskialpovat a večer si společně užívat pohodu při ohni. Tomu říkám opravdový pocit sounáležitosti.“

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org