TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Vancouver Island v Britské Kolumbii nabízí krásný pobřežní trail Juan de Fuca

Kanadská Britská Kolumbie nabízí nepřeberné množství možností pro celoroční vyžiti ve vysokých i nízkých horách. Jedním z povedených výletů je 47 kilometrů dlouhý trail Juan de Fuca na jihovýchodě Vancouver Islandu.

Prvním ranním trajektem na ostrov
Prvním ranním trajektem na ostrov

Trail Juan de Fuca vede podél Pacifiku deštným pralesem a při délce 47 kilometrů překonává převýšení 1830 metrů. Chodí se většinou tři až čtyři dny. Dá se využít i jako jednodenní túra, protože má čtyři „úniková“ místa. Z hlediska délky není tento trail náročný, ale nenechte se zmást. Není to procházka po pláži, jak by si mohl leckdo pod pojmem pobřežní trail představovat.

Vaření v přírodě na Vancouver Island
Vaření v přírodě na Vancouver Island

Túra vede deštným pralesem, takže vše je dost bahnité a terén je různorodý – nahoru a dolů. Místy se jde po pláži, místy musíte podlézat a přecházet stromy staré několik set let. U některých úseků je třeba dávat si pozor na příliv a odliv. Pokud promeškáte odliv, tak se dál nedostanete a musíte počkat na další. Po cestě je spousta kempů na přespání a nemusí se rezervovat dopředu.

Naložení na obvyklé stezce
Naložení na obvyklé stezce

Na začátku trailu se rozhodujete, na kolik dnů si jej rozložíte a podle toho odevzdáte do určené schránky 10 CAD za osobu a noc. Tak jako ve většině národních parků v Kanadě, ani tady nemůžete spát jinde než k tomu vyhrazených místech. Máte na výběr mezi kempy v deštném pralese bez možnosti táboráku, nebo kempy na pláži s možností udělat si oheň. My jsme si zvolili čtyřdenní variantu, abychom si trail užili.

Pobřežní trail Juan de Fuca se vyznačuje parádnímí výhledy
Pobřežní trail Juan de Fuca se vyznačuje parádnímí výhledy

Po cestě je spousta jeskyní, vodopádů a nádherných pláží. Když máte štěstí, můžete pozorovat kosatky v oceánu, ale bežně jsou k zahlédnutí orli, pumy, lišky a medvědi. V letní sezóně je možné si zarezervovat kajaky či surfování v určitých částech trailu.

Další kýčovité výhledy na trailu Juan de Fuca
Další kýčovité výhledy na trailu Juan de Fuca

První den přechodu jsme začali až kolem poledne, i když jsme jeli na ostrov úplně prvním trajektem v sedm hodin ráno. Poté jsme udělali přesun jednoho auta na konec trailu, protože Juan de Fuca je pobřežní trail z bodu A (Sooke) do bodu B (Port Renfrew), tak je fajn mít dvě auta pro usnadnění přesunu. Hromadná doprava není běžná po celé Kanadě.

Místy jdeme na úrovní vodní hladiny
Místy jdeme na úrovní vodní hladiny

My jsme se nakonec rozhodli jít trail v protisměru hodinových ručiček, pro přespání jsme zvolili kempy: 1. den Little Kuishe Creek na 33 km, 2. den Chin Beach na 21 km a 3 den Bear Beach na 9.km. Pokud byste neměli čas na celý trail, osobně doporučuji alespoň jednodenní variantu či přespání na Mystic Beach, která je hodna svého jména.

S popadanými stromy je o zábavu postaráno
S popadanými stromy je o zábavu postaráno

Trail Juan de Fuca se doporučuje podniknout od dubna do října. Připravte se na různorodé počasí. Přece jenom je to deštný prales – vlhko, dusno, provaly deště a v mnoha místech je to pouze o brodění bahnem. Rozhodně je to ale jeden z nejzajímavějších treků a stojí to za to!

Občerstvení na pobřeží
Občerstvení na pobřeží

Kanadské hustníky nás baví
Kanadské hustníky nás baví

Vodopády a skály na trailu Juan de Fuca
Vodopády a skály na trailu Juan de Fuca

Zajištěný přechod přes vodu na trailu Juan de Fuca
Zajištěný přechod přes vodu na trailu Juan de Fuca

Na údržbu se občas zapomíná i v Kanadě
Na údržbu se občas zapomíná i v Kanadě

To nejsou Rychlebské stezky, ale Kanada
To nejsou Rychlebské stezky, ale Kanada

Na trailu Juan de Fuca
Na trailu Juan de Fuca

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org