TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Pozvánka na Setkání skialpinistů 2023 na Chatě Jiřího na Šeráku v Jeseníkách

Komise tradičního skialpinismu ČHS ve spolupráci se Společností horské medicíny pořádá každoroční Setkání skialpinistů ve dnech 15. – 17. prosince 2023. Setkání skialpinistů se uskuteční po čtyřech letech v Jeseníkách na ověřeném místě ve výšce přes 1300 metrů nad mořem.

Pozvánka na Setkání skialpinistů 2023 na Chatě Jiřího na Šeráku v Jeseníkách
Pozvánka na Setkání skialpinistů 2023 na Chatě Jiřího na Šeráku v Jeseníkách

Tradiční Setkání skialpinistů je určeno všem příznivcům pohybu ve sněhem pokrytých horách od České republiky po celý svět. Náplní jsou metodika, lavinová prevence, lavinové nehody a motivační výlety z různých pohoří. Nedílnou součástí jsou i praktické workshopy za účelem zlepšování jednotlivých činností jednotlivce nebo skupiny v zasněžených horách.

Workshopy nebo volný venkovní program bude záviset na aktuálních sněhových podmínkách. Vzhledem k nadmořské výšce a termínu se předpokládá, že by sněhové podmínky mohly být dobré.

Od pátku do neděle se při Setkání skialpinistů bude probírat

 • současné vývojové trendy tradičního skialpinismu
 • dětský skialp #skimokids
 • novinky v oblasti lavinové prevence a bezpečného pohybu v zimních horách
 • prezentace a filmy ze skialpinistických, freeridových a splitboardových aktivit jak za uplynulou zimní sezónu, tak z historie
 • představení málo navštěvovaných a nových oblastí pro zimní aktivity
 • shrnutí uplynulé i nástin následující zimní sezóny
 • v sobotu 16. prosince 2023 budou připraveny praktické workshopy věnované problematice zimního pohybu v horách (viz jejich přehled v přihlášce – uskuteční se ty, o které bude největší zájem mezi účastníky)

možnost domluvit skialpové výlety v Evropě i mimo ni pro nadcházející zimní sezónu

 • bohatá tombola výrobců a prodejců vybavení do zimních hor

Příspěvky ve formě přednášek a videí jsou vítány, název promítání zašlete do 20. 11. 2023 společně s anotací (3–5 vět) a jednou až třemi ilustračními fotografiemi na jan.pala@horosvaz.cz nebo jan.pala@mountainski.cz. Pro zařazení delších příspěvků do programu se dohodněte předem. Předpokládá se dodržování časů, aby nedocházelo ke skluzu v programu jako někdy v minulých letech.

Výstup pod Ladovým štítem ve Vysokých Tatrách v prosinci 2022
Výstup pod Ladovým štítem ve Vysokých Tatrách v prosinci 2022

Program – orientačně

Pátek 15. 12. – příjezd a příchod, prezentace, ubytování a případně večeře. Po 20 h zhodnocení uplynulé zimní sezóny, individuální konzultace a prezentace na poslední chvíli, které by se nevešly do sobotního programu. Následně volná zábava.

Sobota 16. 12. – pro zájemce jsou v denních hodinách připraveny různé workshopy – viz níže, kdy je možné si vybrat dva workshopy (každý cca 2,5 h). V případě naplněnosti dostanou přednost dříve přihlášení. Uskuteční se workshopy, o které bude největší zájem. Odpoledne až večer (odhad do 22:00 h) prezentace a filmy se skialpovou, splitboardovou a freeridovou tématikou. Následně volná zábava.

Neděle 17. 12. – po snídani společné či individuální aktivity na blízkých nebo vzdálenějších jesenických kopcích.

Dostupnost

Chata Jiřího na Šeráku se nachází kousek pod stejnojmenným vrcholem nad Ramzovským sedlem. Sedlo je dostupné rychlíkem z Olomouce, autobusem, nebo osobním autem po silnici z Hanušovic do Jeseníku. Z Ramzovského sedla je to na chatu 570 výškových metrů, takže ideální na rozdýchání. Lyžařský areál Ramzová bude v případě dobrých sněhových podmínek v provozu, takže je možné první letošní rozlyžování s využitím sedačkových lanovek.

Prašanový skialp ve slovinských Karavankách v lednu 2023
Prašanový skialp ve slovinských Karavankách v lednu 2023

Ubytování a stravování

Chata Jiřího na Šeráku nabízí pokoje se sociálním zařízením i bez. Dále jsou k dispozici větší pokoje v podkroví a pro ty, co nevyžadují spací komfort je možnost přespání i v pinponkárně.

POZOR: Cena za Setkání skialpinistů a ubytování se snídaní se liší podle data přihlášení a zaplacení! Čím později se přihlásíte a zaplatíte, tím to bude dražší. Podrobně je to uvedeno v přihlášce. V ceně za Setkání skialpinistů je kromě programu a workshopů také bohatý sobotní večerní raut, který se osvědčil již v roce 2019.

Na ledovcovém Icefall traverse v Britské Kolumbii v dubnu 2023
Na ledovcovém Icefall traverse v Britské Kolumbii v dubnu 2023

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org