TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

První dětská skialpová túra na druhý nejvyšší vrchol v Beskydech - 1276 metrů vysoký Smrk

První lednový víkend 2020 mělo být na moravských horách oblačno a mlhavo doprovázené sněžením. Sněžení ze soboty na neděli skutečně přišlo, což byl dobrý předpoklad pro první skialpový výlet holek ve věku 11 a 9 let. Jelikož nejvyšší vrchol Lysá hora (1323 m) je doslova obsypán pěšáky, cyklisty i skialpinisty, vyrazili jsme na druhý nejvyšší Smrk (1276 m).

Od palic na Vimeo

Sněžení v letošní zimě nepokrývá Beskydy úplně rovnoměrně, takže na jedné straně kopce můžou být vynikající podmínky zatímco na druhé straně je na sněhu jehličí a větve. Proto jsme si vybrali nástup z dobře vysněžené strany. Pro sjezd jsme si zvolili směr tak,aby les byl řídký, což zaručovalo dostatečně vysokou pokrývku pro bezpečné sjíždění a zároveň znemožnění dotyku lyží s lesním, travním a kamenným podkladem. Vydařilo se to.

Občerstvení cestou na beskydský vrchol
Občerstvení cestou na beskydský vrchol

Zhodnocení od účastnic

Anička (11 let): „Výstup mě zpočátku vůbec nebavil, trochu mě tlačilo něco v botě. Po úpravě ponožky se to už zlepšilo. Akorát nás štvalo, že ačkoliv prošlapával stopu a měl velký batoh, tak táta pořád utíkal dopředu. Vždy ovšem někde na vyhlídce nebo v závětří počkal. V tuto zimu jsem byla poprvé na lyžích, a tak jsem byla zvědavá jak si poradím s lyžemi dlouhými 154 cm, když sama měřím 142 cm a mé dosavadní lyže mají 136 cm. Kupodivu byla délka lyží v pohodě. Sjezd se mi moc líbil, je to podstatně lepší než na nějakých upravených sjezdovkách.“

Lada (9 let): „Na první skialpování jsem byla moc zvědavá, protože máma této zimní zábavě úplně propadla. Tak jsem byla ráda,že mi půjčila od Ivy Macholdové lyže s potiskem Skialp nad Hrobem, které sama má. Bylo fajn, ze jsme šly spolu s Aničkou, protože ta nezkazí žádnou legraci, Honzovi jsme úplně nestačily, naštěstí nás máma jistila zezadu. Do kopce mi to šlo celkem dobře, tulení pásy fakt drží, bylo to lepší než včera na špatně namazaných běžkách. Freeride mě bavil, i když jsem se v lese mezi stromy trochu bála a hodila jsem několik dobrých tygrů. Musím to ještě potrénovat, ale už teď se těším na příště.

Dámský tým na hlavním hřebenu rozsáhlého vrcholu
Dámský tým na hlavním hřebenu rozsáhlého vrcholu

Dětské skialpové vybavení není v půjčovnách úpně běžně, takže jeden set byl zapůjčen v RUMAsport Ostravice a druhý v Koloshop Teplice /Skialp nad Hrobem.

Příprava před sjezdem - sundat pásy a zapnout boty
Příprava před sjezdem – sundat pásy a zapnout boty

Ať je vzrostlý les řídký nebo hustý, vždy do něj jen s brýlemi
Ať je vzrostlý les řídký nebo hustý, vždy do něj jen s brýlemi

Dole kopcom na parádním sněhu
Dole kopcom na parádním sněhu

Sníh byl bezchybný a 154 cm dlouhé lyže ideální
Sníh byl bezchybný a 154 cm dlouhé lyže ideální

Na lyžích Skialp nad Hrobem - Lusti v beskydském lese
Na lyžích Skialp nad Hrobem – Lusti v beskydském lese

Lyžování v řídkém lese nemá chybu
Lyžování v řídkém lese nemá chybu

Na skialpech v Beskydech ve věku devět let
Na skialpech v Beskydech ve věku devět let

Zhodnotit sjezdové stopy a můžeme pokračovat dále
Zhodnotit sjezdové stopy a můžeme pokračovat dále

Podobné články

Komentář

 1. Vladimír Pešák - 7. leden 2020, 07:48 #

  Ahoj, nemate nahodou natrekovanou trasu nebo odkud se da s tak malyma holkama jit pohodove na Smrk? Dekuji Vlada.

 2. Roman - 10. leden 2020, 21:55 #

  zdar, to je ruma sport ? maji na pujceni detske skialp vybaveni ? mlady(8r) me furt prudi kdy ho vemu sebou, tak vypujcka by byla super. btw. taky se primlouvam za popis cesty popr. gps. Jinak krasny vylet, podminky na tu letosni bidu ste meli zda se fajne. diky r.

 3. palic - 11. leden 2020, 14:09 #

  [2] Ano, jeden set byl půjčen z RUMAsportu. Pozor, lyže mají délku 154 cm, takže záleží na tom, jak je osmiletý mladý vysoký a lyžařsky zdatný.

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org