TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Skialpová beskydská Lysá hora v úterý 20. října 2020

Po mnoha a mnoha letech napadlo v České republice větší množství sněhu už v polovině října. Pokud vlastní paměť neklame, naposledy se něco takového (aby mělo smysl vytáhnout lyže) stalo v roce 2009. Tehdy jsem byl zrovna dva týdny v Německu a jen sledoval, jak se šťastlivci několik dnů mohou prohánět na lyžích v Beskydech. Letos to vyšlo tak, že jsem se během pracovní cesty do Ostravy připojil RUMAsport rannímu rychlému výpadu na Lysou a zpět.

Východ slunce nad bývalou jižní sjezdovkou na Lysé
Východ slunce nad bývalou jižní sjezdovkou na Lysé

Proč vůbec za každou cenu vytahovat lyže v říjnu? Jednoduše proto, že pokud nepřijde další malá doba ledová, tak sníh se může v tomto ročním období opět objevit třeba za deset a více let.Nejčastější využívanou možností výstupu na Lysou (i za nižšího stavu sněhu) je trasa ze Zlatníku s častým využitím asfaltové silnice Českých radiokomunikací. Dostat se na Zlatník ovšem znamená ujet z Ostravice 30–40 km autem.V polovině října 2020 se tak objevila řada komentářů od jakého svodidla bylo možné nasadit lyže a jak nízko šlo sjet.

Tři dámy a tři sněhuláci mezi vrcholem Lysé hory a meteostanicí
Tři dámy a tři sněhuláci mezi vrcholem Lysé hory a meteostanicí

To ovšem není případ výstupu od Ostravice, resp. od trafostanice. Zpevněná silnice je tam jenom v prvním úseku a poté se střídá různě velikostně dělený kamenitý podklad. Z Ostravice je plnohodnotný skialpový výstup i sjezd možný jen za dobrých sněhových podmínek. V úterý 20. října byly dobré sněhové podmínky jen v nejvyšších nadmořských výškách na Lysé, takže to znamenalo krásnou pěší procházku po červené turistické značce s lyžemi na zádech. Souvislá sněhová pokrývka začínala nad hranicí přibližně 1100 metrů.

Výletnická úderka pod taktovkou RUMAsportu
Výletnická úderka pod taktovkou RUMAsportu

U vrcholu s východem slunce pofukoval slušně silný vítr, a proto vrcholové focení a kochání se fantastickými výhledy bylo krátké. Z cvičných důvodů jsem sjel bývalou jižní sjezdovku (bývalou proto, že jižní vlek už asi nikdo nikdy nespustí). Jízda byla zábavná, protože svah byl zamrznutý ve stavu, v jakém byl rozježděn. Jet se tak dalo buď po široké stopě ušlapané od pěších nebo mimo lyžemi rozrytou část. Na hrbolatém zmrzlém podkladu to šlo výborně.

U dolní stanice bývalého jižního vleku na Lysé
U dolní stanice bývalého jižního vleku na Lysé

U dolní stanice bývalého jižního vleku jsem skončil a s klesající mlhou stoupal na sluncem nasvícený vrchol Lysé. Výhledy byly famózní. Kolem Bezručovy chaty jsem kousek sešel pěšky, abych nad hrano mezi údolími Mazáku a Satiny opět nasadil lyže. Po zmrzlém celkem rovném podkladu to jelo parádně rychle, jen o kus níže bylo potřeba dát pozor na občas trčící kameny. Na lyžích se dalo dojet do cca 1110 metrů. Bylo to možné jen kvůli zmrzlému podkladu, po oteplení a změknutí sněhu by to bylo o zničení skluznic lyží.

Vysílač v plném ranním slunci
Vysílač v plném ranním slunci

Zbytek k trafostanici už byl rychlý přesun pěšky a poté autem do Ostravy. Celkově to bylo včetně přestávek 2:54 h s převýšením přes 820 metrů, což je na rozdýchání dostačující.

V údolích se převaluje mlha
V údolích se převaluje mlha

Metr sněhu tady není, ale na lyže to stačí
Metr sněhu tady není, ale na lyže to stačí

Výhledy, které se neomzrí
Výhledy, které se neomzrí

V RUMAsportu mě komplet oblékli, takže jsem nemusel jít v kraťasech a tričku s krátkým rukávem
V RUMAsportu mě komplet oblékli, takže jsem nemusel jít v kraťasech a tričku s krátkým rukávem

Bezručova chata zavřená... aneb, než šel Prymula do pražské hospody
Bezručova chata zavřená… aneb, než šel Prymula do pražské hospody

Do údolí slunce ještě nedorazilo
Do údolí slunce ještě nedorazilo

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org