TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Anastasia Kuzmina zlatá na ZOH v Soči - jarní trénink na Kamčatce zřejmě pomohl

Anastasia Kuzmina získala zlatou medaili (opět první zlatá pro Slovensko jako na OH 2010 ve Vancouveru) v biatlonovém sprintu na ZOH 2014 v Soči – Huráááá! Běžecký trénink v dubnu-květnu 2013 zřejmě pomohl s dokonalou přípravou na olympijskou sezónu. Nasťu jsme potkali při našem výletu Ski Kamčatka 2013 – co a jak se dělo při skialpinistickém výletu v oblasti vulkánu Viljučinskij.

Nasťa Kuzmina se nám představila dost netradičně - popřála nám Vela štastia vedle našeho stanového tábora pod vulkánem Viljučinskij
Nasťa Kuzmina se nám představila dost netradičně – popřála nám Vela štastia vedle našeho stanového tábora pod vulkánem Viljučinskij (CLICK TO ENLARGE)

Nasťu jsme potkali, teda spíše ona potkala nás, v údolí řeky Paratunka pod vulkánem Viljučinskij: Ski Kamčatka 2013 – skialp v oblasti vulkánu Viljučinskij (2173 m). Na sněhu nám u stanů nechala slovensky psaný vzkaz. Reálně jsme se s ní a jejím manželem potkali nějaký další den. Oba působili od první chvíle velmi kladným a pohodovým dojmem. To se potvrdilo vzápětí, když jsme probírali, kde a jak je možné jezdit a trénovat na běžkách, jaké jsou možnosti na skialp v případě špatného počasí na nižších kopcích, a co a jak s medvědy.

Matúš a Mirka sledují doporučení slovenské zlaté olympijské medailistky v biatlonu Anastasiyi Kuzminy v údolích řek Paratunka a Karymčina
Matúš a Mirka sledují doporučení slovenské zlaté olympijské medailistky v biatlonu Anastasiyi Kuzminy v údolích řek Paratunka a Karymčina (CLICK TO ENLARGE)

Nasťa trávila velkou část jara na jih od Avačinské zátoky společně s manželem a synem z tréninkových důvodů. Dlouhý pobyt byl zaměřen na běžecké lyžování, k čemuž jarní Kamčatka nabízí dokonalé podmínky. Údolí řeky Paratunka a menší boční údolí mají poblíž vody většinou rovinatý charakter a je možné jet desítky kilometrů daleko. Většinou není problém trénovat za téměř jakéhokoliv počasí s jedinou výjimkou, kterou je kamčatská purga (extrémně silný vítr se vším, co s ním spojitelné).

Nasťa Kuzmina se vrací z tréninku v kamčatských březových lesích - kolem vyhřívaného plaveckého bazénu v údolí řeky Paratunka
Nasťa Kuzmina se vrací z tréninku v kamčatských březových lesích – kolem vyhřívaného plaveckého bazénu v údolí řeky Paratunka (CLICK TO ENLARGE)

Jediným dalším (i když reálně dost závažným) problémem mohou být v pozdním jaru medvědi probouzející se ze zimního spánku. Jsou hladoví, nevrlí a agresivní, a proto je více než vhodné se jim zdálky vyhnout. Přesto jsou hodně plaší a v údolí Paratunky jsme potkali jenom jejich stopy.

Nasťa Kuzmina jak ji známe z Kamčatky - vždy vysmátá a v pohodě
Nasťa Kuzmina jak ji známe z Kamčatky – vždy vysmátá a v pohodě (CLICK TO ENLARGE)

Kamčatku je možné doporučit nejenom na fantastický skialp, ale také jako ideální tréninkové místo pro běžecké lyžování. to potvrdilo Nasťa Kuzmina další zlatou olympijskou medailí na právě probíhajících ZOH v ruském Soči. Proč jet tedy na Kamčatku nejenom za skialpem, ale i za běžkami?

 • mnohdy až do června běžkováni na dvou až třímetrové vrstvě sněhu
 • dlouhá převážně rovinatá údolí s kamennými břízami, kde je možné najezdit mnoho kilometrů v různých variantách
 • fantastické výhledy na okolní přírodu včetně vysokých neaktivních a aktivních sopek
 • minimální civilizační rušení – převážně jen o víkendech se mohou ve stejném údolí pohybovat jezdci na sněžných skútrech, či vězděchodech
 • termální prameny jako jeden ze způsobů relaxace po tréninku – my jsme je hojně využívali i po skialpu
 • zdravá strava – RYBY v množství větším než malém!

Máte-li zájem jet na Kamčatku na skialp či za běžkami, obratťe se na nás. Vše můžeme zařídit podle Vašich požadavků.

Další čtení:
Šport.sme.sk – Kuzminová: Som Slovenka narodená v Rusku

Mizíme opět na skialp a loučíme se s Nasťou - dámy z naší skupiny jsou nabaleny na přejezd na skútru, zatímco Nasťa je jen v tréninkovém oděvu
Mizíme opět na skialp a loučíme se s Nasťou – dámy z naší skupiny jsou nabaleny na přejezd na skútru, zatímco Nasťa je jen v tréninkovém oděvu (CLICK TO ENLARGE)

Anastasiya Kuzmina s naší českou a slovenskou skupinou v dolině řeky Paratunka na Kamčatce v dubnu 2013
Anastasiya Kuzmina s naší českou a slovenskou skupinou v dolině řeky Paratunka na Kamčatce v dubnu 2013 (CLICK TO ENLARGE)

Podobné články

Komentář

 1. Hynek - 25. únor 2014, 09:25 #

  Neni jasné z članku, estli Nasta tam hančuje(terminus technikus) svou vyjetou stopou soupaž, nebo se vydava po sirokem manzestru volnym bruslarskym stylem?

  V roce 2011 se Festival of winter sports in Kamchatskiy krai(Фестиваль зимних видов спорта в Камчатском крае) ucastnil treba i Koukal a prazsti lyznici, clanek sepsal Nohejl

  i v dalšícjh letech zdá se festival pokračoval

  Na wiki o městě se píše
  Biathlonovy komplex je GPS 53.09472,158.626183 zde

 2. Matus - 25. únor 2014, 19:35 #

  Nasta tam jazdi na vsetkom co tam je: mensester od ratraku, mensester od skutru, medvedie stopy, stopy po Kamaze, tvrdy rovny sneh, makky hrbolaty sneh. Rozhodne sme v tej doline nevideli ziadne specialne bezkarske drahy ako ich pozname v Europe.

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org