TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Program Setkání skialpinistů 2018, 7.-9. 12. 2018

Komise tradičního skialpinismu ČHS ve spolupráci s MountainSki.cz, Tulenipasy.cz připravila Setkání skialpinistů se uskuteční na Bílé v Beskydech ve dnech 7. až 9. prosince 2018. Program Setkání skialpinistů je tady

POZOR: Program bude postupně doplňován podle toho, jak se bude dařit upřesnit jednotlivé přednášky, prezentace a workshopy! Přesné časové rozdělení programu bude k dispozici nejpozději dva týdny před Setkáním skialpinistů.

Pátek 7. 12. 2018

Příjezd a příchod účastníků, ubytování a večeře. Po 20 h zhodnocení uplynulé zimní sezóny, individuální konzultace a prezentace na poslední chvíli, které by se nevešly do sobotního programu.

Sobota 8. 12. 2018

snídaně, workshopy, skialp, běžky, pěšky nebo kolo podle aktuálních (ne)sněhových podmínek. Pro zájemce i společné aktivity:

 • lavinový výcvik a Představení nové generace lavinových přístrojů PIEPS s BlueTooth + PIEPS APP v podání Total Outdoor, s.r.o. – „Seznámíme vás s tím, jak lze využít výhod BT technologie pro nácvik vyhledávání i samotnou záchranu z laviny. V průběhu workshopu si pak ukážeme, jak kvalita lavinového vybavení a úroveň znalostí uživatele zásadním způsobem ovlivňuje čas potřebný k vyproštění zasypaného. Doplníme o ukázky použití elektronické sondy Pieps iProbe II a lavinového batohu Pieps JetForce s turboventilátorem namísto tlakové láhve se stlačeným plynem.“
 • Praktický workshop o tom, jak bezpečně skákat na lyžích ve volném terénu Na Setkání skialpinistů se v závislosti na aktuálním sněhových podmínkách uskuteční i praktický workshop o tom, jak bezpečně skákat ve volném terénu. Řada lidí má obavy seskočit z hrany, malé převěje nebo přes pařez. Filip Mef Vlček přítomné zájemce seznámí s tím, jak skákat nejenom v prašanu.
 • nácvik výstupových a sjezdových technik
 • další workshopy věnované pohybu v zimních horách
 • Sobotní závody Sachasport Skialp Sprint Bílá 8.12. 2018 – registrovaní účastníci Setkání skialpinistů mají při Sachasport skialp sprint slevu na startovném – v sobotu 250 Kč! Start závodu je u dolní stanice sedačkové lanovky ZBOJNÍK. Závodníci vyběhnou s pásy na lyžích severní MODROU sjezdovku k horní stanici lanovky, zde sejmou pásy a po vyznačené trase na lesní cestě a červené sjezdovce se vrátí do místa startu. Zde znovu navléknou pásy na lyže a absolvují další kolo, na jehož konci je čeká CÍL.

Odpoledně-večerní program:

Metodika a Komise tradičního skialpinismu ČHS

 • Komise tradičního skialpinismu 2018–2019 V rámci Setkání skialpinistů 2018 budou shrnuty aktivity Komise tradičního skialpinismu ČHS za uplynulý rok. Budou představeny předpokládané akce a aktivity v oblasti tradičního skialpinismu na nadcházející sezónu, ať už otevřené pro všechny členy ČHS nebo z hlediska účasti vhodné pro zkušenější skialpinisty a splitboardery.
 • Praktický workshop o tom, jak bezpečně skákat na lyžích ve volném terénu Na Setkání skialpinistů se v závislosti na aktuálním sněhových podmínkách uskuteční i praktický workshop o tom, jak bezpečně skákat ve volném terénu. Řada lidí má obavy seskočit z hrany, malé převěje nebo přes pařez. Filip Mef Vlček přítomné zájemce seznámí s tím, jak skákat nejenom v prašanu.
 • Představení nové generace lavinových přístrojů PIEPS s BlueTooth + PIEPS APP Seznámíme vás s tím, jak lze využít výhod BT technologie pro nácvik vyhledávání i samotnou záchranu z laviny. V průběhu workshopu si pak ukážeme, jak kvalita lavinového vybavení a úroveň znalostí uživatele zásadním způsobem ovlivňuje čas potřebný k vyproštění zasypaného. Doplníme o ukázky použití elektronické sondy Pieps iProbe II a lavinového batohu Pieps JetForce s turboventilátorem namísto tlakové láhve se stlačeným plynem.

Doplňkový program

Slovensko

 • Vysoké Tatry z východu na západ, aneb od svítání do soumraku 2018 Tak se to letos podařilo. To, co jsme loni s Pavlem zkusili (skončili jsme v Mengusovské dolině), tak se letos v rozšířené sestavě povedlo. Svítání v Baraním sedle, kafíčko na Zbojandě, kde se právě osazenstvo probouzelo, pivko pod Rysma, západ slunce na Kriváni, to jsou záchytné body na skialpovém přechodu Vysokých Tater z Chaty pri Zelenom plese chaty na Tri studničky. Sedel a sjezdů nepočítaně…
 • Trilogie Tatry: tři dny, tři stěny, tři údolí – na památku Horemu Na Setkání skialpinistů představí Rosťa Tomanec a Karel Svoboda sjezdy tří tatranských stěn ve třech různých údolích. „Za mimořádných prašanových i firnových podmínek se podařilo sjet 3 ohromné tatranské extrémy za 3dny v rozdílných údolích. V akci: Rosťa Tomanec, Radovan Hore Horecký, Karel Svoboda. Na památku Horemu,“ říká Rosťa Tomanec.

Evropa

 • Dolomity Camper 2018 Doma vyrobená lůžková úprava v našem miniVANu se stala po celý týden našim domečkem na kolečkách při jarních toulkách na skialpech v úchvatném skalním prostředí severní (Sextenské Dolomity) a jižní (Cadini) skupiny Italských Dolomit.
 • VIDEO – Československý firnový memoriál v květnovém Norsku 2018 Tradiční československé setkání zaměřené na ukončení skialpové sezóny. Tam kde lyžařská sezóna nikdy nekončí, je třeba oddělit starou od nové a tu právě skončenou pořádně zrekapitulovat uprostřed nejvyšších skandinávských hor Jotunheimen a Hurrungane…
 • Norský skialp autostopem To nás takhle na jaře roku 2017 napadlo, že je čas na větší skialpový výlet … Nejdřív jsme chtěli jet na dva měsíce do Kyrgyzstánu. Pak z nedostatku času na měsíc do Kyrgyzstánu. Pak z nedostatku sněhu v Kyrgyzstánu na tři týdny do Norska … A pak se pokazilo auto …Takže jsme do Norska letěli. Stopovat. S lyžemi.
 • Telemark ve žlebech východních rakouských Alp „Nedostatek času nás nutí se zaměřovat na jedno a dvoudenní túry v co nejbližším okolí Moravy, jak směrem na jih, tak na východ. Naší oblíbenou destinací je hřeben východních rakouských Alp od Totesů, Enstálských Alp, Schneebergu, Raxu, Hochschwabu až po Nízké Taury,“ říká Tomáš Tisovský.

Asie

 • Video od Winter Carrots: SKI & RAIL SIBERIA 2017 Několik dnů strávených ve vlaku, teploty hluboko pod bodem mrazu, několik dnů chůze na lyžích od civilizace, stopy od medvědů. Jak se tohle líbilo holkám
 • VIDEO – dRy crew: Russian Standard, 2018 Snímek z dílny dRy crew ze skialp&split tripu do oblasti ruského Altaje a na magické pobřeží zamrzlého Bajkalu. Když se bratrská část Sucháčů nalodí na cestovatelům zaslíbenou transsibiřskou magistrálu
 • Katka Mandulová: Sněžné leopardění na Piku Lenina (7134 m) Čtvrtá a nejlehčí sedmitisícovka ze série Sněžný leopard je ideální sjezdovka! V rámci aklimatizace Katka Mandulová sjela v létě 2018 z Camp 3 (6100 m) dolů na skialpech. Příště to snad bude na jasanových lyžích. Projekce z lyžařské expedice a představení projektu Sněžný leopard s recitací lyžařských Jasanových básní.
 • Skialpový prvosjezd 6723 metrů vysokého vrcholu Karla Marxe Štít Karla Marxe je se svými 6723 metry nejvyšším bodem jižního Pamíru. Vrchní část (cca do 5 500m) se dá slyžovat, ačkoliv tam na vás nečeká prašan, ale záludný led pokrytý vrstvičkou sněhu…
 • Irán 2018 – průzkum perského prašanu Irán a lyže, to jde obvykle dohromady. Ale jsou i zimy, kdy nenapadne moc sněhu, nejznámější středisko nespustí lanovky kvůli pozemkovým sporům a to druhé nejznámější zakáže jízdu mimo upravené sjezdovky. Pak nezbývá, než opustit příslib bezedného sněhu a vydat se hledat do odlehlejších částí země. Vydejte se s námi na promítání Skialpů Praha z únorové výpravy za perským prašanem.

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org