TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Pěší okruh ze Slovenska na Vleký Polom (1067 m) na konce prázdnin 2022

Poslední prázdninový víkend jsme trávily s Aničkou u babičky. Zatímco Anička musela v pátek a neděli jezdit Vrcharškou korunu Valašska, já jsem měla volno. To se nedá říct o sobotě, kdy jsme museli brzy vstávat, protože táta se chtěl podívat ze Slovenska na hranice. Prý nás čeká malý okruh s malým převýšením přes kopec s názvem Velký Polom.

Cestou na Velký Polom je řada studánek
Cestou na Velký Polom je řada studánek

Ranní cestovatelé

Náš dnešní celodenní výlet na Velký Polom (1067 m) započal kolem sedmé hodiny ranní, kdy jsme byly probuzeny. Ještě celé rozespalé nás táta naložil do auta, kde už čekala vyzvednutá pátá členka naší výpravy Magda, a vyrazili jsme. Cesta k hranicím Slovenska byla poněkud krušná, jelikož se všichni řidiči v této části republiky nejspíš rozhodli, že pojedou po stejné silnici jako my.

Z hřebene byla dokonale vidět nejenom Malá Fatra
Z hřebene byla dokonale vidět nejenom Malá Fatra

Cestou nesměla chybět ani nepostradatelná přestávka na kávu, kde nám Jitka koupila i něco malého na posilnění. Také jsme v průběhu cesty zajeli odložit tátovo kolo do Rumasportu na servis, a pak už jsme pokračovali do finální destinace, kde jsme zaparkovali u Korcháňovců ve vesnici Raková. Dospělí členové výpravy naložili batohy na záda, obuli ponožky, a vyrazili jsme.

Odpočinek u kapličky na hřebenu Beskyd
Odpočinek u kapličky na hřebenu Beskyd

Výstup na hřeben slovensko-moravský hřeben

Počáteční stoupání bylo trochu krušné, využití několika zkratek nás protáhlo přes všechno možné houští (což jsme já a Anička moc neocenily), než jsme se konečně dostali na normální cestu. Při pokračování po normální cestě jsme viděli i pár kuriozit, například dva horské potůčky a pár lidí na elektrokolech, což byl dle tátova názoru v těchto končinách vskutku nevídaný jev.

Všude jsou samé kopce
Všude jsou samé kopce

Netrvalo dlouho a vylezli jsme na hřeben, po kterém jsme pokračovali na první zastávku, což byl vrchol Muřinkový vrch (978 m), pod nímž byl krásný výhled a posezení vedle kapličky. Samotný vrchol byl zarostlý stromy a borůvčím, takže jsme se mohli kochat krásami okolí až při posezení a občerstvení. První zastávku jsme zkonzumovali trochu ovoce a osvěžili se pitím, a pak jsme pokračovali dál po hřebenu.

Přes Velký Polom k chatám a sjezdovkám

Při přechodu hřebenu jsme opět mohli obdivovat okolní výhledy, takže není divu, že všichni členové (hlavně táta) fotili jako o život. Okolo nevjyššího bodu dnešního výletu se hodně vyřádil kůrovec, takže mezi souškami bylo vidět hodně daleko jak na Slovensko, tak na Moravu. Následně jsme došli ke Kamenné chatě, kde jsme poobědvali. Na menu byla autentická kyselice a česnečka, kterou dospělí zhodnotili jako moc mastnou, a museli jí pořádně zapít Birellem. Já s Aničkou jsme k našemu zklamání vyfasovaly pouze jablečný džus, ale nakonec jsme si na Birellu přeci jen pošmákli na naší další zastávce, tentokrát na chatě Skalka.

Tady řádil kůrovec
Tady řádil kůrovec

K té jsme se dostali také pár zkratkami (opět neoceněno některými členy výpravy) a procházeli jsme i kolem několika sjezdovek a vleků. Když jsme tedy konečně došli na zmíněnou chatu, táta se s námi musel podělit i o to malé historické okénko. Tato chata prý před lety celá vyhořela, a pak jí znova postavili podle původních plánu na vlas stejně, což tedy nevím nevím, protože na mě působila staře až až.

Docházíme na Velký Polom
Docházíme na Velký Polom

Úspěšné zakončení s dalšími vyhlídkami

Po osvěžení Birellkem (přála jsem si Plzničku, ale tu asi netočili) jsme se konečně vydali na sestup dolů. Po cestě se pochopitelně muselo klasicky udělat několik zastávek na focení okolních výhledů. Museli jsme dokonce vylézt na okolo na Medvediu skalu, pod níž je ve skále kaplička. Tam byl výhled na Slovensko parádní. Dolů jsme nešli stejnou cestou jako nahoru, takže mi s Aničkou chvíli trvalo, než jsme se zorientovaly, a nakonec jsme se stejně musely zeptat, kdy už budeme dole.

Dvoubarevná hřebenovka Beskyd
Dvoubarevná hřebenovka Beskyd

Výlet jsme úspěšně zakončily zastávkou v hotelu Súkenická při zpáteční cestě, kde se bude konat letošní Setkání skialpinistů 2022. V hotelu jsme si zase daly dobré kafíčko, a táta okoštoval tamější česnečku na porovnání. Nechal se slyšet, že je méně mastná než česnečka na Kamenné chatě, takže spokojenost byla na sto procent a výlet se za pěkného počasí skvěle vydařil.

Netradiční výhled na Lysou Horu
Netradiční výhled na Lysou Horu

Takovou oblačnost jsme měli při sestupu z hřebene
Takovou oblačnost jsme měli při sestupu z hřebene

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org