TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Ilustrační fotky k článkům o lyžování?

Při návštěvě bazénu v Neratovících jsem zahlédnul noviny „5+2 dny Mělnicko“, v nichž je na straně 9 stěžejní článek o lyžování v pražském okolí doplněný ilustrační fotografií z fotobanky Shutterstock. V téti souvislosti okamžitě zablikala řečnická otázka, co za kreativce vybírá ilustrační fotky do tištěných médii a na Internet. Zda něco ví o obsahu článku a vhodnosti přidané ilustrační fotografie.

Strana 9 novin 5+2
Strana 9 novin 5+2

V tiráži „5+2 dny Mělnicko“ není uveden grafik, ale jen šéfredaktor Marek Hovorka, jenž by měl zřejmě schvalovat celý obsah. Nechápu, jak se mohla ke středočeským lyžařským areálům dostat ilustrační fotka z nějakého alpského střediska z výšky minimálně 1500 m nad mořem a skalnatými vrcholy v okolí. Taková přírodní scenérie ani v Monínci, ani na Padáku nikdy nebyla, není, a nikdy nebude.

Navíc, všechny tři dámy zobrazené na fotografii mají špatný lyžařský styl (to pozná každý na první pohled) a z hlediska obecně uznávaných pravidel pohybu na sjezdovce jedou značně nebezpečně s minimálními bočními odstupy. Proč u článku o Monínci není fotka z Monínce? Kdo ví…

Vlakem do hor z ČD 2007
Vlakem do hor z ČD 2007

V České republice je oblíbené používat nesmyslné ilustrační fotografie z oblasti lyžování a snowboardingu. Před mnoha a mnoha lety (rok 2007) jsem se pozastavil nad titulní stránkou tiskoviny Vlakem do hor – bude protest ochránců přírody proti Českým drahám?, kde je reklama na jízdu vlakem za lyžemi do Českých hor, a u toho fotografie z jízdy ve volném terénu kdesi daleko ve světě. PROČ?

Vlakem do hor z ČD 2013
Vlakem do hor z ČD 2013

Pokud někdo ví, proč se používají nevhodné ilustrační fotografie, nechť napoví. Ja to nevím…

Podobné články

Komentář

 1. beze jmena - 11. leden 2013, 15:51 #

  Ja to vim, protoze autori nemeli pri ruce Palicovi vhodne ilustracni fotky spravneho oblouku na kopci ve stredoceskem kraji. Palic je nema, nikdo je nema.Ma totiz jen s nevzhledne zarostlým rokerem z exotickych destinaci.

 2. palic - 13. leden 2013, 23:25 #

  [1] Bezejmenný anonyme, jak je uvedeno v úvodu, a dá se to přečíst i ze skenu, použitá fotka je z fotobanky Shutterstock.com, a tam jsou vhodným ilustračních fotografií tisíce – to nemá nic společného s nějakým paličem

 3. Bruder - starší - 14. leden 2013, 21:22 #

  no.. já bych taky raději jako ilustrační fotky spíše uvítal ty co jsou v Tvé knize tuším někde uprostřed a hezky v barvě… Hanzi…- (mám na mysli samosebou ty krásné scenérie)

 4. PetrS. - 18. leden 2013, 11:17 #

  Já bych věděl??? :-) Protože když dáš na Shutterstock vyhledávat „hory + lyžar“, tak se automaticky všechny fotky z roviny vyřadí a zůstanou jen ty z hor? :-)

  Ale uznávám, že to nevysvětluje, proč kritérium „lyžař“ nevyřadilo i tyhle tři dámy. :-)

  Ale bez legrace – důvod je podle mě stejný, jako u kvality článků celkově. Autor o problematice prostě vůbec NIC neví. Včera psal o jaderné energetice, dnes o lyžování a zítra ho čeká fundovaný článek na téma letecká doprava, se kterou se bude muset seznámit a pak něco objevného napsat. Obojí tak za hodinu času. :-(

  Takže na druhou stranu, mohl se tam klidně objevit i běžkař… :-(

 5. Topi - 4. listopad 2013, 09:27 #

  Dámy a pánové z lyžařského ranku. A co pohled z druhé strany

  • Co když tam jsou takové ilustračky proto, že fotobanku mají zaplacenou a fotky od jiných autorů by museli platit navíc.
  • co když tuší, že většina čtenářů chybu nepozná. Poznali byste chybu v sazbě i kdyby u ní bylo napsané, že „to přece musí vidět každý na první pohled“?
  • Co když grafik dostal fotky a nemá čas hledat špekulovat nad jinými (musí být správně stranově orientovaná z hlediska zlomu, sazby, grafiky) musí být k tématu (téma je lyžování a je tam lyžař – to věčině grafiků stačí) a musí být dostatečně kvalitní (velikost a rozlišení).
 6. palic - 4. listopad 2013, 13:16 #

  [5] Dovolim si nesouhlasit, nebot ve vsech vyse uvedenych prikladech fotek kazdy, kdo byl v zime v CR s lyzemi ci snb na horach vice nez jednou, snadno pozna, ze ani jedna fotka nemuze byt z CR:

  • na Shutterstock.com je spousta fotek, vyse uvedena je snadno dohledatelna jako „snow family“, kdy je tam mozna na prvni pohled prvni pouzitelna do Alp – nalezeno tady http://www.shutterstock.com/cat.mhtml?…
  • vetsina ctenaru, pokud v zime navstivila jedno a vice lyzarskych stredisek v CR, tak rozdil pozna
  • otaceni, zmena orientace, apod. je dost bezne, jen napisy a orientace pismen grafikum nekdy uniknou. Ostatne, za obsahovou stranku je odpovedny editor ci sefredaktor a grafik jen plni prani sveho nadrizeneho…

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org