TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Pět úžasných dnů na skialpu a freeridu na SNOWfestu 2022 v Davosu

Jak popsat pět úžasných dnů na patnáctém ročníku SNOWfestu ve švýcarském Davosu? Nevím! Napadají mě pouze slova jako skvělý, boží, plný zážitků, kamarádů, smíchu, nekonečných výhledů a nadšeného úsilí. To spojení místa, hor, skialpových tůr, freeridu, testování lyží na sjezdovkách a upravených běžeckých tras je prostě ideální.

Dorazili jsme do Strelapassu
Dorazili jsme do Strelapassu

Ve skupince jsme první dva dny absolvovali skialpové túry na Strelapass a Pischa hütte. Výstup na tuleních pásech při převýšení od 750 do 1000 výškových metrů skýtal božské výhledy. Přestože na obou lokalitách nebylo sněhu po pás jak jsme se těšili, tak se nám při sjezdu vždy podařilo najít místa s hlubokých sněhem pro volnou jízdu v terénu.

SNOWfest 2022 z pohledu třináctileté skialpinistky:
Švýcarsko v lednu 2022 aneb padání v prašanu při skialpu a freeridu

Pokračujeme ze Strelapass k předvrcholu Strely
Pokračujeme ze Strelapass k předvrcholu Stre­ly

Další dva dny jsme lyžovali na lokalitě Parsenn a Jakobshorn, kde jsme pilovali freeride a vykreslovali obloučky do sněhu pod azurovým nebem. Musím přiznat, že při některých sjezdech, když se člověk postaví na hranu převisu, se mi klepou kolena, ale přísný průvodce nenechá nikdy nikoho nahoře a tohle vystoupení z mých komfortních zón mi nakonec vždycky přinese velkou radost.

Přestávku na Gulaschsuppe, Bier, Prosseco a Jägertee v libovolných kombinacích a počtech jsme samozřejmě nevynechali ani tentokrát. Přestože naše freeridové umění ještě potřebuje notnou dávku zdokonalení, Honzovi se vždy podařilo nás vyfotit jako hvězdy do časopisu SNOW.

Můj první sjezd na SNOWfestu 2022 v Davosu
Můj první sjezd na SNOWfestu 2022 v Davosu

Na SNOWfestu je možné zapůjčit si testovací lyže. Toho jsme poslední den využili a dostali cenné rady pro ještě lepší carvingové oblouky od zkušeného Ondry Nováka. Takový laskavý a přitom velmi podnětný den na sjezdovce, kdy člověk zapíná i svaly, o kterých nevěděl, že je má.

Práším si někde na Parsennu
Práším si někde na Parsennu

Pokud Vám po těchto zážitcích ještě zbyde energie, je možné ochutnat denně vyrýsované běžecké tratě a poslední zbytky sil dát do běhu na lyžích, ať již milujete skate nebo klasiku. Pokud Vám to večerní zábava dovolí, doporučuju jít se sklouznout ráno. To ticho, tma a křupající sníh jsou prostě nezapomenutelné. Jen pozor na zimu, bylo –15 stupňů a tak jsem ten den rozmrzla někdy až kolem oběda.

Takto jezdí ve třinácti letech Anička
Takto jezdí ve třinácti letech Anička

Davoské kluziště pro nadšence hokeje nebo bruslení je k dispozici a zejména slovenská účast na nabitém zápase byla srdečně oceněna. Večerní rozbor tras a zážitků u vína je pak vždy bohatý.

Jitka si práší na Jakobshornu
Jitka si práší na Jakobshornu

Jako vše byl i letošní SNOWfest ovlivněn pandemií a tak byla pouze jedna přednáška od Aleny Zárybnické, která nás prozřetelně učila vyhodnocovat data o počasí z různých zdrojů, čímž chtěla předejít věčnému “Jak bude zítra?”. Příští rok už se těším, že se naplno rozjedou i další přednášky, obdobně jako tomu bylo na Setkání skialpinistů 2021 na Dvoračkách.

Ze Snowfestu se člověk vrací domů dost zmuchlaný na těle, ale maximálně pohlazený na duši. To naprosto poslední, co se Vám na SNOWestu může stát, je nuda!

Freeride! Skol

Naše neúplná skupinka při freeridu na Jakobshornu
Naše neúplná skupinka při freeridu na Jakobshornu

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org