TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Jak skákat na lyžích 360 stupňů a více

Pokud už vás nebaví jen obyčejné lyžování s občasným zpestřením sjezdu nějakým tím rovným poletem a chtěli byste se naučit něco nového zkuste rotaci o 360 stupňů. Je velice jednoduchá a dá se skočit i ve freeridu viz: Všeťa helikoptéroval ve Vysokých Tatrách a nejen na upravených překážkách ve snowparku.

Naznačení rotace rukou a tělem
Naznačení rotace rukou a tělem

Nejprve je třeba zvolit si stranu na kterou, se vám lépe otáčí, což si můžete vyzkoušet třeba jen tak bez lyží venku. Nejspíš to bude ta samá strana, na kterou nejčastěji brzdíte hraněním při zastavování ve sjezdu. Pokud tedy máte vybráno, jestli vaše rotace bude probíhat doleva nebo doprava, vezměte lyže a vyrazte si postavit nějaký ten skokánek. Jako třeba my na obrázku.

Odraz a začátek rotace
Odraz a začátek rotace

Nejlepší a nejjednodušší je začít s rotací o 180 stupňů. Tu lze udělat i z místa, když se potřebujete otočit třeba v řadě na vlek. Na celou rotaci potřebujete větší výšku a tím pádem minimálně muldu na svahu, ze které se odrazíte. Lepší je několikrát si alespoň skočit 180-ku, abyste si zvykli dopadat na switch, nebo-li na opačnou stranu. Je také dobré umět alespoň kousek jízdy pozadu, zvládnout ji a pak se otočit. To se vám bude při učení 360–ky hodit.

První 180
První 180

Pokud už tedy máte kuráž na provedení celé otočky, doporučuji raději větší nájezdovou rychlost. Je totiž lepší rotaci dotočit a mít čas na srovnání a dopad, než ji nedotočit celou – zpravidla končí pádem, tedy tygrem. Jedna z nejdůležitějších věcí u skoků s rotací je správný nájezd a odraz. Jak můžete vidět na obrázcích, je lepší skákat na širší skočce, já skáču točky na stranu pravou (do rotace jde tedy první pravá ruka a část těla).

Dotočení 360
Dotočení 360

Popis nájezdu a odrazu
Je spousta názorů a rad jak na to, jde totiž o nejdůležitější část skoku a celý jeho základ. Spousta riderů najíždí do rotací úplně rovně a začínají rotaci až po opuštění skočky. Já jsem jednou viděl ski video z USA, kde si borci do skoku značně najíždějí do zatáčky, aby nabrali odstředivou sílu. A tenkrát mě to trklo a i na snowboardu už to tak skáčeme. Myslím, že každý kdo to tak provozuje, mi dá za pravdu, že je to mnohem lepší a skok je tím snažší.

Čekání na dopad
Čekání na dopad

Nájezd na skokánek probíhá tak, že při posledních metrech před odrazem začínáte provádět zatáčku právě na tu stranu, kde jste zvyklí skákat otočky. Už odraz probíhá s lyžemi šikmo k hraně skočky a první 180 pak lyžař provede hned po prvních metrech letu. Časem vychytáte plynulost a celistvost skoku k dokonalosti, ale chce to trénink. Ze začátku se do toho vůbec nebojte dát ruce ať už vám tyčky lítají jakkoliv kolem. Hlavní je si pomoct .

Nájezd
Nájezd

Při každé rotaci je první část, kdy jste otočení zády k dopadu těžší a po jejím zvládnutí už vás čeká jen dotočení druhé 180-ky. Při ní po celou dobu vidíte jak dole asi skončíte a můžete ještě dost věcí napravit. Po dotočení celé rotace pak doporučuji srovnat nohy a dopadat spíše na patky lyží a poté celý dopad vstřebat pokrčením těla v kolenou. Dopad na celou plochu lyží značně bolí a trpí tím kolena.

Brutální odraz a první část letu
Brutální odraz a první část letu

Otočky na lyžích 540 a 720
Dalším stupněm je poté rotace o 540 stupňů. Nájezd a odraz probíhá úplně stejně s výjimkou toho, že potřebujete mnohem větší rychlost, výšku i délku skoku k otočení. A kdo si bude troufat je tu ještě vrtulník, anebo otočka o 720 stupňů. Já osobně jsem ji skočil jen párkrát, ale moc se těším až ji letos zase otočím, protože má fakt něco do sebe!

Chvíli letím pozadu
Chvíli letím pozadu

V odkaze na youtube viz: Final Video 2005 / 2006 se můžete podívat na naše malé video, kde jsou také rotace i o 540 a 720 stupňů, i když v dost zlém provedení. Byl to totiž můj druhý měsíc na lyžích po 8 letech řádění na prkně.

Koumám dopad
Koumám dopad

Celá 360
Celá 360

Skok o 720 stupňů

Nájezd pořádnou rychlostí
Nájezd pořádnou rychlostí

Nájezd zatáčkou a odraz
Nájezd zatáčkou a odraz

180
180

Další rozházené škubnutí po první 360
Další rozházené škubnutí po první 360

Otočení o 540, je čas na poslední 180
Otočení o 540, je čas na poslední 180

Dopad na patky
Dopad na patky

Pokrčení v kolenou a odjezd
Pokrčení v kolenou a odjezd

Skok o 360 stupňů v Mlynické dolině pod vodopádom Skok

Odraz
Odraz

Začátek rotace pod vodopádem Skok
Začátek rotace pod vodopádem Skok

Dotočení
Dotočení

Dopad a odjezd
Dopad a odjezd

Podobné články

Komentář

 1. matus - 25. březen 2009, 17:28 #

  fajn navod. lepsi som nevidel.

  myslim, ze pri skokoch je vo vseobecnosti najvacsi problem psychologicka bariera – zrejme treba zacinat od malych skokov a ziskat istotu.

  a asi treba zacinat v mladom veku…menej zodpovednosti, menej myslenia na PN, deti, hypoteky, zlomeniny.

 2. Čertík Bertík - 30. březen 2009, 09:51 #

  před pokusy doporučuju uzavřít kvalitní úrazové pojištění. :) když nedáte dobrý dopad s odjezdem a zlomíte se, bude z toho alespoň něco málo peněz…

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org