TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Jak na to - uchycení lyží na batoh

Při připínání lyží na batoh se nekladou žádné meze Vaší fantazii. V praxi se však používá několik základních způsobů podle toho jaký máte batoh a jak je od výrobce předvybaven pro připnutí lyží. Rozdílné také je, zda jste s malým batohem na jednodenní túře, nebo máte na zádech krysu s výbavou a jídlem na třítýdenní pobyt mimo civilizaci. Podle náročnosti terénu je také nutné řešit připnutí cepínů nebo hůlek na batoh.

Základní rozdělení způsobů nesení lyží na batohu:

  1. z boku středem nebo patkami, z obou stran či jedné
  2. zezadu v ose těla nebo vyoseně
  3. napříč pod víkem, na něm nebo volně ložené na popruzích za krkem
  4. široké lyže křížem zezadu na batohu
  5. zvláštní způsobu (špičkami dolů naplocho zezadu, apod.)

Hřebenem Malého Ladového štítu v prosinci 2007
Hřebenem Malého Ladového štítu v prosinci 2007

Lyže z boku na batohu středem

Tradiční klasika, kdy pomocí dvou kompresních či pomocných popruhů vybavených buď přezkami nebo posuvnými úchyty upevníme lyže spodním popruhem pod patou vázání, horním většinou pod špičkou. Nahoře se lyže spojí smyčkou nebo suchým zipem. Někteří je také nechávají nespojené, aby se volně pohybovaly. Rychlost připnutí a odepnutí se je samozřejmě vyšší při použití přezek než posuvnými úchyty. Batohy určené na zimní sporty jsou v současné době v mnoha případech vybaveny přímo dolními úchyty na lyže, takže k připnutí stačí lyže zasunout a zapnout z každé strany jednu přezku. Záležitost na pár sekund. Pohodlnost nesení takto připnutých lyží dost záleží na naplněnosti a tvaru batohu. Máte-li jej prázdný, lyže se budou docela pohybovat a hranami si třeba omlátíte hlavu zezadu. Je-li naopak batoh plný a má hruškovitý tvar dolů se rozšiřující (ideální případ), lyže jsou pevně upevněny, navíc patami od sebe, a neomlátíte si ani hlavu ani nebudete při chůzi narážet nohama do pat lyží.

Lyže z boku na malém batohu, pohoří Visočica – Bosna a Hercegovina 2009
Lyže z boku na malém batohu, pohoří Visočica – Bosna a Hercegovina 2009

Lyže na batohu patkami

Pokud máte velký a těžký krysa batoh není výše popsaný způsob úplně ideální, protože při jakékoliv manipulaci s batohem, sundávání, nasazování, apod. jej musíte pokládat naplocho na sníh a také jej takto zvedat. Při 30 kg hmotnosti je to docela zábava. Proto je výhodnější použít modifikovaný způsob, kdy lyže trčí hodně nad batoh a s dnem batohu jsou zarovnány patky lyží. Těžiště se Vám tímto posune o něco výše a stejně tak vizuálně díky trčícím lyžím vzroste Vaše výška. Posunu těžiště si při celkové hmotnosti batohu 30 kg ani nevšimnete. Velké batohy jsou po stranách prostoru na spacák vybaveny kapsami, do nichž strčíte patky lyží a opět během pár sekund dvěma popruhy s každé strany připnete lyže.

Výstup na vulkán Avačinskaja na Kamčatce
Výstup na vulkán Avačinskaja (2741 m) na Kamčatce v květnu 2003

Lyže na batohu z jedné strany

Další možností připnutí lyží pro případ velkého množství neseného materiálu a nedostatku úchytů a popruhů na batohu je spojení lyží dohromady a jejich přidělání z jedné strany. Kvůli manipulaci nejlépe přivázat patkami lyží v úrovni dna batohu, ale prakticky použitelné je také uchyení středem lyží.

Vrchol Jahňačího štítu už je jenom kousek
Vrchol Jahňačího štítu už je jenom kousek

Lyže na batohu bokem zezadu – nad Červenou dolinkou ve Vysokých Tatrách
Lyže na batohu bokem zezadu – nad Červenou dolinkou ve Vysokých Tatrách

Lyže na batohu zezadu v ose těla

Malé batohy určené pro skialpinismus mají v současné době téměř standardně úchyty zezadu dole na batohu nejenom na cepíny, ale také extra na lyže. Extra lyžařské „oko“ je v ose batohu ve středu. Při připínání lyží je jednoduše, aniž bychom je spojovali suchými zipsy, přiložíme skluznicemi či tuleními pásy k sobě a zastrčíme do oka. Na horní části batohu je stálý či odnímatelný popruh vybavený přezkou či suchým zipem. Podle jeho délky a naplněnosti batohu jej jednou či vícekrát obmotáme kolem lyží, spojíme, a můžeme vyrazit pěšky k vrcholu. Společně s dalším způsobem je to standard na skialpinistických závodech.

Široké lyže zezadu v ose, normální lyže z jednoho boku
Široké lyže zezadu v ose, normální lyže z jednoho boku

Lyže na batohu zezadu vyoseně

Tento způsob je použitelný jak pro malé batohy, tak pro velké krysy. V případě malých batohů využijeme jeden z úchytů na cepín k zastrčení patek lyží, nahoře je připevníme popruhem s přezkou, je-li jí batoh vybaven. Vyosené přidělání lyží na batoh je dobře použitelné i u velkých batohů, dole opět využijeme jedno z ok na cepín, nahoře připevníme suchým zipem k popruhu na víku batohu. Výrobci nabízejí také batohy, které nemusíte ani sundávat ze zad, a lyže přiděláte i sundáte sami s batohem na zádech – ideální pro skialpové závody. Patky lyží zasunete do velkého oka na jedné dolní straně batohu, zatímco nahoře obtočíte popruh, zacvaknete a vyrazíte. Záda Vám neprochladnou, tepová frekvence neklesne, nejste-li pohodovým skialpinistou­/skialpinistkou­, kterému nejde o maximum výškových metrů za den a rádi se pokocháte výhledem z vrcholu, je to pravý batoh pro Vás.

V nejmenované dolině Vysokých Tater, lyže našikmo přes batoh
V nejmenované dolině Vysokých Tater, lyže našikmo přes batoh

Velmi vyoseně umístěné lyže, Andorra v dubnu 2008
Velmi vyoseně umístěné lyže, Andorra v dubnu 2008

Poblíž vrcholu Malého Ladového štítu s lyžemi lehce vyoseně na batohu zezadu
Poblíž vrcholu Malého Ladového štítu s lyžemi lehce vyoseně na batohu zezadu

Lyže napříč – pod víkem, na něm, nebo za krkem

Jediný širokorozchodný způsob, jste tak širocí, jak dlouhé máte lyže. Pokud z nějakého důvodu nemůžete lyže přidělat do vertikální polohy, nabízí se tři způsoby horizontální. Přidělání pod víko batohu je rychlé, snadné a znemožňující pohyb lyží. Pokud na nich nemáte brzdy, musíte je spojit suchými zipsy. Přidělání na víko je méně stabilní, přeci jenom popruhy na víku jsou určeny na karimatku, bundu nebo něco další lehkého… lyže i přes pevné uchycení mají sklon k pohybu. V závislosti na tom, jaké máte ramenní popruhy na batohu a krk, je docela dobrý způsob i volné nesení lyží napříč za krkem jenom položené na popruzích.

Lyže za krkem cestou v pohoří Durmitor
Lyže za krkem cestou v pohoří Durmitor

Připevnění velmi širokých lyží křížem zezadu

Pokud mají lyže pod patou více než 100 milimetrů, možnosti jejich připevnění jsou omezené. Mohou se připojit zkříženě zezadu na batoh, dále přiložené k sobě zezadu na batou, a nebo u větších batohů je možné je přidělat i z boku.

Kontrola výšky odtrhu laviny v závěru Mlynické doliny, lyže křížem přes batoh
Kontrola výšky odtrhu laviny v závěru Mlynické doliny, lyže křížem přes batoh

Široké lyže na batohu zezadu vedle sebe, výstup na Predné Solisko
Široké lyže na batohu zezadu vedle sebe, výstup na Predné Solisko

Připevnění širokých lyží bokem na batoh, výstup na Predné Solisko
Připevnění širokých lyží bokem na batoh, výstup na Predné Solisko

Na skialpové výlety si kromě lyží, hůlek a stoupacích pásů bereme často také cepíny, stoupací železa a jiné nezbytnosti. Některé z nich je lépe kvůli snadnější manipulaci mít připevněné na batohu – hlavně cepíny. Cepíny většinou přiděláváme zezadu na batoh s pomocí předem připravených ok. Pokud máme i lyže připnuté zezadu, není tento způsob někdy možné využít kvůli kontaktu vázání nebo lyže s částí cepínu. V takovém případě cepíny připneme z boku, nebo je strčíme přímo do batohu.

S hůlkami je to horší… běžkařské (používané převážně u skialpových závodů) připevňujeme kvůli délce vždy nějak s lyžemi, zatímco u teleskopických je spousta možností – strčit je do batohu, připevnit s pomocí volných ok na batohu, nebo je nezkracovat a stejně jako u běžkařských je přidělat spolu s lyžemi.

Pokud připínáte lyže každou zvlášť, mohou vzniknout problémy s prodřením batohu od hran lyží a/nebo v případě používání brzd jeho poškození či odření od konců brzd. To vše odpadá, pokud lyže připevňujete společně.

A co používám já? U velkého batohu dávám přednost z boku patkami. U malých batohů nejraději zezadu středem nebo vyoseně.

Pokud je náklad na zádech větší než malý, lyže mohou napříč až nahoru
Pokud je náklad na zádech větší než malý, lyže mohou napříč až nahoru

V Žiarské dolině se jezdí skialpovat na kole ve skeletech
V Žiarské dolině se jezdí skialpovat na kole ve skeletech

Podobné články

Komentář

  1. Matus - 18. říjen 2009, 20:57 #

    Pri troche predstavivosti a zvrhlosti mi ten clanok pripomina popis poloh v Kamasutre.

    Pripomienka k stredovemu a jemne vyosenemu systemu: nevyhodou je ze lyze su viac vzadu a tym padom je viac vzadu aj tazisko, co je nie vzdy prijemne.

    Palic, este si zabudol jeden zjavne originalny system> tahanie lyzi za sebou. Vid fotky z vystupu na Mt. Elias (http://news.sky.com/…/1579696.jpg)

    Ty, ako clovek, ktory vyniesol holymi rukami v taskach nadludsky naklad na chatu pod Rysmi, zrejme by si mal spomenut aj moznost niest lyze v ruke, pripadne v umne zostrojenom utvare z lyzi a palic (velmi popularne za socializmu a v sucasnosti medzi bezkarmi).

    Palic, cakam na prefikanu odpoved!

  2. palic - 18. říjen 2009, 22:20 #

    [2] Matúš, o tom viem velmi dobre, ale tuna je iba batožina… potreboval by som dajake burjaka/Bujaka na fotke, ktorý tahá lyže na repke.

  3. Matus - 19. říjen 2009, 07:20 #

    Palicu, staroba ti zakalila zrak? Na tej fotke je jasne viditelne, ze taha lyze. Ale dobre, vyprovokoval si ma. Tu su dalsie dokazy.

    Na tejto fotke si privazuje lyze na repku (olejku):
    http://muinar.com/…/1986_13.jpg

    A na tychto obrazkoch uz burlaci tahaju lyze:
    http://muinar.com/…/1986_21.jpg
    http://muinar.com/…/1986_26.jpg

    Cely clanok tu:
    http://extrem.sport-heute.ch/…n_skies.html?a=0

  4. palic - 19. říjen 2009, 08:26 #

    [3] Matúšu, ty někdy chapeš všechno a někdy vůbec nic. Má poznámka se týkala toho, že ve svých fotkách nemám ani jednu, kde by byl nějaký bujak nebo slovenský inženier nebo kdokoliv jiný jak tahá lyže za sebou na rep šňůře. Stahovat fotky z internetu kvůli tomu nebudu.

  5. Matus - 19. říjen 2009, 08:38 #

    Sypem si prasan na hlavu. Naozaj som to nepochopil. Zasluzim si najvyssi trest.

  6. Mára Šanca - 7. leden 2010, 14:43 #

    Pěkný článek.
    Určitě by se dalo vymyslet ještě spousta různých jiných kombinací, že?
    Spíš by mě zajímalo, jak se pak na batoh, kde už mohou být lyže, hůlky, lopata a cepíny připevní to kolo? A co v případě dvoukola?

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org