TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Vítězství ve veteránech na závodě Bokami Západných Tatier

Už po čtvrté jsem vyrazil na jeden z nejtěžších závodů ve střední Evropě – Bokami Západných Tatier. Je to třídenní závod a probíhá v Západních Tatrách v Roháčích. Jedná se o závod dvojic, a tak jsem oslovil Zdeňka Kříže ze Špindlerova Mlýna, který má letos výbornou kondici. Na letošní sedmý ročník se přihlásilo 124 závodníků zejména ze Slovenska, Česka a Polska.

Vítězové kategorie veteránů a v celkovém pořadí čtvrtí Zdeněk Kříž a Petr Novák Vítězové kategorie veteránů a v celkovém pořadí čtvrtí Zdeněk Kříž a Petr Novák (CLICK TO ENLARGE)

První den nás čekaly tři kopce s celkovým převýšením 1940 m a délkou 15,8 km. Na prvním kopci jsme se drželi celkově na čtvrtém místě, ale v technických úsecích jsme malinko ztratili a skončili na celkově šestém místě. V kategorii veteránů jsme byli na prvním místě s náskokem dvaceti minut.

Druhý den jsme začali pětikilimetrovým pochodem na start, který byl před Žiarskou chatou. Celkové převýšení bylo 1560 metrů, z toho 300 metrů na start. Tento den jsme mimo jiné překonávali Tri kopy, kde to bylo velmi náročné, jelikož tam nebylo mnoho sněhu a s lehkýma mačkama na skále to bylo velmi nebezpečné. I přesto se nám podařilo dojet do cíle celkově na pátém místě i přez lehký pád Zdeńka při sjezdu do cíle.

Stupně vítězů při závodu veteránu, za povšimnutí stojí několi věcí: 1. chlapík ve slovenském kroji má na nohou sportovní obuv, 2. okrojovaná slečna má holé ruce a 3. Petr Novák je v čepici a péřové bundě :<del>) Stupně vítězů při závodu veteránu, za povšimnutí stojí několi věcí: 1. chlapík ve slovenském kroji má na nohou sportovní obuv, 2. okrojovaná slečna má holé ruce a 3. Petr Novák je v čepici a péřové bundě :-) (CLICK TO ENLARGE)

Poslední den byla Královská – tedy nejtěžší etapa. Opět 5 km na start a tento den dalších 2050 metrů převýšení. Trochu jsem měl problém na začátku etapy a bloudil v kosodřevině. Snažil jsem se to dohnat, ale naštěstí jsem nebyl sám, kdo bloudil. Snažili jsme se zaútočit na páté místo celkově. Byly tam velmi těžké výstupy pouze na botech ve velmi hlubokých stopách a to ubíralo síly. Celkově bylo pět kopců a při silném větru bylo pro nás velké překvapení, že do cíle jsme přijeli jako čtvrtí. Za námi dlouho nic, což nám zajistilo celkově čtvrté místo. Později jsme se dozvěděli, že původně čtvrtá dvojice měla kolizi ve sjezdu a zlomila lyži.

Bokami Západných Tatier 2014 /Official Video/

Trojdňové skialpinistické preteky v Západných Tatrách – Slovensko.
Three-days Skialp Team Race in Western Tatras – Slovakia.

BOKAMI Západných Tatier, 20.-23. Marec 2014

Velká radost moje i Zdeňka, který nikdy neměl na noze mačky a ani nedržel cepín, byla to jeho první zkušenost s takovýmto závodem. Jeho výkon byl opravdu obdivuhodný!